Seasonic A12-700 -Analiza wnętrza
Za chłodzenie elektroniki odpowiada 120-milimetrowy wentylator Zheng Heng Electronics Co., Ltd. DF1202512SEHN, z łożyskiem tzw. Rifle, czyli nieco lepsze ślizgowe. Niestety nie mogłem odnaleźć specyfikacji, strona producenta nie działa. Prędkość maksymalna wynosi 2000 obr./min.
Wnętrze Seasonic A12-700 jest niemal identyczne jak w testowanym Seasonic S12III 500 W, oczywiście jest kilka drobnych zmian jak choćby nieanodowane radiatory. Za chłodzenie kluczowych elementów odpowiadają dwa duże aluminiowe radiatory o zwiększonej pojemności cieplnej. Po lewej stronie znajduje się filtr EMI, którego pierwszą część zobaczymy na dodatkowym laminacie na wtyku AC, a kolejne elementy są na głównym PCB. Na stronie pierwotnej, na górze, widzimy zabudowaną cewkę aktywnej korekcji mocy oraz jeden wysokonapięciowy kondensator filtrujący. Za nimi elementy układu rezonansowego LLC. Na radiatorze sekcji strony pierwotnej znajduje się mostek prostowniczy, elementy APFC oraz tranzystory kluczujące w topologii półmostu. W centralnej części mamy duży transformator oraz mniejszy dla obwodu 5 Vsb. Niżej widzimy kolejny duży radiator, odprowadzający ciepło z sekcji prostowania. Konstrukcja korzysta z niezależnej regulacji napięć, co widać po układzie cewek. Wszędzie zastosowano tajwańskie kondensatory marki Teapo, główny wysokonapięciowy APFC na 85 °C i pozostałe na 105 °C. Znalazłem informację, iż zasilacz jest produkowany przez firmę outsourcingową RSY na zlecenie Seasonic, co chyba potwierdza nieco gorszą jakość lutowania w porównaniu z seriami Focus.
Premierowy test be quiet! Straight Power 11 650 W
Na rewersie PCB znajdują się dodatkowe elementy elektroniczne, wśród nich układ scalony odpowiadający za zabezpieczenia GR8313. Jakość lutowania jest dobrej jakości i oceniłbym ją na 4-. Widocznych jest kilka poprawek i nadmiar topnika. Dodam, że projekt PCB jest 1:1 taki sam jak w serio S12III.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Seasonic A12-700 - test zasilacza za rozsądne pieniądze