Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

Samsung Galaxy A72 - Oprogramowanie, audio i bateria

Software

Galaxy A72 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android z nakładką interfejsu użytkownika One UI 3.1, która jest naprawdę przejrzysta i intuicyjna, więc nawet przesiadka z softu innej firmy nie będzie większym problemem. Co warto też od razu podkreślić, Samsung obiecał dla tego modelu (a także pozostałych tegorocznych modeli z serii A) 3 duże update’y oprogramowania i 4 lata aktualizacji bezpieczeństwa, więc mamy gwarancję, że smartfon posłuży nam przez kilka lat i wymienimy go dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli na to ochotę.

Samsung Galaxy A72

Poza tym, w systemie nie znajdziemy za dużo bloatware’u, bo urządzenie podczas pierwszego uruchomienia pyta nas o dodatkowe aplikacje do zainstalowania - możemy zdecydować się na instalację całego pakietu apek od Samsunga, Spotify, TikToka, LinkedIn, Microsoft Outlook czy pakietu Microsoft Office. Jeśli tego nie zrobimy, w systemie będzie czekać tylko podstawowe oprogramowanie. Co prawda nie poszalejemy tu w zakresie personalizacji systemu jak w przypadku części konkurentów, gdzie zmienić możemy dosłownie wszystko (choć mamy motywy dostępne przez Galaxy Themes, również darmowe), ale nie brakuje przydatnych narzędzi.

Samsung Galaxy A72

Mamy więc pasek boczny, który możemy dopasować do własnych potrzeb, umieszczając tam aplikacje, kontakty, skróty, pogodę, narzędzia czy przypomnienia, przydatne gesty (wybudzanie i wyłączanie ekranu, wyciszanie, zrzut ekranu i kilka innych), Android Auto, Połącz z Windows (co musi zastąpić nieobecne w tym modelu Samsung DeX), Quick Share do wymiany plików, Bixby Routines, Game Launcher (choć jak podkreślałam, z pewnością nie jest to gamingowy model) czy możliwość klonowania komunikatora Messenger. 

Samsung Galaxy A72

Audio i łączność

W zakresie łączności Galaxy A72 to smartfon spisujący się bez zarzutu, zarówno w zakresie połączeń telefonicznych, jak i połączenia z internetem. Niemniej można trochę ponarzekać, że w tej cenie nie mamy modemu 5G, szczególnie w kontekście długiego wsparcia ze strony Samsunga, co sugeruje, że mamy używać telefonu przez kilka lat, a zastosowany procesor nie wspiera WiFi 6E, co uczyniłoby ten model zdecydowanie bardziej przyszłościowym. Tak czy inaczej, łączność bezprzewodowa działa bardzo dobrze, niezależnie od tego, czy mowa o sieci komórkowej (hybrydowe dualSIM), dwuzakresowym WiFi (802.11 a/b/g/n/ac 2.4 + 5 GHz), Bluetooth 5.0 (bezproblemowe parowanie z wieloma różnymi urządzeniami), NFC czy nawigacji (GPS, Glonass, Beidou, Galileo).

W zakresie łączności przewodowej mamy zaś USB typu C (USB 2.0) i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm jack, dzięki któremu do smartfona podłączymy słuchawki na kablu, co pozwoli cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. Bo co prawda Galaxy A72 oferuje głośniki stereo (albo zdaniem niektórych hybrydowe stereo, bo rolę drugiego głośnika przyjmuje ten do rozmów), które grają naprawdę przyzwoicie (oczywiście z typowymi problemami jak wycofane wokale czy brak niskich tonów), to nie są one w stanie zastąpić porządnych słuchawek podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Bateria

Samsung wyposażył Galaxy A72 w dużą baterię o pojemności 5000 mAh, która w połączeniu z panelem Super AMOLED oraz niezbyt potężnym układem daje przyzwoity czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli nasze korzystanie ze smartfona jest umiarkowane, tj. nie spędzamy długich godzin na graniu, streamingu filmów, przeglądaniu YouTube’a czy innych prądożernych aktywnościach, to możemy liczyć na 2 dni pracy. Jeżeli jednak nie lubimy się ograniczać, to musimy nastawić się na codzienne ładowanie (co prawda po całym dniu zostaje najczęściej jakieś 30% baterii, ale na kolejny dzień pracy to za mało), które za sprawą szybkiej ładowarki 25W nie jest na szczęście bardzo uciążliwe. 30 min ładowania pozwala naładować baterię do 50%, co da nam kilka dodatkowych godzin intensywnej pracy, a pełne naładowanie zajmuje ok. 80 min. Do dyspozycji mamy też Baterią adaptacyjną, czyli opcję ograniczającą zużycie energii przez rzadziej używane aplikacje oraz tryb oszczędzania energii, który pozwoli trochę wydłużyć czas bez ładowarki, który możemy jeszcze „podkręcić” za sprawą dodatkowych limitów, jak wyłączenie Always On Display, zwolnienie procesora do 70% czy zmniejszenie jasności o 10%.

Czasy ładowania:

  • 15 min - 26%
  • 30 min - 50%
  • 45 min - 71%
  • 60 min - 88%
  • 80 min - 100%
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Galaxy A72 - test kolejnego stylowego zawodnika ze średniej półki. Tylko ta cena...

 0