KFA2 Prisma PR-01 - test najtańszego monitora z USB-C. Nie warto przepłacać

KFA2 Prisma PR-01 - test najtańszego monitora z USB-C. Nie warto przepłacać

KFA2 Prisma PR-01 - gry (75 Hz/G-Sync/input lag)

KFA2 Prisma PR-01 pochwalić może się odświeżaniem na poziomie 75 Hz, co może nie wypada najlepiej w zestawieniu z typowo gamingowymi monitorami, osiągającymi nawet kilkaset herców, ale jest to sprzęt skierowany do osób z podstawowymi PC, gdzie każdy wynik powyżej 60 kl./s będzie sukcesem, a w sieciowych strzelanakch każda wyświetlana klatka może stanowić różnicę. Choć trzeba pamiętać, że gamingowe monitory z matrycami VA słyną z efektu smużenia, a to przeważnie jest jeszcze większe w przypadku tanich modeli. Niestety jest to także przypadłość KFA2 Prisma PR-01, gdzie smuga ciągnąca się za kontrastowymi obiektami w ruchu jest naprawdę wyraźna. Zdaje się, że aspekt ten wypada nieco gorzej niż w przypadku większego brata, a niestety tutaj również nie uświadczymy żadnego dopalacza (overdrive), który pomógłby zniwelować czas reakcji panelu. 

kfa2 prisma-01

Synchronizacja adaptacyjna 

Nie zabrakło tu również wsparcia dla technologii Adaptive Sync, co oznacza możliwość obsługi funkcji G-Sync/FreeSync. Dla przypomnienia, technologia ta pozwala na synchronizację cykli odświeżania panelu z kartą grafiki, eliminując w ten sposób efekt rozrywania obrazu czy stuttering. O ile synchronizacja adaptacyjna zdawała się nie działać w testach modelu Prisma-02, tak tym razem spisywała się bez zarzutu, więc obyło się bez screen tearingu czy innych niepożądanych artefaktów. 

Input lag

Opóźnienia wejściowe, zwane input lag, nie są mocną stroną tego monitora. Przypominamy, że zmieniliśmy procedurę testowania tego parametru i od pewnego czasu wykorzystujemy do tego celu proste urządzenie LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. KFA2 Prisma PR-01 uzyskał 56,5 ms, co sprawia, że osoby wrażliwe na opóźnienia mogą poczuć lekki dyskomfort z tego tytułu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 Prisma PR-01 - test najtańszego monitora z USB-C. Nie warto przepłacać

 0