Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

Samsung Galaxy A72 - Możliwości fotograficzne

Za możliwości fotograficzne Galaxy A72 odpowiadają 32 MP (f/2.2) kamerka przednia oraz poczwórny zestaw aparatów na tylnym panelu, na który składają się 64 MP (f/1.8) główny obiektyw szerokokątny, 8 MP (f/2.4) teleobiektyw z 3x zoomem optycznym, 12 MP (f/2.2) obiektyw ultraszerokokątny 123° i 6 MP (f/2.4) obiektyw makro. Większość tej konfiguracji jest typowa dla średniej półki cenowej, ale jeden element pozytywnie się tu wyróżnia, a mowa oczywiście o teleobiektywie, który pozwala na bezstratny 3x zoom optyczny. Producenci zdecydowanie częściej sięgają po sensor głębi do zdjęć portretowych, co w towarzystwie kiepskiego obiektywu makro sprawia, że w praktyce użytkownicy mają do dyspozycji tylko 2 obiektywy, główny i szerokokątny, a tu jest szansa na nieco więcej. 

Samsung Galaxy A72

W odpowiednich warunkach oświetleniowych jednostka główna pozwala na robienie naprawdę przyzwoitej jakości zdjęć, co można w sumie napisać o większości smartfonów z tej półki cenowej, tyle że tutaj pomaga w tym również optyczna stabilizacja obrazu. Oczywiście do modeli flagowych Samsunga, jak choćby Galaxy S21+, dużo tu brakuje, ale różnica cenowa między urządzeniami również jest ogromna, więc można się było tego spodziewać. Niemniej fotografie mają dużą rozpiętość tonalną, dobrze odwzorowane kolory, są ostre i szczegółowe, więc generalnie nie ma się do czego przyczepić. Teleobiektyw z 3x zoomem optycznym też radzi sobie całkiem nieźle (również korzysta OIS), pozwalając na zbliżenia bez utraty jakości zdjęć i ostrości - możemy oczywiście pójść dalej, ale wtedy zdajemy się już na łaskę i niełaskę zoomu cyfrowego. Zdjęcia wykonane przez jednostkę ultraszerokokątną również dają zadowalające efekty, tu również rozpiętość tonalna i szczegółowość są bez zarzutu, pozwalając jednocześnie uchwycić naprawdę szerokie kadry, ale… 

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Obiektyw główny

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Obiektyw główny (góra), ultraszerokokątny (środek), zoom 3x (dół)

Co warto podkreślić, każdy z wymienionych obiektywów charakteryzuje się innym nasyceniem i temperaturą kolorów. Obiektyw główny daje najbardziej naturalne efekty, a obiektyw ultraszerokokątny i teleobiektyw nieco je przesycają i ochładzają. Nie jest to coś niespotykanego i w gruncie rzeczy zdarza się bardzo często, ale części użytkowników może przeszkadzać. W tym miejscu dodam jeszcze tylko, że pomimo braku dedykowanego sensora głębi, Galaxy A72 robi bardzo udane zdjęcia portretowy, a przy kiepskich warunkach oświetleniowych mamy do dyspozycji całkiem udany tryb nocny. Jest on dostępny zarówno dla jednostki głównej, jak i ultraszerokokątnej, ale trzeba się przy nim wykazać dużą cierpliwością, bo pod względem szybkości wykonywania zdjęć plasuje się daleko w tyle testowanych przez nas urządzeń. Mamy za to obiektyw makro, który jest dla odmiany zdecydowanie jednym z lepszych, jakie widzieliśmy w tej półce cenowej i w odpowiednich rękach pozwala na ciekawe i przydatne ujęcia. 

Samsung Galaxy A72

Obiektyw główny: tryb portretowy

Samsung Galaxy A72

Obiektyw główny: tryb nocny

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72

Tryb nocny - obiektyw główny (góra) i obiektyw ultraszerokokątny (dół)

Samsung Galaxy A72

Makro

Samsung Galaxy A72

Kamerka przednia

Kamerka przednia pozwala na wykonywanie zdjęć za pomocą szerokiego lub wąskiego kąta, a do tego mamy wybór między trybem automatycznym i portretowym. Ten ostatni jest tu dość kapryśny i nie zawsze radzi sobie z trafnym oddzieleniem tła od użytkownika, więc zdecydowanie lepiej postawić na ten domyślny. Na koniec zostały nam jeszcze filmy, Galaxy A72 pozwala kręcić wideo maksymalnie 4K w 30 klatkach, ale jeśli chcemy skorzystać z Dużej stabilności, to musimy zejść do 1080p w 30 klatkach (dopiero wtedy możemy też korzystać z filtrów). Nie da się ukryć, że różnica w jakości nagrywania między tymi rozdzielczościami jest bardzo duża, ale z drugiej strony 4K mocno cierpi na braku stabilizacji, więc wydaje się, że bez statywu 1080p jest lepszym wyborem. W czasie nagrywania wideo możemy płynnie przełączać się między jednostką główną oraz ultraszerokokątną i teleobiektywem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł