Test płyty głównej ASUS WS X299 SAGE. Idealna podstawa dla stacji roboczej?

Test płyty głównej ASUS WS X299 SAGE. Idealna podstawa dla stacji roboczej?

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

Testowana płyta niewątpliwie nie należy do najoszczędniejszych konstrukcji dla LGA 2066. W spoczynku WS X299 SAGE pobierała (w mojej konfiguracji testowej) 15 W więcej od PRIME X299-DELUXE i bardzo podobna różnica utrzymywała się pod obciążeniem - zarówno przed, jak i po podkręcaniu. Dysproporcja najpewniej bierze się z obecności dwóch mostków PLX PEX 8747. Wedle dokumentacji technicznej, te ostatnie cechują się poborem ~8 W sztuka, więc niewątpliwie właśnie stąd bierze się wysoki apetyt konstrukcji firmy ASUS na energię elektryczną.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS WS X299 SAGE. Idealna podstawa dla stacji roboczej?

 0