Test komputera MSI Nightblade X2 - gotowiec do gier w wydaniu MSI

Test komputera MSI Nightblade X2 - gotowiec do gier w wydaniu MSI

Czy MSI Nightblade X2-E086EU nadaje się do grania w trybie Full HD?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, choć nie zawsze będą to maksymalne ustawienia graficzne. W przypadku najnowszych produkcji trzeba będzie obniżyć o jeden stopień jakość tekstur czy cieni, by uzyskać zadowalającą płynność obrazu. Nie pomaga tutaj słynna sprawa związana z pamięcią graficzną GeForce'a GTX 970 - w przypadku zajęcia więcej niż 3,5 GB pamięci graficznej wiele tytułów potrafi tracić płynność animacji w losowych momentach. A takich gier jest coraz więcej - szczególnie jeśli skupimy się na tych wykorzystujących DirectX 12. Szczegółowe pomiary wydajności w DirectX 12 będzie można przeprowadzać jednak dopiero po premierze nowszej wersji aplikacji Fraps obsługującej to API.

Należy się jednak spodziewać kolejnego odświeżenia gamy produktów Nightblade X2 - w której z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie się GeForce GTX 1060 6 GB lub Radeon RX 480. 

... a co z rozdzielczością 4K?

Komputer nie nadaje się niestety do grania w tym trybie. Płynność animacji nawet w średnich ustawieniach graficznych jest kiepska, a granie w niskich jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Wyższa rozdzielczość w żaden sposób nie zrekompensuja nam utraty praktycznie wszystkich detali graficznych. Współczesne gry w niskich detalach wyglądają jak produkcje nawet 8-10 letnie.

Opłacalność zakupu MSI Nightblade X2-E086EU

Chcąc złożyć na własną rękę podobny zestaw z części dostępnych na rynku trzeba liczyć się z wydatkiem 5300-5500 zł (w zależności od obudowy, zasilacza, pamięci RAM, schładzacza procesora). Nightblade X2 w testowanej wersji to wydatek około 6200-6500 zł. Co dostajemy w zamian? Natychmiastową gotowość do pracy, oryginalny wygląd całości, troszkę dodatkowego oprogramowania od MSI i gwarancję że wszystko będzie poprawnie współpracować. Składając komputer na własną rękę nie zawsze mamy tą gwarancję - choć problemy z kompatybilnością np. pamięci RAM są już zjawiskiem dość rzadkim.

Niestety komputer ideałem nie jest. I musimy tutaj wspomnieć o bardzo przeciętnej kulturze pracy. System chłodzenia pod pełnym obciążeniem w grach i wymagających aplikacjach jest po prostu głośny. A obudowa mimo że niewielka spokojnie mogła by zmieścić większy schładzacz procesora. Kolejną sporą wadą jest moim zdaniem brak klasycznego portu USB 3.0 na przednim panelu obudowy - bo przecież podłączając do komputera zewnętrzne dyski twarde czy szybkie pendrive właśnie na tym nam zależy. Żeby szybkie porty były łatwo dostępne. W tym wypadku otrzymujemy tylko port USB 3.0 typu C - i chcąc go wykorzystać jako tradycyjny od razu musimy nabyć dodatkową przejściówkę. 

Ostatnią moim zdaniem wadą są ograniczone możliwości UEFI w zakresie podkręcania procesora. Jest to jednak wada dyskusyjna, ponieważ mówimy o rozwiązaniu gotowym - z założenia nie dającym takich możliwości. Jednak miło było by taką możliwość dostać - wtedy po samodzielnej wymianie schładzacza procesora na lepszy i cichszy można by jeszcze nieco zwiększyć wydajność procesora. 4,2 GHz które możemy uzyskać wciskając przycisk OC Genie to jednak mniej niż 4,6 GHz które prawdopodobnie moglibyśmy uzyskać we własnym zakresie.

 Bardzo wydajny procesor, niewielka i oryginalna obudowa wykonana z wysokiej klasy materiałów, dwa dyski (wydajny SSD PCI-Express x4 M.2 z NVMe na system oraz pojemny i szybki HDD na dane i multimedia)

Przeciętna kultura pracy, brak klasycznego portu USB 3.0 na przednim panelu obudowy, bardzo ograniczone możliwości podkręcania procesora w UEFI płyty głównej (choć nie dla każdego musi to być wada), GeForce GTX 970 już nieco ustępuje innym propozycjom dostępnym na rynku w podobnej klasie cenowej

Cena komputera w tej konfiguracji: około 6200-6500 zł

Gwarancja: 24 miesiące door-to-door

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

Komputer MSI Nightblade X2-086EU

Karta graficzna Zotac GeForce GTX1070 AMP! Edition

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera MSI Nightblade X2 - gotowiec do gier w wydaniu MSI

 0