Premierowy test SilentiumPC Vero L3 600 W i 700 W z DC-DC i 80 PLUS Bronze

Premierowy test SilentiumPC Vero L3 600 W i 700 W z DC-DC i 80 PLUS Bronze

Podsumowanie i ocena SilentiumPC Vero L3 600 W i Vero L3 700 W

SilentiumPC lubi zaskakiwać i osoby twierdzące, że nie da się zrobić jeszcze lepszego zasilacza od Vero L2, mogą się grubo mylić. SPC w serii Vero L3 oferuje nam zasilacze o mocy od 500 W do 700 W, przetwornice DC-DC, tajwańskie kondensatory Teapo do 105 °C, sprawność potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS Bronze 230V EU, która przekracza 91%, są jeszcze cichsze i co najlepsze w tej samej cenie co poprzednia seria. Vero L3 to bardzo ciekawa konstrukcja, strona pierwotna podobna do Supremo L2, konwertery DC-DC także pochodzą z serii Supremo, brakuje tylko układu rezonansowego, a kondensatory są tajwańskie, do tego wentylator Sigma HP z łożyskiem hydraulicznym z wysokim ciśnieniem statycznym powietrza. Niby kilka zmian, ale wyszła wydajna i bardzo cicha seria zasilaczy, jak nie najcichsza w swojej klasie, maksymalnie 38,1 dBA. Oczywiście to nie wszystkie zmiany, warszawska firma znana jest z faktu, że słucha uwag recenzentów jak i swoich klientów i modele o mocach 600 W i 700 W otrzymały dwa złącza EPS P8, model Vero L3/M3 700 W mają trzy złącza PCI-E (6+2)-pin, do podłączenia bardzo wydajnych kart graficznych. Ponadto Vero L3 posiadają mniejszą obudowę o długości 140 mm, dzięki czemu PSU jest bardziej kompaktowy i łatwiejszy w montażu w mniejszych obudowach jak Signum SG1. Oba zasilacze zaliczyły wszystkie testy łącznie z komorą termiczną. Konwertery DC-DC znacznie podniosły ogólną sprawność energetyczną (ok. 2% dla najsłabszej wersji wg certyfikacji 80 PLUS), niski poziom tętnień i bardzo cicha praca w szczególności modelu o mocy 700 W (36,6 dBA @100%). Obciążenia krzyżowe czy brak obciążenia na którejkolwiek z linii nie jest problemem, napięcia zawierają się normie ATX, a wisienką na torcie jest spory zapas mocy, który przyda się w konfiguracjach z mocnymi kartami graficznymi. Niewielkie zastrzeżenie mogę mieć do regulacji napięcia +3,3 V, które co prawda zawiera się w 5% widełkach normy ATX, ale miło by było widzieć rezultaty w okolicach 3-3,5%, jednak mając na uwadze pozycjonowanie produktu klasowo i cenowo myślę, że można przymknąć na to oko.  

SilentiumPC Vero L3 to świetne budżetowe zasilacze z przetwornicą DC-DC, wysoką sprawnością energetyczną i niską emisją hałasu. Ponadto oferują idealnie dobrane okablowanie i bezkonkurencyjną cenę. 

SilentiumPC Vero L3 600W - Vero L3 700 W - test

Podsumowując, SilentiumPC Vero L3 600 W oraz SilentiumPC Vero L3 700 W to udane konstrukcje, które z sukcesem powinny zastąpić wysłużone Vero L2. Jak na budżetowe zasilacze dobrze się prezentują wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyniki przeprowadzonych testów potwierdzają zasadność zmian i przejście z niezależnej regulacji napięć na konwertery DC-DC, które pozwoliły na uzyskanie wysokiej sprawności. Istotne są również zmiany w okablowaniu, dalej mamy taśmowe wiązki, ale najważniejsze jest dodanie drugiego złącza EPS, jest to co prawda rozgałęzienie, ale całkowicie wystarczające. Jedno złącze EPS P8 wg standardu EPS12V 2.92 nie powinno się obciążać prądem większym jak 16 A (192 W), przy większych obciążeniach zalecane jest stosowanie kolejnego złącza EPS i wynika to z ograniczeń wytrzymałościowych ścieżek PCB, ponieważ wg specyfikacji Molex, gniazdo EPS 8-pin wytrzymuje aż 336 W. Dla ciekawskich dopowiem, że jeden przewód 18 AWG wytrzymuje ok. 14 A (168 W), a wiązka ma ich cztery +12 V, więc kable teoretycznie mogą wytrzymać ponad 600 W przy dużo mniejszych możliwościach samego złącza. Porozmawiajmy teraz o cenie, testowane modele zakupimy za 219 zł za Vero L3 600 W oraz 249 zł za Vero L3 700 W. To bardzo atrakcyjne ceny jak za zasilacze z DC-DC i sprawnością powyżej 90%. Konkurencyjne jednostki be quiet! System Power 9 (również z przetwornicami DC-DC) kosztują odpowiednio ok. 289 zł (600 W) i 339 zł (700 W), Corsair CV 650 W to koszt ok. 289 zł, Seasonic S12II 650 W ok. 289 zł. Jak widać SilentiumPC podjęło bardzo agresywną politykę cenową i wbija dużego gwoździa konkurencji.

SilentiumPC Vero L3 600 W oceniam na 4,5 w pięciostopniowej skali. PSU tę notę rzetelnie wypracował uzyskując dobre wyniki w testach, a zmiany względem Vero L2 są jak najbardziej trafne co stawia testowany model jako godny polecenia, więc dodatkowo przyznaje wyróżnienie rekomendacji oraz kultury pracy.

 

SilentiumPC Vero L3 600 W

 

 

Sprawność przekraczająca 90,6%, konwertery DC-DC, pełna moc w temperaturze powyżej 40 °C, wysoka kultura pracy do 75% mocy, dobra regulacja napięcia +12 V, niskie tętnienia napięć, okablowanie z czarnych taśm, dwa złącza EPS, tajwańskie kondensatory na 105 °C, działające zabezpieczenia, atrakcyjny design, kompaktowe wymiary, dobre wykonanie, trzy lata gwarancji door-to-door, atrakcyjna cena.

 Regulacja linii +3,3 V mogłaby być lepsza.

Cena (na dzień publikacji): 219 zł

Gwarancja: 3 lata door-to-door

 

SilentiumPC Vero L3 700 W wymaga indywidualnej oceny, ponieważ jest to nowy zasilacz w budżetowej serii, który niewątpliwie jest najciekawszą jednostką od SPC. Za naprawdę niską cenę 249 zł otrzymujemy mocny, bardzo cichy (36,3 dBA) i o wysokiej sprawności (91,46%) zasilacz, z dwoma złączami EPS P8 oraz trzema PCI-E. Takiego produktu w tym budżecie nie znajdziemy. Jest to pewien ewenement, oczywiście pozytywny, dlatego przyznaje najwyższą ocenę 5 gwiazdek, którą jest niezwykle rzadko przyznawana przeze mnie. Dodatkowo przyznaje wyróżnienie rekomendacji oraz kultury pracy. Ten zasilacz może być hitem nie tylko w polecanych zestawach, ale i sklepowych list sprzedaży najbliższych miesięcy. 

SilentiumPC Vero L3 700 W

 

 

Sprawność bliska 91,5%, konwertery DC-DC, pełna moc w temperaturze powyżej 40 °C, wysoka kultura pracy nawet na 100% mocy, dobra regulacja napięcia +12 V, niskie tętnienia napięć, okablowanie z czarnych taśm, dwa złącza EPS, trzy złącza PCI-E ,tajwańskie kondensatory na 105 °C, działające zabezpieczenia, atrakcyjny design, kompaktowe wymiary, dobre wykonanie, trzy lata gwarancji door-to-door, bezkonkurencyjna cena.

 W tej cenie brak znaczących.

Cena (na dzień publikacji): 249 zł

Gwarancja: 3 lata door-to-door

Zasilacze zakupisz w sklepie X-kom pod tym linkiem Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci RAM klasy 2666-3600 MHz

Sprzęt do testów dostarczył:

SilentiumPC

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premierowy test SilentiumPC Vero L3 600 W i 700 W z DC-DC i 80 PLUS Bronze

 0