Test procesora Intel Core i3-7350K - prawie 5 GHz na liczniku!

Test procesora Intel Core i3-7350K - prawie 5 GHz na liczniku!

Intel Core i3-7350K to procesor, którego jednoznaczna ocena jest co najmniej trudna. Jeśli chodzi o czystą wydajność, to wypadł w zasadzie zgodnie z oczekiwaniami. W zastosowaniach jednowątkowych nowość prezentuje się naprawdę dobrze, szczególnie pod podkręceniu w okolice 5 GHz. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę aplikacje, które bezproblemowo wykorzystują dostępne wątki. Tutaj już dwa rdzenie z HT okazały się niewystarczające do pokonania niepodkręconego czterordzeniowego Core i5-6600K, nawet przy przewadze zegara wynoszącej około 36% (4900 MHz kontra 3600 MHz), którą Core i3 osiągnął w wyniku przetaktowania. Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki, jednak są one nieliczne - nowość wyprzedziła czterordzeniowca poprzedniej generacji wyłącznie w specyficznej do bólu scenie "Ryzen" do Blendera oraz w VeraCrypt przy kilku algorytmach szyfrowania. Paradoksalnie, odblokowany dwurdzeniowiec z bardzo dobrej strony pokazał się w grach, gdzie po OC w ogólnym rozrachunku zaprezentował się zauważalnie lepiej od pracującego na fabrycznych ustawieniach Core i5-6600K. Odblokowany Core i3 może stać się więc łakomym kąskiem dla miłośników komputerowej rozrywki.

Intel Core i3-7350K to procesor z potencjałem, którego wykorzystanie zależeć będzie od ceny, którą przyjdzie nam za niego zapłacić w sklepach.

Jak wyglądają pozostałe aspekty użytkowe? Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do poboru prądu, który jest tutaj bardzo niski. Również temperatury są na tyle niewielkie, że nie będą stanowić ograniczenia nawet podczas mocnego OC. Kluczową kwestią będzie więc cena, która na chwilę obecną pozostaje zagadką. Jeżeli za Core i3-7350K przyjdzie nam zapłacić w sklepach około 600-650 złotych, to będzie to propozycja zdecydowanie godna rozważenia. Jeśli natomiast cena oscylować będzie w granicach 800-900 złotych, to po doliczeniu kosztów płyty głównej na chipsecie Z170/270 (minimum 500 zł) cała oferta stanie się po prostu mało atrakcyjna. Wszak wybierając któryś z zablokowanych Core i5 wraz z tanią płytą, otrzymamy zestaw bardziej opłacalny i wydajniejszy w wielowątkowych aplikacjach. Dość istotnym zagadnieniem jest też długowieczność Core i3-7350K. Wszyscy pamiętamy, co się stało z Pentiumem G3258 niedługo po premierze - coraz to nowsze gry ze sztuczną blokadą oraz sporo produkcji, które na dwóch wątkach działały obiektywnie źle. Czy w tym przypadku będzie podobnie? Raczej nie, na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, by cztery wątki miały nagle stać się niewystarczające.

Jeśli chodzi o ocenę końcową, to wydaje mi się, że najodpowiedniejsze będą cztery gwiazdki. Teraz tylko od ceny będzie zależeć, czy Core i3-7350K stanie się produktem popularnym, czy też układem czysto niszowym, którym interesować się będą wyłącznie nabywcy szukający maksymalnej wydajności wątku przy jak najniższej cenie (np. praca w viewportach, inne wyspecjalizowane oprogramowanie). Cała redakcja ITHardware trzyma rękę na pulsie i jak tylko coś będziemy wiedzieć, to na pewno tego nie przeoczycie. Zachęcam więc do obserwowania aktywności na portalu ;-)

 

Intel Core i3-7350K

Test procesora Intel Core i3-7350K - prawie 5 GHz na liczniku!

Bardzo wysoka wydajność w programach jednowątkowych, wysoka wydajność w grach, dobre możliwości podkręcania, bardzo niski pobór prądu, akceptowalne temperatury

Wydajność na takt bez zmian, relatywnie niskie osiągi w programach wielowątkowych

Cena (na dzień 15.01.2017) : nieznana

Gwarancja: 36 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-7350k-4-2ghz-4mb-box-bx80677i37350k-1125178/

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test procesora Intel Core i3-7350K - prawie 5 GHz na liczniku!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora Intel Core i3-7350K - prawie 5 GHz na liczniku!

 0