Test Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E). Warto dopłacić do OLEDa?

Test Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E). Warto dopłacić do OLEDa?

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E) - specyfikacja i oprogramowanie

Procesor

Intel Core i7-1165G7 to 10 nm czterordzeniowy procesor Tiger Lake-U ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading, co przekłada się na osiem wątków. Bazowy zegar to skromne 2,8 GHz, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,7 GHz. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości rzeczywiście są osiągane, lecz wyłącznie przy obciążeniu jednego, dwóch rdzeni. W przypadku wysokiego obciążenia większej liczby rdzeni wciąż możemy liczyć na wartości powyżej 4 GHz, chociaż tylko w relatywnie krótkim oknie czasowym, dopóki nie zostaniemy ograniczeni przez długotrwały limit mocy. Intel pozostawił jednak producentom pewną furtkę, bo o ile bazowe TDP wynosi tylko 15 W,  to możliwa jest konfiguracja TDP w zakresie 12-28 W i Asus Zenbook 14X robi z tego użytek, gdyż w tym przypadku producent zdecydował się na wykorzystanie pełnego limitu mocy. Zintegrowana grafika Iris Xe ma do dyspozycji 96 bloków EU, co przekłada się na 768 procesorów strumieniowych, czyli tyle samo, co dedykowane GPU Iris Xe MAX. Warto też zwrócić uwagę na zmiany w organizacji pamięci podręcznej w stosunku do poprzedniej generacji, ponieważ tym razem na każdy rdzeń przypada aż 1,25 MB cache L2 (odpowiednio 2,5/5x więcej niż dla Sunny Cove/Skylake), a mamy też 12 MB współdzielonej cache L3, co jest wzrostem o 50%. Tiger Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach i obsługuje pamięci RAM typu DDR4 3200 MHz, LPDDR4X 4267 MHz oraz LPDDR5 5400 MHz. Do tego dochodzi wsparcie dla takich kodeków jak H.265 czy nowego AV1. Po więcej szczegółów na temat tego procesora odsyłamy do jego testu na naszym portalu.

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Karta graficzna

Testowany laptop posiada jedynie zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xᵉ wyposażony w 96 bloków EU. iGPU rozpędza się w trybie boost do 1,3 GHz, ale bazowo jego zegar wynosi tylko 400 MHz. Z racji tego, że zintegrowana grafika dzieli budżet energetyczny z CPU, jej osiągi będą mocno zależne od obciążenia procesora. Nasze dotychczasowe doświadczenia z Intel Iris Xᵉ napawają optymizmem, gdyż po raz pierwszy integra od Intela rzeczywiście pozwala na granie w rozsądnej jakości (choć oczywiście wciąż na niskich ustawieniach graficznych i z pewnymi ograniczeniami). Jak będzie w tym przypadku? Przekonamy się w trakcie testów.

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Pamięć RAM

Pamięć operacyjną komputera wlutowano w płytę główną, przez co nie można jej ani rozszerzyć, ani wymienić, ale szczerze powiedziawszy nie powinno być w ogóle takiej konieczności. Producent serwuje 16 GB pamięci LPDDR4X o szybkości 4266 MHz i opóźnieniach CL36, pracujących w trybie Quad Channel. Wprawdzie kontroler pamięci w procesorach z rodziny Tiger Lake wspiera także RAM typu DDR4, ale producent najwyraźniej zdecydował się na bardziej energooszczędny wariant, co w kontekście testowanego sprzętu nie powinno dziwić. Co zrozumiałe, również do ilości pamięci trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. 16 GB to wartość, która pozwoli na niemalże dowolne otwieranie kart w przeglądarce internetowej, a przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle prędzej wyczerpią się możliwości procesora niż podsystemu pamięci.

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Nośnik danych

Asus postawił także na niezwykle szybki dysk SSD, gdyż laptop wyposażono w nośnik Samsung PM9A1, czyli OEM-owską wersję Samsunga 980 Pro, jednego z najszybszych konsumenckich nośników danych dostępnych na rynku. Dysk pochwalić może się  sekwencyjnym odczytem wynoszącym 6800 MB/s i zapisem przeszło 5000 MB/s. Losowe odczyty i zapisy próbki 4K (4KB, QD32) wynoszą z kolei aż 800000 IOPS, co również wyraźnie przebija to, co oferuje konkurencja w swoich SSD PCIe 4.0. Dysk korzysta ponadto z autorskiego 8-kanałowego kontrolera Samsunga o nazwie Elpis i bazuje na kościach pamięci V-NAND typu TLC. To najwydajniejszy nośnik danych, jaki było dane nam dotychczas testować w laptopach i w tym przypadku Asus nie bawił się w żadne kompromisy, może poza pojemnością, gdyż 512 GB (z czego dla użytkownika zostaje 475 GB), to na dzisiejsze standardy nieco mało. 

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Moduł łączności bezprzewodowej

Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Intel AX201, która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.0, jak i Wi-Fi 6 (ax) z prędkością transferów sięgającą 2,4 Gb/s i obsługą techniki MU-MIMO. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału, a prędkości transferów przez Wi-Fi były naprawdę wysokie, ponieważ potrafiły sięgać przeszło 780 Mb/s (oczywiście przy założeniu, że korzystamy z routera obsługującego standard ax).

Oprogramowanie

Producenci laptopów przyzwyczaili nas już do preinstalowania bloatware’u na swoich urządzeniach i niestety nie obyło się bez niego także w tym przypadku, a chodzi głównie o oprogramowanie antywirusowe McAfee Live Safe (na szczęście możemy bez problemów je odinstalować). Stałym elementem wyposażenia notebooków tej marki jest zaś aplikacja MyASUS, czyli swoiste narzędzia diagnostyczne, centrum aktualizacji sterowników czy wsparcia technicznego. Znajdziemy tu choćby rozwiązanie, które pozwala limitować poziom naładowania baterii do 80% lub 60%, co jest istotne z punktu widzenia jej żywotności.  MyASUS pozwala także na wybór jednego z trzech profilów: Performance (maksymalizuje wydajność i parametry chłodzenia do zastosowań mocno obciążających system), Balance (inteligentnie optymalizuje wydajność, pracę układu chłodzenia oraz parametry zasilania pod kątem codziennie wykonywanych zadań) i Whisper (niższe temperatury i cichsza, energooszczędna praca). 

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Asus Zenbook 14X OLED (UX5401E). Warto dopłacić do OLEDa?

 0