Marka ASUSTOR
Nim przejdziemy do szczegółów wypadało by wspomnieć że skojarzenie marki ASUSTOR z wielkim gigantem czyli ASUSem jest jak najbardziej trafne. Jest to wydzielona część ASUSa odpowiedzialna tylko i wyłącznie za tworzenie i support urządzeń sieciowych NAS. Samo wydzielenie takiej części w tak potężnej firmie jest już niejako wskaźnikiem jak szeroką dziedziną są dziś urządzenia tego typu, i ilu ludzi potrzeba by rozwijać, usprawniać i łatać ich oprogramowanie. Wśród odbiorców NAS nie są przecież tylko domowi użytkownicy trzymający na nich swoje prywatne zdjęcia z wakacji - ale także wielkie korporacje które przechowują na nich swoje cenne dane.
ASUSTOR AS3204T - wygląd, specyfikacja
ASUSTOR AS3204T to serwer NAS przeznaczony głównie do użytku domowego, oferujący cztery kieszenie na dyski Serial-ATA III co w oparciu o dyski już istniejące na rynku daje możliwość stworzenia macierzy RAID o pojemności 40 TB (wkrótce 48 TB - więcej, kwestia najbliższych tygodni kiedy w ofercie pojawią się dyski o pojemności 12 TB). To oczywiście na dziś absurdalne wartości, ale treści w rozdzielczości 4K, muzyka w bezstratnych formatach, a nawet kopie gier z platform elektronicznych dystrybucji pochłaniają już dziś olbrzymią ilość miejsca. Karty do kamer 4K o pojemności 128 - a nawet 256 GB to już dziś codzienność, nikogo już też nie dziwi że gra zajmuje 60 GB. Mimo że dziś koszt dysku twardego o pojemności 10 TB to nawet 1500-2000 zł (więc macierz RAID o pojemności 40 TB to koszt co najmniej 6000 zł) to trzeba brać pod uwagę, że NASa takiego jak ASUSTOR AS3204T nie kupuje się na rok czy dwa. Za parę lat dyski 10 TB będą pewno tak tanie jak dzisiaj te o pojemności 2 TB - a kamery o rozdzielczości 8K będą pochłaniały setki GB kart pamięci podczas uwietrzniania wspomnień z wakacji, pojedyncza kopia gry może zajmować nawet setki GB. Jeśli chodzi o to ostatnie - na dzień dzisiejszy ilość GB które zajmują gry ograniczana jest przez pojemność płyt Blu-Ray, ale już dziś mówi się że w przyszłości gry będą wydawane jedynie w formie elektronicznej. Wracając jednak do specyfikacji ASUSTOR AS3204T, oto jego najważniejsze parametry:
- Procesor: Intel Celeron 1.6GHz (cztery rdzenie, 1,6 GHz, do 2.24 GHz w trybie Turbo)
- Sprzętowy silnik szyfrowania danych AES-NI
- Sprzętowa akceleracja filmów w formatach: H.264 (AVC), H.265 (HEVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1
- Pamięć RAM: 2GB DDR3L (bez możliwości rozszerzenia)
- Miejsca na dysku twarde: 4 x Serial-ATA III 6Gb/s
- Maksymalna pojemność przestrzeni dyskowej: 40 TB (10 TB HDD w 4 dyskach, pojemność zależna od typu macierzy RAID)
- Porty USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych: 3 x USB 3.0
- Karta sieciowa: 1 x Gigabit Ethernet
- Wyjścia wideo: 1 x HDMI 1.4b
- Wentylator: 1 x 120mm z funkcją Smart Fan
- Odbiornik podczerwieni dla pilotów zgodnych z MCE (lub dedykowanego pilota sprzedawanego oddzielnie AS-RC10
- Zasilacz: zewnętrzny o mocy 90 W, pełnozakresowy (100-240 V)
- Pobór energii elektrycznej: 27 W (praca), 11 W (dyski w stanie hibernacji), 0,79W (tryb uśpienia)
- Ciśnienie akustyczne: do 19,7 dBA (bez pracujących dysków)
Jak widać sprzętowo AS3204T wygląda bardzo dobrze jak na urządzenie tego typu - i takie operacje jak szyfrowanie dysków AES czy możliwość obejrzenia filmów H.265 bez pośrednictwa komputera PC nie powinna być żadnym problemem (choć oczywiście to zweryfikujemy).
Budowa oraz kultura pracy
AS3204T z racji że musi zmieścić aż cztery dyski twarde 3,5" nie jest urządzeniem małym, choć jeszcze mniejszym niż kostkowe obudowy mini-ITX dla komputerów PC. Przednia ścianka wykonana jest z wysokiej klasy plastiku o chropowatej fakturze która już od lat jest charakterystyczna dla produktów marki ASUS. Design to bez wątpienia mocna strona urządzenia - i na pewno w salonie pod telewizorem nie będzie psuł wrażeń estetycznych.
Z tyłu obudowy znajdziemy trzy porty USB 3.0, z przodu jeszcze jeden dodatkowy. To wystarczająca ilość aby podłączyć myszkę, klawiaturę, drukarkę lub dongla WiFi - i jeszcze zostanie jeden wolny port do podłączenia pamięci USB lub czytnika kart. No właśnie - i tutaj pojawiają się pierwsze wątpliwości, AS3204T nie ma wbudowanego modułu WiFi - a patrząc na cenę raczej było by to wskazane. Z pewnością nie każdy chce ciągnąć kabel sieciowy do telewizora w salonie. Oczywiście lista kompatybilnych dongli WiFi jest dość długa, ale trzeba go dokupić we własnym zakresie. Być może producent jednak nie zdecydował się na zastosowanie modułu WiFi z prozaicznego powodu - mianowicie zawodności tego typu połączeń przy streamingu filmów i muzyki.
Po otwarciu obudowy widzimy klatkę na cztery dyski Serial-ATA III 3,5" oraz znajdującą się pod spodem płytę główną urządzenia. Klatka dysków jest obsługiwana beznarzędziowo - czyli nie potrzebujemy śrubkręta. Nie jest jednak dość dobrze wytłumiona, i nie ma żadnych gumowych podkładek. Skutkiem tego jest wpadanie w rezonans, lekkie przenoszenie wibracji i wyraźnie słyszalne chrobotanie dysków twardych w nocy (testowaliśmy z dwoma dyskami Seagate IronWolf o pojemności 1 TB - i może być to po prostu ich wina, to ciężko zweryfikować bez testów na co najmniej kilku kompletach dysków). Procesor jest chłodzony przez stosunkowo skromny radiator - porównywalny wielkością do tych stosowanych do chipsetów na płytach głównych.
To wystarczające rozwiązanie - choć dość ciasne upakowanie powodowało nagrzewanie się procesora do nawet 80 stopni przy dużym obciążeniu ASUSTORa AS3204T.
Wentylator jest cichy - podczas testów nigdy nie kręcił się z szybkością większą niż 650 obr./min. Tutaj zdecydowanie nie mamy zastrzeżeń, wytwarzany hałas jest tak niski że jest zdecydowanie poniżej minimalnej wartości zakresu sonometru Voltcraft SL-100.
Najważniejsze fakty dotyczące oprogramowania ASUSTOR AS3204T:
- Nakładka systemowa: ADM 2.7 (aktualnie), możliwość aktualizacji online
- Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP i wyższe, Mac OS X 10.6 i wyższe, Unix, Linus oraz BSD
- Języki: kilkanaście sztuk, w tym także Polski
- Obsługiwane oficjalnie przeglądarki internetowe: Internet Explorer 11, Edge, Firefox, Chrome, Safari
- Obsługiwane protokoły sieciowe: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (także Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
- System plików dla dysków wewnętrznych: EXT4
- System plików dla dysków zewnętrznych: FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+ (Apple)
- Bezpieczeństwo danych: szyfrowanie AES-256 bit, Firewall, antywirus Avast, połączenie HTTPS, FTP SSL/TLS, SSH, SFTP, Rsync z SSH (dla monitoringu wizyjnego)
- Możliwość instalacji klientów BitTorrent takich jak uTorrent
- Możliwość zainstalowania otwartego oprogramowania HTPC KODI, które dzięki setkom pluginów daje możliwość dostępu do praktycznie każdego serwisu VOD i muzycznego na świecie
Tyle najważniejszych faktów, po bardzo wyczerpującą specyfikację odsyłam na stronę producenta.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS3204T - multimedialny NAS z prawdziwego zdarzenia