Test NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER: konkluzje
Podsumowanie testów NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER nie będzie zbyt obszerne, gdyż w zasadzie wszystkie istotne rzeczy zostały już omówione przy okazji materiałów poświęconych kartom bez dodatkowego dopisku. Dokładnie tak, nowe wcielenie RTX 2080 to po prostu minimalnie wydajniejsze odświeżenie i zysk osiągów wynikający głównie z przyspieszonej pamięci. Tak jak pisałem we wstępie, przy 256-bitowej szynie danych nierozsądnym byłoby się spodziewać dużych wzrostów z uwagi na dwa dodatkowe bloki SM (ang. streaming multiprocessor), tzn. układ TU104 jest ograniczony głównie przepustowością VRAM. I chociaż nie przeprowadzałem kompleksowego porównania przy tym samym zegarze pamięci, to kilka dokonanych pomiarów wskazuje na różnicę z tego tytułu w zakresie 1-2%, a więc nieistotną. Przechodząc zaś do rzeczywistego zestawienia, czyli przy ustawieniach fabrycznych, GeForce RTX 2080 SUPER jest od pierwowzoru wydajniejszy o około 5% (średnia ze wszystkich rezultatów). Przy czym od razu zaznaczam, że jest to wartość zegar w zegar, tj. w odniesieniu do modelu ZOTAC GAMING AMP, jako że zarówno przytoczona przed chwilą konstrukcja, jak i testowana dzisiaj Founders Edition mogą się pochwalić niemal identyczną rzeczywistą częstotliwością rdzenia pod obciążeniem. Ergo w porównaniu do referencyjnego GeForce RTX 2080, wariant oznaczony jako SUPER uzyskałby nieco większą przewagę, ale to przecież oczywiste. W sumie tak samo, jak to, że entuzjaści, którzy liczyli na moc bliską RTX 2080 Ti, na co wskazywały pierwsze przecieki, mówiące o wykorzystaniu jądra TU102, niewątpliwie będą nieco rozczarowani...
NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER to minimalnie wydajniejsza wersja dobrze znanych kart graficznych, której największą zaletą są szybsze kości GDDR6.
NVIDIA GeForce RTX 2060/2070 SUPER. Test nowych Turingów
Ocena karty graficznej GeForce RTX 2080 SUPER
Innymi słowy, największą zaletą debiutującego produktu są właśnie kości GDDR6 klasy 16 Gb/s (najpewniej), które w wariancie OC naprawdę pokazują pazur, pozwalając się podkręcić aż do 2200 MHz i podejrzewam, że co lepsze sztuki będą w stanie osiągnąć nawet wartość z zakresu 2250-2300 MHz. Jest to więc premiera bardzo podobna do odświeżeń oferty, jakie widzieliśmy wcześniej w ramach generacji Pascal, a więc chociażby duetu GeForce GTX 1060 oraz GTX 1080, gdzie NVIDIA wymieniła chipy w następujący sposób: 8 Gb/s -> 9 Gb/s oraz 10 Gb/s -> 11 Gb/s. Mówimy więc o skoku mniejszego kalibru niż przy RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER, gdzie dysproporcja - w odniesieniu do poprzedników - przekraczała 10%. Tyle o układzie GeForce RTX 2080 SUPER, teraz czas na kilka słów odnośnie wersji Founders Edition. Cóż mogę powiedzieć, to naprawdę fajny referent, podobnie jak wszystkie poprzednie w ramach rodziny Turing. Fabryczny układ chłodzenia zapewnia dobrą kulturę pracy, do tego przy rozsądnych temperaturach, zatem po prostu nie ma na co narzekać. Tym bardziej, że aspekt wizualny stoi na świetnym poziomie - to bardzo elegancka i efektownie wyglądająca konstrukcja. Reasumując, testowane GPU dostaje ode mnie ocenę czterech gwiazdek, do spółki z wyróżnieniem overclocking. Uważam, że obecność tego ostatniego, w kontekście potencjału pamięci znacząco przewyższającego to, co dotychczas można było wycisnąć ze zwykłych GeForce RTX 2080, nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Natomiast autorski akcelerator zielonych otrzymuje cztery i pół gwiazdki, do spółki ze znaczkami rekomendacja oraz design.
Uwaga dodatkowa: Żeby zachęcić potencjalnych klientów do nabywania kart z serii GeForce RTX, firma NVIDIA wystartowała z promocją Supernatural Bundle, na mocy której, nabywając m.in. akcelerator klasy RTX 2060 SUPER, RTX 2070 SUPER lub RTX 2080 SUPER, dostaniecie kopie dwóch nadchodzących gier - Wolfenstein: Youngblood (premiera 26. lipca) oraz Control (premiera 27. sierpnia). Jako, że obie wymienione produkcje będą wykorzystywać śledzenie promieni (ang. ray-tracing) do generowania bardziej realistycznych efektów, niewątpliwie jest to ciekawy dodatek do odświeżonych Turingów. Dostępność modeli Founders Edition sprawdzicie tutaj.
NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER
NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Founders Edition
Lekki skok osiągów względem GeForce RTX 2080, doskonałe możliwości podkręcania pamięci, wysoka jakość wykonania i elegancki wygląd, szeroka paleta wyjść obrazu, dobry układ chłodzenia (rozsądne temperatury i wysoka kultura pracy), sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, efektywność energetyczna na niezłym poziomie...
... ale jednak nieco gorszym niż dla poprzednika, brak trybu półpasywnego
Cena NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER (na dzień publikacji) : 3299 zł (MSRP)
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyła:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER. Turing na sterydach po raz trzeci