Niniejszą stronę traktujcie jako bonus, nie wchodzący w skład oceny. Jednym z tematów spornych przy pierwotnej wersji publikacji był sterownik, a wykorzystanie starszej kompilacji 16.5.2 Beta przyczyniło się ponoć do zaburzenia wyników. Muszę się uderzyć w pierś, bo faktycznie tak się stało. Dostępny publicznie pakiet rzeczywiście różni się od wersji rozwojowej dostarczanej przez XFX-a. Nie da się jednak wskazać palcem, które wydanie jest lepsze, a które gorsze. Wewnętrznego release'u AMD stworzonego na potrzeby testów premierowych nie udało mi się zdobyć, aczkolwiek istnieje duża szansa, że to po prostu 16.6.2 bez certyfikatu WHQL. Zresztą tak twierdził przedstawiciel AMD Polska, prosząc o wykorzystanie właśnie publicznej kompilacji 16.6.2 WHQL.
Crimson 16.6.2 vs Crimson 16.5.2 Beta - Jak bardzo zaburzyłem wyniki?
Zacznijmy od kwestii overclockingu. Radeon Crimson Software 16.5.2 Beta posiada limit na O/C pamięci do 2050 MHz, co jak się okazało, jest sporym niedoszacowaniem możliwości zainstalowanych modułów, które końcowo osiągnęły 2215 MHz. Korzystając ze sterownika od XFX-a podczas prób podkręcania, zaniżyłbym potencjał akceleratora. Po wynikach zamieszczonych w konkurencyjnych serwisach wnioskuję, że premierowy sterownik Czerwonych także posiada podbity limit taktowania VRAM-u.
Tym niemniej wydajność w grach na wersji 16.6.2 WHQL jest czasem niższa. Dlaczego? Wygląda na to, że starsze oprogramowanie luźniej definiuje Power Limit. W większości produkcji różnice są symboliczne, często na granicy błędu pomiarowego, ale w zestawieniu trafiły się wyjątki. Są nimi Doom i FarCry Primal, gdzie "dopalacz" przy nowszej edycji sterownika potrafi spadać wyraźnie poniżej 1200 MHz, podczas gdy wersja z nośnika zapewnia taktowania wyższe o ponad 50 MHz. Analogiczna sytuacja ma także miejsce w Battlefroncie, ale tam rezultaty zmieniają się w mniejszym stopniu. Kwestia optymalizacji? Na pewno nie ma mowy o przypadku, bo próby powtarzane były wielokrotnie. Zawsze z takim samym rezultatem.
I z tym wszystkim Was zostawiam.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej XFX Radeon RX 480 Core