realme 8 - System i oprogramowanie, audio, łączność i bateria
Software
W zakresie systemu też zaszła pewna zmiana w stosunku do poprzedniej generacji, bo realme 8 oferuje drugą wersję nakładki interfejsu użytkownika realme UI (UI 2.0), która bazuje na Androidzie 11. Nie zmienił się jednak fakt, że producent wciąż stawia na nowoczesny wygląd i wiele różnych możliwości personalizacji, by każdy dopasował wygląd systemu do swoich preferencji. Nakładka jest też jeszcze lżejsza dla systemu (przyspieszenie pracy systemu względem poprzedniej generacji to zdaniem producenta aż 32%, a o uruchamianie aplikacji jest teraz szybsze o 23%), a przy tym tak samo wygodna i intuicyjna, więc bez problemu odnajdą się w niej nawet osoby wcześniej korzystające z rozwiązań innych producentów.
I tak, możemy wybierać spośród jednego z czterech stylów ikon systemowych, dostosować ekran główny: standardowy (wszystkie aplikacje na ekranie głównym), szuflady (wszystkie aplikacje w szufladzie wysuwanej z dołu ekranu) i prosty (prostszy układ ekranu i większe ikony), zdecydować o siatce ekranu głównego (od 2x4 po 5x6), wybrać wzór ikony czytnika linii papilarnych, krój i rozmiar czcionki, wygląd pola powiadomień, kolory ikon i wiele innych, obsługiwać smartfon gestami (również na wyłączonym ekranie) czy zmienić układ przycisków nawigacyjnych.
Nie można też nie wspomnieć o możliwości włączenia trybu dla dzieci, gdzie dostosujemy czas, aplikacje, możliwość korzystania z danych komórkowych czy ustrzeżemy się przed niechcianymi dodatkowymi opłatami z gier czy innych źródeł. Z ciekawszych opcji mamy jeszcze klonowanie aplikacji (co prawda tylko dwóch, tj. Facebooka, którego aplikacja jest preinstalowana w systemie i Google Pay) oraz klonowanie systemu (co pozwala chronić poufne dane, ustawiając osobne hasła), a także Prywatny sejf, czyli dodatkowo chronione hasłem miejsce, gdzie możemy trzymać pliki i dokumenty, które chcemy wyjątkowo dobrze zabezpieczyć przed dostępem przez osoby postronne.
Audio i łączność
Jeśli chodzi o łączność, to też nie mamy żadnych zastrzeżeń, bo zarówno głośnik, jak i mikrofony, sprawują się bardzo dobrze, umożliwiając prowadzenie rozmów, w których strony nie mają żadnych problemów z komunikacją. W przypadku głośnika multimedialnego nie jest tak dobrze, bo choć pozwoli na obejrzenie wideo z YouTube’a czy innych mediów społecznościowych, to nie należy się tu nastawiać na oglądanie filmów i słuchanie muzyki, bo dźwięk jest płaski, nieco trzeszczący i zniekształcony, a przy dużej głośności po prostu nieprzyjemny - ot, taki standard wśród tańszych (i nie tylko) smartfonów. Producent zadbał jednak o gniazdo 3,5 mm jack, złącze USB typu C oraz Bluetooth 5.1, więc każdy będzie miał opcję podłączenia swoich słuchawek. Przy tym ostatnim warto odnotować, że realme 8 bardzo łatwo paruje się ze wszystkimi urządzeniami, tj. słuchawkami bezprzewodowymi, głośnikami Bluetooth, inteligentnymi zegarkami czy opaskami sportowymi. Podczas korzystania z internetu również nie odnotowaliśmy żadnych problemów, bo sygnał był silny i stabilny zarówno po WiFi (2.4/5 GHz, 802.11 a/b/g/n/ac), jak i przy łączności komórkowej. Do dyspozycji mamy jeszcze NFC do płatności zbliżeniowych i nawigację (GPS/AGPS/Glonass/Beidou/Galileo).
Bateria
Podobnie jak w realme 7, tutaj także mamy bardzo duży akumulator o pojemności 5000 mAh ze wsparciem ze strony szybkiego ładowania Dart Charge 30 W (a także 15 W Power Delivery), które pozwala znacząco skrócić czas ładowania. I bardzo dobrze, bo jeśli faktycznie będziemy korzystać ze smartfona tak intensywnie, jak zachęca do tego producent, tzn. grając w ulubione gry, oglądając filmy, przeglądając internet czy szlifując swoje zdolności fotograficzne, to smartfon musi dotrzymać nam kroku. W przypadku realme 8 to żaden problem - przy naszym typowym codziennym użytkowaniu to spokojnie 2 dni bez ładowarki, ale nawet jeśli ktoś naprawdę daje urządzeniu w kość, to pełen dzień nie stanowi żadnego wyzwania (producent deklaruje 10 godzin grania/23 godziny streamowania wideo/43 godziny rozmów). A jeśli nawet nagle zabraknie nam energii, to szybkie ładowanie pozwala uzupełnić 50% energii w zaledwie 26 minut (65 minut do pełna). W sytuacji kryzysowej poratują nas też tryby oszczędzania energii i intensywnego oszczędzania energii - kiedy przy normalnym użytkowaniu system przewiduje jeszcze 22 godziny działania, to po włączeniu pierwszego z nich wydłużamy ten czas do 24 godzin, a drugiego do ponad 34 godzin.
Pokaż / Dodaj komentarze do: realme 8 - premierowy test stylowego średniaka z panelem AMOLED