MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł

MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł

MSI GT75 Titan 8RG jest jednym z tych urządzeń, które każdy entuzjasta chciałby mieć w swej kolekcji, nawet jeśli aspekt praktyczny i ekonomia takiego zakupu są dyskusyjne. Producent serwuje notebook bezkompromisowy w każdym calu - począwszy od gabarytów, poprzez osprzęt, a skończywszy na wydajności. Procesor Intel Core i9-8950HK i NVIDIA GeForce GTX 1080 to dosłownie maksimum tego, co sobie można wymarzyć w laptopie (nie licząc konfiguracji z SLI), smaczki takie jak 32 GB pamięci czy dwa nośniki PCI Express x4 w RAID 0 dodatkowo potęgują efekt wow, a oprzyrządowanie uwzględniające matrycę 4K z G-SYNC, rewelacyjny system audio i klawiaturę mechaniczną stawia jeszcze przysłowiową kropkę nad i. Patrząc na MSI GT75 Titan 8RG po raz pierwszy, spojrzenie ogarnia koci błysk, źrenice zaś zdają się niewerbalnie manifestować "kupcie mi taki". Ale wkrótce następuje swego rodzaju otrzeźwienie. Bezgraniczna chęć upchnięcia do środka wszystkich możliwych rarytasów doprowadziła do walki z logiką. Szerekogamutowa matryca 4K niewątpliwie robi wrażenie, ale, trochę paradoksalnie, zdecydowanie bardziej praktycznym wyborem jest pozycjonowany niżej w hierarchii ekran Full HD, odświeżany z częstotliwością 120 Hz. Zapewnia on, co oczywiste, dużo większą ostrość w ruchu i lepszą wydajność, a na dodatek nie ma takich problemów z nienaturalnymi przesyceniami. A jako iż postawiono na ekran z G-SYNC, co samo w sobie wadą bynajmniej nie jest, musiano zrezygnować z implementacji technologii Optimus, na czym cierpi czas pracy na baterii.

Patrząc na MSI GT75 Titan 8RG po raz pierwszy, spojrzenie ogarnia koci błysk, źrenice zaś zdają się niewerbalnie manifestować "kupcie mi taki". Ale wkrótce następuje otrzeźwienie, bo czasem ten notebook jest aż tak bezkompromisowy, że niektóre jego założenia konstrukcyjne zaczynają przeczyć logice.

MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł

Tak wiem, DTR nie jest sprzętem sensu stricto mobilnym, a takim, który po prostu daje się łatwiej przewieźć z punktu do punktu. Zresztą nikt o zdrowych zmysłach nie będzie nosić w plecaku ważącego 4,56 kg monstrum, jeszcze w pakiecie z dwoma masywnymi zasilaczami o mocy 230 W każdy. Niemniej podążając tym tropem równie dobrze można całkowicie zrezygnować z notebooka, decydując się na zakup filigranowej stacjonarki pokroju Nightblade - to rozwiązanie znacznie tańsze, a zamiast dwóch zasilaczy będziemy wozić monitor. No dobrze, ale konstrukcji takich jak MSI GT75 Titan 8RG nie projektuje się po to, jakkolwiek zabawnie to nie zabrzmi, aby były opłacalne. Tu chodzi wyłącznie o podkreślaną przeze mnie wielokrotnie bezkompromisowość i jej manifestację, a to zadanie bohater niniejszej recenzji realizuje bez zarzutów. Przypomnę jeszcze tylko, że testowany komputer został wyceniony na 17,7 tys. zł. Nie jest to kwota zupełnie nieuzasadniona, więc jeśli ktoś z Was ma odpowiednio dużą ilość gotówki i taki kaprys, to może sobie nowego flagowca MSI sprawić (choć, moim zdaniem, zdecydowanie w wersji z matrycą Full HD 120 Hz). I zakup ten przysporzy mu pewnie wiele radości. Dlatego z czystym sumieniem wystawiam tutaj 4,5 "oczka" z wyróżnieniem Wydajność, którego przyznanie nie wymaga chyba dodatkowego uzasadnienia, co jednak nie zmienia faktu, że łatwo mogę wskazać, jak lepiej spożytkować takie środki. No i, mimo wszystko, część elementów w swej czołowej konstrukcji tajwańska korporacja mogła wykonać troszkę lepiej, zwłaszcza płytkę dotykową.

 

MSI GT75 Titan 8RG

MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł

 Fenomenalna wydajność ogólna, procesor z odblokowanym mnożnikiem, aż 32 GB RAM w dwóch tylko slotach SO-DIMM (a laptop ma łącznie cztery, więc łatwo go rozbudować), niesamowicie wydajna macierz RAID 0 z dwóch dysków PCI Express x4, technologia G-SYNC, świetne głośniki i mikrofon, klawiatura mechaniczna z funkcją tworzenia makr i podświetleniem RGB, porządny układ chłodzenia, oprogramowanie Dragon Center

Minusy Bardzo duża głośność pod obciążeniem, właściwie zerowa mobilność (duża masa, krótki czas działania na baterii, aż dwa zasilacze), taki sobie gładzik, dyskusyjny wybór matrycy (4K, szeroki gamut)

Cena (na dzień 16.06.2018): 17 699 zł

Gwarancja: 24 miesiące

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI GT75 Titan 8RG – Test laptopa z Core i9, za ponad 17,5 tys. zł

 0