Test obudowy SilentiumPC Signum SG1 TG - nowy król tanich komputerów

Test obudowy SilentiumPC Signum SG1 TG - nowy król tanich komputerów

Test obudowy SilentiumPC Signum SG1 TG – nowy król tanich komputerów

Kilka dni temu warszawska firma SilentiumPC zaprezentowała nową obudowę komputerową SilentiumPC Armis AR5X TG RGB, której test mogliście przeczytać na łamach ITHardware. Jeśli myślicie, że to już koniec, to się mylicie, ponieważ SPC przygotowało kolejną konstrukcję. Tym razem padło na bardziej przystępny cenowo model o nazwie Signum SG1 TG. Obudowa wymiarami i przedziałem cenowym wpasowuje się w Regnum RG1 TG. SG1 TG jest jednak bardziej przewiewną konstrukcją, którą to cechę zawdzięcza dużemu "meshowemu" panelowi przedniemu z heksagonalnymi otworami (na wzór plastra miodu). Ponadto o obieg powietrza dbają dwa montowane w standardzie 120-milimetrowe wentylatory Sigma HP. Przed kurzem chroni nas pełen pakiet filtrów, znajdujących się w każdym otworze wentylacyjnym. Nowa konstrukcja to również duże możliwości pod kątem zastosowania układów chłodzenia, w szczególności zintegrowanych zestawów chłodzenia cieczą z radiatorami o wielkości 120, 240 oraz 360 mm. Tak więc, jak na budżetowca, zapowiada się całkiem nieźle i SG1 TG powinna pozwolić na zbudowanie całkiem wydajnego, niewielkiego, a zarazem dobrze wentylowanego PC-ta w rozsądnych pieniądzach. Testowany model, czyli Signum SG1 TG, to jeden z wyższych modeli serii SG1, o czym świadczy obecność szkła hartowanego na boku obudowy, które - w połączeniu z dobrze zorganizowanym wnętrzem - powinno dać ładne efekty z układami chłodzenia, jakie oferuje SilentiumPC (przykładowo Fera 3 RGB czy AIO Navis 240 RGB), co oczywiście sprawdzimy w testach praktycznych.

Signum SG1 TG to niewielka budżetowa obudowa, która może nieźle zamieszać na rynku. Jej najważniejsze cechy to duże możliwości chłodzenia, w połączeniu z niewielkimi rozmiarami i atrakcyjnym wyglądem. Czyżbyśmy mieli nowego króla list sprzedażowych?

test obudowy SilentiumPC Signum SG1 TG

  Test obudowy SilentiumPC Armis AR5X TG RGB

Seria Signum SG1 to zwarte konstrukcje o przestronnym, a zarazem funkcjonalnym, dwukomorowym wnętrzu. Ta niewielka skrzynka jest trochę mniejsza od Regnum RG1, jednakże dobrze przemyślane wnętrze oferuje spore możliwości. Dzięki rezygnacji z montażu napędu wewnętrznego (tak samo, jak w przypadku Armisa AR5X TG RGB, nagrywarki DVD nie zamontujemy), co bezpośrednio podyktowane jest zastosowaniem frontu z siatki mesh z dużymi heksagonalnymi otworami, zapewniono tej małej obudowie wentylację na poziomie droższych konstrukcji. Ponadto mamy możliwość zainstalowania pokaźnych zintegrowanych układów chłodzenia cieczą AIO. Na froncie zmieścimy radiator w rozmiarze do 360 mm lub trzy wentylatory 120 mm, na topie natomiast chłodnicę do 240 mm lub dwa dodatkowe wentylatory 120/140 mm. W obudowie zamontujemy karty graficzne długie na 325 mm (Gigabyte GeForce RTX 2070 WINDFORCE zmieści się bez problemu) oraz powietrzne coolery o wysokości maksymalnej 161 mm. Aby zapanować nad estetyką, czyli aranżacją okablowania, producent przewidział duże ilości przepustów. Jednakże, jak budżetową obudowę przystało, na gumowe osłony nie mamy co liczyć. Ponadto warto zwrócić uwagę na piwniczkę, dzięki której kable do podłączenia frontowego panelu złącz nie będą wprowadzać chaosu w najbardziej eksponowanym miejscu - tym bardziej, że SG1 TG posiada szklany panel boczny. W obudowie pomieścimy do czterech nośników danych, 4x2,5" lub 2x2,5" i 2x3,5", oraz maksymalnie 8 wentylatorów, aczkolwiek nikt nie będzie montował ich na piwnicy, więc realnie sześć. Jak widać, specyfikacja Signum SG1 pokazuje duże możliwości oraz zaimplementowanie rozwiązań z dużo droższych konstrukcji przy zachowaniu niskiej ceny. Oj będzie ciekawie.

Specyfikacja SilentiumPC Signum SG1 TG

SilentiumPC Signum SG1 TG
Kod produktu  SPC230
Wymiary (Wys.×Szer.×Gł.) 448×216×413 mm
Standard mITX/mATX/ATX
Waga 4,8 kg
Liczba zatok na nośniki danych 4 (4x2,5" lub 2x2,5" i 2x3,5")
Miejsca na karty rozszerzeń 7
Maksymalna dł. GPU  325 mm
Maksymalna wysokość coolera CPU 161 mm
System chłodzenia
 • max. 8 wentylatorów
 • zamontowane: front 1 x Sigma HP 120 mm
 • zamontowane: tył 1 x Sigma HP 120 mm
Filtry przeciwkurzowe tak
Przedni panel (porty, kontrolery, przyciski)
 • 2 × USB 3.1 Gen 1 (3.0) (podłączane wewnętrznie),
 • 1 × słuchawki (HD Audio),
 • 1 × mikrofon (HD Audio),
 • 1 × przycisk POWER,
 • 1 × przycisk RESET.
Kontrolery brak

 Test obudowy SilentiumPC Armis AR7 – Nowe logo, nowa jakość

Signum SG1 to rodzina składająca się z pięciu modeli, które różnią się wyposażeniem. Tym sposobem z jednej konstrukcji producent ma modele w kilku przedziałach cenowych. Dobrze jest mieć wybór, w taki sposób łatwiej trafić w gusta większej rzeszy klientów. Na dzień publikacji dostępne są cztery wersje, krótko można je scharakteryzować w następujący sposób:

 • Najtańszym modelem jest podstawowa Signum SG1 (139 zł) z metalowymi panelami, jednym wentylatorem i front mesh.
 • Druga obudowa to Signum SG1 TG (169 zł) ze szklanym bocznym panelem, dwoma wentylatorami oraz front mesh.
 • Trzecim modelem jest podstawowa Signum SG1M (139 zł) z metalowymi panelami, jednym wentylatorem i frontem z blachy.
 • Czwarta obudowa to Signum SG1M TG  (169 zł) ze szklanym bocznym panelem, dwoma wentylatorami oraz frontem z blachy.

Piątą obudową jest zapowiadana Signum SG1X TG RGB, która ma być wyposażona w dwa panele szklane z boku i wentylatory RGB na froncie. Niestety, więcej szczegółów nie znamy.

SilentiumPC stara się zagwarantować nam niezły ból głowy. Wybór modeli i przedziałów cenowych jest szeroki, a rodzina Signum SG1 oferuje bardzo wiele za tak niewiele. Czas zaopatrzyć się w tabletki przeciwbólowe i przysiąść do pracy. Zapraszam na dokładną analizę wnętrza oraz testy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test obudowy SilentiumPC Signum SG1 TG - nowy król tanich komputerów

 0