Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

Procesor

Oba komputery są wyposażone w mocny mobilny procesor Intela z rodziny Skylake – Core i7 6700HQ. To czterordzeniowa i ośmiowątkowa jednostka o taktowaniu bazowym 2,6 GHz i maksymalnym 3,5 GHz (w trybie Turbo). Jedyne różnice w stosunku do wersji desktopowych to nieco mniejsza ilość pamięci cache (6 MB – w przypadku desktopów 8 MB) oraz nieco niższe taktowanie (800 MHz mniej niż w przypadku desktopowego Core i7 6700).

 

Układy graficzne

Laptop dla graczy nie mógłby się obyć bez dedykowanej karty graficznej. Acer Predator 17 korzysta z technologii Optimus automatycznie przełączającej kartę graficzną w momencie uruchomienia gry. W przypadku Asusa G752VT układ graficzny procesora jest nieaktywny, i karta GeForce GTX970M pracuje cały czas – na pulpicie w trybie oszczędzania energii. Brak adaptacji technologii Optimus wynika najprawdopodobniej z implementacji technologii G-SYNC i konieczności bezpośredniego połączenia karty graficznej z matrycą.

Asus jest wyposażony w GeForce GTX970M który ma do dyspozycji 3 GB pamięci GDDR5 na szynie 192 bitowej. Układ ma 1280 procesorów strumieniowych – czyli o 30 procent mniej niż GTX970 przeznaczony do komputerów biurowych. Mniej jest też pamięci (3 GB vs. 4 GB), a szyna danych (192 bit vs. 256 bit).

Acer jest w tym względzie bezkompromisowy – zainstalowano w nim najmocniejszy układ mobilny GeForce GTX980M.  Ma on do dyspozycji 4 GB pamięci GDDR5 na szynie 256 bit oraz 1536 procesorów strumieniowych.  To o 25% mniej niż w przypadku wersji biurkowej (która ma ich 2048) – ale ilość pamięci i szyna danych jest taka sama.

 

Pamięć RAM

Asus GT752VT w testowanej konfiguracji ma zainstalowane 8 GB pamięci RAM DDR4-2133 CL15 w jednej kości. Oznacza to że jest gotowy do rozbudowy do 16 GB, ale brak Dual-Channel może w pewnych scenariuszach wpłynąć negatywnie na wydajność procesora. Na dzień dzisiejszy 8 GB to ilość pamięci która wystarcza do większości gier. Problemy z działaniem przy takiej ilości pamięci przejawiała do tej pory tylko jedna gra – Call Of Duty – BlackOps III. Z tego co wiem zostało to już poprawione wraz z aktualizacją gry.

Predator 17 w tym względzie jest absolutnie bezkompromisowy – ma na pokładzie AŻ 64 GB pamięci RAM.  W czterech kościach DDR4-2133 o pojemności 16 GB każda. To olbrzymia ilość, której zbyt często nie spotkamy nawet w desktopach – i jasne jest że gracz nie potrzebuje aż takiej ilości. Za to ktoś zajmujący się montażem wideo,  nakładaniem dodatkowych efektów w oprogramowaniu Adobe z pewnością będzie zadowolony. Soft Adobe bez większych problemów może wykorzystać więcej niż 32 GB pamięci przy nakładaniu wielu skomplikowanych dodatków do materiału wideo.

 

Przestrzeń dyskowa

Testowa konfiguracja Asusa ma dysk SSD Crucial BX100 o pojemności 500 GB. Można jednak kupić inną konfigurację lub dołożyć dodatkowy dysk 2,5”. Laptop ma dwa gniazda M.2 oraz jedną kieszeń SATA3.

Acer w prezentowanej konfiguracji był wyposażony w dysk SSD 512 GB Samsung 950 PRO (NVMe) oraz magnetyczny Seagate o pojemności 1 TB. W szczególności ten pierwszy robi wrażenie – zapis ciągły na poziomie 1300 MB/s oraz odczyt na poziomie 1650 MB/s budzi uznanie. To wartości nawet trzykrotnie lepsze niż na tradycyjnych dyskach SATA3.  Nie przenosi się to jednak aż tak znacząco na komfort użytkowania komputera – czas włączania systemu jest dość podobny do maszyny z dyskiem SATA3. Różnice zaczynają się pojawiać dopiero podczas uruchamiania zaawansowanych aplikacji i prac na dużych projektach wideo np. w rozdzielczości 4K.

Podobnie jak w przypadku komputera Asusa dostępnych jest wiele konfiguracji dyskowych.  Można wybierać wg. potrzeb (i zasobności portfela).

 

Akumulator

W przypadku Asusa G752VT ma on pojemność 67 Wh, zaś w przypadku Acera Predator 17 90 Wh. W praktyce Acer wytrzymuje przy przeglądaniu Internetu około 5 godzin, zaś przy graniu w wymagające gry około 1,5 godziny. W przypadku Asusa było to 3,5 godziny w pracy biurowej i 1 godzina 15 minut grania.

Moim zdaniem są to niezłe wyniki jak na laptopy gamingowe, jeśli przełkniemy spore rozmiary i wagę możemy ich także używać na co dzień także w terenie - bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopów Acer Predator 17 oraz Asus G752VT - dwa gamingowe potwory

 0