ASUSTOR AS3204T to jeden z najnowszych modeli w ofercie producenta przeznaczonych do zastosowań domowych - ale także co producent zaznacza Power Userów. Czyli takich naprawdę wymagających użytkowników, którzy wiedzą co kupują i w jakim konkretnie celu. Docenią wydajność i niezawodność czterodyskowych macierzy RAID 5, wydajność procesora w urządzeniu czy ilość pamięci RAM. Być może będzie korzystał z serwera WWW i SQL - w ten sposób żeby nie marnować możliwości sprzętu, które są naprawdę duże jak na urządzenie tego typu. Prędkość przesyłania danych poprzez USB 3.0 oraz Gigabitowy Ethernet jest rewelacyjna - i tak naprawdę gdyby w powszechnym użyciu były karty sieciowe 10 Gbit pewno opłacało by się stworzyć jakąś macierz RAID 0, i prędkości kopiowania przy dużych plikach były by jeszcze lepsze. Oprogramowanie jest dość przejrzyste w konfiguracji i użytkowaniu, a także dobrze spolszczone - choć miałem pewne zastrzeżenia do aplikacji do przeglądania filmów. Może to jednak być wina mojego telefonu, więc nie chciałbym ferować ostatecznych wyroków. Być może telefon z mocnym 8 rdzeniowym procesorem i kartą sieciową WiFi 802.11 ac poradziłby sobie tutaj lepiej.
Mimo że ASUSTOR ma także w ofercie nieco inne produkty dla małych i dużych firm - model AS3204T także ma sporo atutów jako urządzenie do takich zastosowań.
ASUSTOR AS3204T kosztuje ponad 1700 zł (bez dysków) i jest dwukrotnie droższy od domowych modeli opartych najczęściej na procesorach ARM, i z dwu lub nawet czterokrotnie mniejszą pamięcią RAM. Tylko nasuwa się pytanie - czy to w ogóle są konkurenci. Ilość dodatkowych aplikacji jaką oferuje ASUSTOR jest bardzo pokaźna (ponad 200), wyjście HDMI i płynne odtwarzanie filmów 4K i 1080p w 60 klatkach na telewizorze. Także dodatkowe funkcje takie jak wewnętrzne transkodowanie filmów czy obsługa do 16 kamer monitoringu w domu (niestety standardowo licencja jest tylko na cztery, dodatkowe trzeba dokupić) to nie są funkcje które znajdziemy w tanich urządzeniach domowych tego typu. Musimy tylko sobie odpowiedzieć na pytanie czy będziemy w stanie je wykorzystać - jeśli tak to z pewnością będzie to udany zakup.
ASUSTOR AS3204T
Jakość wykonania; aż 3 porty USB 3.0; wydajność jako urządzenie sieciowe; wysoka kultura pracy mimo dość wysokiej temperatury; olbrzymie możliwości multimedialne (HDMI, obsługa KODI i PLEX wraz z pluginami); wydajność przy odtwarzaniu filmów 4K oraz 1080p60; dobre oprogramowanie - i w całości spolszczone; synchronizacja z popularnymi chmurami (Dropbox, Google Drive, Onedrive); bardzo dużo aplikacji dodatkowych i częste aktualizacje nakładki ADM - w trakcie testów pojawiły się aż trzy)
Dyski mogły by mieć jednak gumowe podkładki lepiej tłumiące drgania; delikatne zgrzyty w aplikacji dla Androida służącej do odtwarzania filmów z chmury; nie jest to bardzo znacząca wada - ale miło było by gdyby dało się rozbudować pamięć RAM do 4 GB
Cena (na dzień 30.5.2017): 1750 zł (bez dysków)
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS3204T - multimedialny NAS z prawdziwego zdarzenia