Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Do testów wykorzystaliśmy procesor AMD Ryzen 5 1400. Podstawową zaletę tejże jednostki jest lutowany odpromiennik (IHS), co zapewnia bezproblemowy transfer ciepła, a zatem rzetelne wyniki pomiarów. Na potrzeby niniejszego artykułu CPU ustawiony był na 3,9 GHz, przy napięciu rzędu 1,45 V (LLC na poziomie High). Wszystkie rdzenie pozostały włączone, podobnie jak SMT (wielowątkowość symultaniczna, w przypadku Intela nazywana HT), a ponadto wyłączone były wszelkie opcje oszczędzania energii. Co istotne, zrezygnowaliśmy z podawania wyników w spoczynku, gdyż takowe niczego nie wnoszą.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej

Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 24-25 °C, obudowa była zamknięta i w fabrycznej konfiguracji wentylatorów (dwa wciągające powietrze z przodu, jeden wyciągający z tyłu). Nad warunkami termicznymi procesora czuwał zestaw chłodzenia powietrznego SilentiumPC Grandis 2, do spółki z pastą Pactum PT-2. Wszystkie wentylatory, z wyłączeniem tych na karcie graficznej, ustawione były na maksymalne możliwe obroty. Pasta termoprzewodząca była aplikowana na dziesięć sposobów, a przy każdej wymianie powierzchnia CPU była dokładnie czyszczona zgodnie z wcześniejszym poradnikiem.

Zobacz: Wy­mia­na pa­sty ter­mo­prze­wo­dzą­cej - czyli jak to zrobić bezpiecznie

Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod

Obciążenie sprzętu zapewniane było przez program Prime95, w wersji 29.4 build 8. Wykorzystaliśmy wbudowany profil "Small FFTs", który najmocniej rozgrzewał rdzenie procesora. Za odczyt temperatur odpowiadało natomiast oprogramowanie HWiNFO64 5.84-3450. Za każdym razem próba trwała równo 30 minut i po tym czasie następowało spisanie rezultatów - interesowała nas wyłącznie maksymalna temperatura odnotowana przez wbudowany czujnik, następnie pomniejszana o temperaturę otoczenia. Oczywiście dioda termiczna w procesorze rzadko kiedy pokazuje realną temperaturę układu, jednak nie uważamy tego za istotny problem. To, czy czujnik wskaże o 5 °C za dużo lub za mało, nie ma większego znaczenia, gdyż różnica ta zawsze jest zachowana, skutkiem czego wyniki są powtarzalne.

Platforma testowa

AMD Ryzen 5 1400
GIGABYTE GA-AX370-Gaming 5
G.Skill Ripjaws 4 2x4 GB DDR4-3000 CL15
Zotac GeForce GTX 1070 AMP Edition
ADATA SP900 128 GB
Seagate Barracuda 7200.12 1 TB
SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W
SilentiumPC Armis AR7
SilentiumPC Grandis 2 + Pactum PT-2

Komentarze do: Jak zaaplikować pastę termoprzewodzącą? Test dziesięciu popularnych metod