Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów nakładania pasty, warto wspomnieć, dlaczego ta czynność jest tak istotna. Otóż, przygotowanie powierzchni IHS-a, jak i stopy procesora to jedna kwestia, ale sam sposób aplikacji związku jest jeszcze ważniejszy. Generalizując, powinniśmy starać się tak nałożyć materiał termiczny, by po dociśnięciu układem chłodzenia w jak największym stopniu pokrywał on odpromiennik (IHS) procesora. Czyli czym większa powierzchnia transferu ciepła, tym lepsza efektywność chłodzenia. Ale pokrycie największego obszaru IHS-a czy stopy coolera to jedno. Druga kwestią są pęcherze powietrza, które wynikają z nieumiejętnej aplikacji związku termicznego lub dobrania nieodpowiedniego sposobu nakładania, co doskonale widać na poniższym zdjęciu. W górnej części mamy miejsca niepokryte pastą, w których znajduje się powietrze, pogarszając zdolność transferu ciepła z procesora do układu chłodzenia.

Związek termiczny, po dociśnięciu układem chłodzenia, powinien zapewnić w jak największym stopniu pokrycie odpromiennika procesora.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej

Stopa układu chłodzenia

Kolejną sprawą, wpływającą na wydajność chłodzenia, jest budowa stopy coolera. Jeśli myślicie, że zawsze jest ona idealnie równa, to Was zmartwimy - warto sprawdzić ten aspekt przed zamontowaniem chłodzenia. Ponadto, musimy powiedzieć, iż wielu producentów celowo stosuje niewielkie wybrzuszenie w centralnej części tropy radiatora. Ma to na celu zwiększenia docisku w miejscu, gdzie znajduje się rdzeń procesora, by zapewnić najlepsze połączenie właśnie w tym obszarze. Sytuacja, w której chłodzenia wspiera się na rogach CPU, nie zapewniając odpowiedniego kontaktu z rdzeniem CPU, nie było by dobrym rozwiązaniem. No dobrze, zapytacie zatem, co jeśli CPU ma idealny IHS? Efekt będzie jak w przypadku coolera SilentiumPC Grandis 2.

Idealna stopa może i poprawi efektywność działania o 2-3 °C, ale podczas demontażu układu chłodzenia na 99% wyrwiecie CPU AMD z socketu.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej

W takiej sytuacji zalecamy nałożenie większej ilości pasty. Nadmiar co prawda wypłynie i będzie znajdował się na stopie coolera, ale lepsze takie rozwiązanie niż brak związku termicznego. Podejście to jest dobre w przypadku procesorów Intel, ale dla CPU AMD też możemy rekomendować chłodzenie z taką budową stopy. W procesorach AMD, wykorzystanie coolera z idealną podstawą może i poprawi efektywność działania o 2-3 °C, ale podczas demontażu układu chłodzenia na 99% wyrwiecie CPU z socketu - a przynajmniej, jeżeli porządnie nie poruszacie nim na boki, co w przypadku niektórych zapinek wcale nie jest takie proste. W wyniku takiego zbiegu okoliczności możliwe jest uszkodzenia pinów procesora, więc warto mieć to na uwadze.

Docisk coolera

Docisk układu chłodzenia jest ważny w takim samym stopniu jak sama aplikacja pasty. Dzięki odpowiedniej sile docisku, jesteśmy w stanie nie tylko zapewnić odpowiednie rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej (pomijam ciekły metal), ale i kontakt z całą powierzchnią. Na fotografii poniżej przedstawiono efekt słabego docisku. W tym wypadku pasta była rozsmarowana plastikowa kartą. Komentarz uważamy za zbędny.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

 0