Test ASUSTOR AS3204T - multimedialny NAS z prawdziwego zdarzenia

Test ASUSTOR AS3204T - multimedialny NAS z prawdziwego zdarzenia

Jak wiadomo NASy różnią się przede wszystkim oprogramowaniem, przejrzystością i łatwością obsługi - bo specyfikacja większości urządzeń jest dość podobna. Zacznijmy od tego co jest jedną z najfajniejszych funkcji AS3204T - czyli wyjścia HDMI. Jest ono przede wszystkim przeznaczone do podłączenia telewizora, bo monitor komputerowy musiałby mieć głośniki lub przynajmniej wyjście słuchawkowe do podłączenia takowych.

Nakładka graficzna, która widoczna jest na ekranie daje dostęp do wielu serwisów VOD, muzycznych - a także oferuje dostęp do przeglądarek internetowych takich jak Firefox, Chrome czy Chromium. Szybko okazuje się jednak, że spora część tych pluginów to tak naprawdę tylko linki do poszczególnych serwisów internetowych, i taki Netflix czy inne serwisy otwierają się w przeglądarce. Po zastanowieniu się ma to jednak sens - długotrwałe utrzymywanie własnych pluginów wraz ze zmieniającymi się serwisami, i ciągle nowo powstającymi było by bardzo kosztowne - a być może nawet niemożliwe do wykonania. Znam wiele urządzeń sieciowych, które z czasem straciły większość swojej funkcjonalności właśnie w wyniku zaprzestania supportu przez producentów. Wyjątkiem jest np. Spotify w wersji dla Linuxa, które włącza się jako osobna aplikacja.

To, że producent nie chce utrzymywać dziesiątek pluginów, wcale nie oznacza że ich nie ma. Jest możliwość instalacji KODI i PLEX. Ten pierwszy daje możliwość dostępu do praktycznie wszystkich serwisów VOD dostępnych na rynku (wśród nich nawet Netflix) - a ten drugi umożliwia korzystanie z multimediów nagromadzonych na ASUSTOR AS3204T na praktycznie wszystkich możliwych platformach - z Windows Phone, Xbox One, PS4 i Xbox 360 włącznie. Producent zadziałał więc bardzo sprytnie - bo nie musi utrzymywać dziesiątek pluginów i tworzyć nowych - ale z drugiej strony i bardzo skutecznie. Bo po co powielać pracę potężnego community pracującego nad rozwojem KODI? Nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi.

Zdecydowaliśmy się także na filmowe przedstawienie nakładki i jej funkcji w różnych scenariuszach przechwytując obraz grabberem HDMI AverMedia Live Gamer Extreme.

  • Menu, działanie aplikacji oraz przeglądarek internetowych

  • Prezentacja działania KODI i pluginu Telewizja Polska (repozytorium sb-xbmc.org), wydajność odtwarzania filmu 1080p

  • Wydajność odtwarzania filmu 1080p w 60 klatkach w YouTube poziomu przeglądarki internetowej

Jak widać możliwości są ogromne, i możemy sobie bezkarnie przeglądać praktycznie wszystkie polskie serwisy VOD jak Player, Ipla, TVP VOD czy VOD Onet (bez reklam!). To samo dotyczy z resztą wielu zagranicznych - pełną listę pluginów możecie znaleźć tutaj

Co do wydajności - jak widać 1080p nie jest żadnym problemem dla ASUSTOR AS3204T, nawet jeśli jest to materiał z YouTube w 60 kl./s. Sprawdziliśmy również wydajność odtwarzania materiału w rozdzielczości 4K o przepływności 30 MBit/s. Utrzymanie płynności nie było żadnym problemem, niestety nie możemy tego pokazać gdyż nasza AverMedia nie umożliwia nagrywania materiału w trybie 4K.

Dla zainteresowanych wykres obciążenia procesora AS3204T przy odtwarzaniu YouTube 1080p60

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUSTOR AS3204T - multimedialny NAS z prawdziwego zdarzenia

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł