Zanim przejdziemy do omówienia sposobów nakładania pasty, warto wspomnieć, dlaczego ta czynność jest tak istotna. Otóż, przygotowanie powierzchni IHS-a, jak i stopy procesora to jedna kwestia, ale sam sposób aplikacji związku jest jeszcze ważniejszy. Generalizując, powinniśmy starać się tak nałożyć materiał termiczny, by po dociśnięciu układem chłodzenia w jak największym stopniu pokrywał on odpromiennik (IHS) procesora. Czyli czym większa powierzchnia transferu ciepła, tym lepsza efektywność chłodzenia. Ale pokrycie największego obszaru IHS-a czy stopy coolera to jedno. Druga kwestią są pęcherze powietrza, które wynikają z nieumiejętnej aplikacji związku termicznego lub dobrania nieodpowiedniego sposobu nakładania, co doskonale widać na poniższym zdjęciu. W górnej części mamy miejsca niepokryte pastą, w których znajduje się powietrze, pogarszając zdolność transferu ciepła z procesora do układu chłodzenia.
Związek termiczny, po dociśnięciu układem chłodzenia, powinien zapewnić w jak największym stopniu pokrycie odpromiennika procesora.
Stopa układu chłodzenia
Kolejną sprawą, wpływającą na wydajność chłodzenia, jest budowa stopy coolera. Jeśli myślicie, że zawsze jest ona idealnie równa, to Was zmartwimy - warto sprawdzić ten aspekt przed zamontowaniem chłodzenia. Ponadto, musimy powiedzieć, iż wielu producentów celowo stosuje niewielkie wybrzuszenie w centralnej części tropy radiatora. Ma to na celu zwiększenia docisku w miejscu, gdzie znajduje się rdzeń procesora, by zapewnić najlepsze połączenie właśnie w tym obszarze. Sytuacja, w której chłodzenia wspiera się na rogach CPU, nie zapewniając odpowiedniego kontaktu z rdzeniem CPU, nie było by dobrym rozwiązaniem. No dobrze, zapytacie zatem, co jeśli CPU ma idealny IHS? Efekt będzie jak w przypadku coolera SilentiumPC Grandis 2.
Idealna stopa może i poprawi efektywność działania o 2-3 °C, ale podczas demontażu układu chłodzenia na 99% wyrwiecie CPU AMD z socketu.
W takiej sytuacji zalecamy nałożenie większej ilości pasty. Nadmiar co prawda wypłynie i będzie znajdował się na stopie coolera, ale lepsze takie rozwiązanie niż brak związku termicznego. Podejście to jest dobre w przypadku procesorów Intel, ale dla CPU AMD też możemy rekomendować chłodzenie z taką budową stopy. W procesorach AMD, wykorzystanie coolera z idealną podstawą może i poprawi efektywność działania o 2-3 °C, ale podczas demontażu układu chłodzenia na 99% wyrwiecie CPU z socketu - a przynajmniej, jeżeli porządnie nie poruszacie nim na boki, co w przypadku niektórych zapinek wcale nie jest takie proste. W wyniku takiego zbiegu okoliczności możliwe jest uszkodzenia pinów procesora, więc warto mieć to na uwadze.
Docisk coolera
Docisk układu chłodzenia jest ważny w takim samym stopniu jak sama aplikacja pasty. Dzięki odpowiedniej sile docisku, jesteśmy w stanie nie tylko zapewnić odpowiednie rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej (pomijam ciekły metal), ale i kontakt z całą powierzchnią. Na fotografii poniżej przedstawiono efekt słabego docisku. W tym wypadku pasta była rozsmarowana plastikowa kartą. Komentarz uważamy za zbędny.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod