Test monitora AOC AGON AG271UG – 4K z G-Sync w przyzwoitej cenie

Test monitora AOC AGON AG271UG – 4K z G-Sync w przyzwoitej cenie

Weryfikację kolorymetryczną zaczynamy tradycyjnie od gamutu barwnego. Bryła pokrywa 99,7% przestrzeni sRGB przy objętości równej 109,3% tejże przestrzeni. Wszystkie kanały są przesycone, ale bliski wzorcowi kształt gamutu zapewnia swoistą stabilność saturacji. Tym samym żaden z kanałów nie wybija się wyraźnie ponad resztę, co pozwala określić całość sceny jako spójną.

Ustawienia fabryczne

Standardowo, suwak jasności ustawiony jest na 90%, co przekłada się na 391,2 cd/m2 dla bieli oraz 0,3589 cd/m2 dla czerni. Co ciekawe, producent deklaruje maksymalną jaskrawość 300 cd/m2. Kontrast równy 1089,9:1 stanowi dla matrycy IPS bardzo dobry wynik. Tylko temperatura barwowa mogłaby być niższa, bo przy 7083 K biel potrafi już dość wyraźnie zachodzić błękitem.

  • Punkt bieli: 7083 K
  • Jasność bieli: 391,2 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,3589 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 1109,9:1

Średni błąd Delta E wynosi 1,7 i pomijając problematyczną dla konsumenckich IPS-ów czerwień, naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić - jeśli mowa o kolorach. Jak widać na załączonym powyżej obrazku, AOC AGON AG271UG swobodnie sprosta nawet amatorskiej obróbce grafiki (zdjęć), co czyni go sprzętem nadspodziewanie uniwersalnym.

Gamma1 (ust. domyślne)

Gamma3

Ogólnie prawidłową całość psuje domyślny przebieg gammy lokalnej. Wyjściowo krzywa przyjmuje zbyt niskie wartości wzdłuż całego gradientu, co prowadzi do efektu wypranych kolorów. Wystarczy jednak skorzystać z opcjonalnej predefinicji o numerze 3, by przywrócić scenie stosowną głębię. Ustawienie Gamma2 intencjonalnie pomijam, intensyfikuje tylko niechciane zjawiska z "jedynki".

Gamma3 + Shadow Control 1

Warto dodać, że przebieg gammy lokalnej można jeszcze poprawić, stosując funkcję Shadow Control.

Wbudowany tryb sRGB

Aby tradycji stało się zadość, nie mogło zabraknąć wbudowanego trybu sRGB. Ten dość niespodziewanie znajdziemy nie wśród presetów obrazu, ale jako predefiniowane ustawienie temperatury barwowej. Sęk tkwi w tym, że funkcja nie robi niczego. Dosłownie. Po przerzuceniu z domyślnego profilu Ciepły na sRGB kolorymetr nie odnotowuje żadnych zmian.

Kalibracja i profilowanie

Podczas kalibracji AOC AGON AG271UG zachowuje się dość oryginalnie. Odblokowanie suwaków odpowiedzialnych za składowe RGB wymaga przełączenie monitora z domyślnego profilu Ciepły na profil Użytkownika. To zaś jest powiązane ze zmianą sterowania podświetleniem. Tak, "gubimy" ok. 150 cd/m2, zachowując teoretycznie stałą nastawę natężenia.  Plusem jest możliwość uzyskania podręcznikowych 120 cd/m2 już przy suwaku w pozycji 40. Oczywiście temperaturę barwową należy bezwzględnie ocieplić. Dla gammy z kolei najkorzystniej wypada połączenie profilu trzeciego z Shadow Control 1.

  • Preset: Użytkownika
  • Jasność: 40
  • Kontrast: 50
  • RGB: 50, 47, 46
  • Gamma: Gamma3 + Shadow Control 1

Profilowanie teoretycznie przebiega wyśmienicie. Krzywe korekcyjne są wręcz podręcznikowo równoległe, co zapewnia brak problemów ze schodkowaniem przejść tonalnych. Niemniej problemem okazuje się ogromna skłonność testowanego monitora do srebrzenia. Jasność czerni nie spada jakkolwiek proporcjonalnie względem bieli, a to oznacza blisko dwukrotny spadek kontrastu - ale o tym więcej w rozdziale poświęconym podświetleniu. Ogólnie rzecz biorąc, AOC AGON AG271UG wypada tylko przyzwoicie, a miał szanse na znacznie więcej.

  • Punkt bieli: 6448 K
  • Jasność bieli: 121,3 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,206 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 588,8:1

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test monitora AOC AGON AG271UG – 4K z G-Sync w przyzwoitej cenie

 0