Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Zgodnie z tym co zostało powiedziane we wstępie, QSAN XCubeNAS XN3002T jest sprzętem wymagającym bardzo specyficznego użytkownika, nie uniwersalnym NAS-em dla każdego. Wszystko za sprawą wydajności, która w tej klasie serwerów jest po prostu przeciętna. Szybkość przesyłania danych w sieci jest umiarkowana, niższa niż w przypadku testowanej do tej pory konkurencji, testy syntetyczne także nie zachęcają, a ślimaczy moduł transkodowania wideo można by właściwie przemilczeć (choć w NAS-ie dla biznesu to akurat niezbyt potrzebna funkcja). Jednocześnie niespecjalnie pomaga SSD cache. Udało się nam znaleźć tylko jedno i to niezwykle abstrakcyjne zadanie, w którym zastosowanie pamięci podręcznej przyniosło wymierny skutek. Otóż odpaliliśmy z dysku sieciowego Grand Theft Auto V, ale nośnik półprzewodnikowy niemiłosiernie się przy tym zgrzał, ostatecznie tak czy siak uniemożliwiając zabawę. Na domiar złego QSAN nijak nie przekonuje do siebie oprogramowaniem. Owszem, ma wbudowany phpMyAdmin, serwer bazodanowy, VPN, rozbudowane narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i wirtualizacji, jednak to nic, czym konkurencyjne rozwiązania pochwalić by się nie mogły. Są za to istotne niedociągnięcia, na czele z brakiem aplikacji do obsługi kamer monitoringu, co dla wielu firm stanowić może wadę krytyczną.

Największą zaletą NAS-a QSAN XCubeNAS XN3002T jest system plików ZFS - bardzo bezpieczny i spotykany na co dzień tylko w serwerach z wyższej półki. Niestety niedopracowana warstwa programowa daje o sobie znać na każdym kroku, wpływając negatywnie na końcowy odbiór sprzętu.

Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Tym samym trudno nie ulec wrażeniu, że warstwa programowa wymaga dopracowania, pod wieloma względami. Ale jest coś, w czym QSAN XCubeNAS XN3002T bez wątpienia przoduje, mianowicie wspomniany przez nas wcześniej system plików ZFS wraz z szerokim spektrum swych zalet. Najtańsze NAS-y konkurencji wspierające ZFS kosztują co najmniej 3,5 - 4 tys. złotych, podczas gdy bohatera recenzji zakupimy za jakieś 2350 złotych. Co zyskujemy? Nie najszybszy i nie najbardziej funkcjonalny, ale na pewno bardzo bezpieczny serwer do magazynowania plików. Poszukując prywatnej chmury do przechowywania niewielkich gabarytowo, lecz cennych danych, jak dokumenty, propozycja marki QSAN nagle okazuje się bardzo dobrym wyborem. Co więcej, w takim wypadku można spróbować stworzyć całkiem sensowną macierz RAID 5, na przykład z trzech dysków o pojemności 1 - 2 TB. Uwzględniając możliwość agregacji Gigabit Ethernet, takie rozwiązanie będzie już relatywnie szybkie i elastyczne, również w przypadku połączenia wielu klientów. Statystycznemu Kowalskiemu ani RAID 5, ani tym bardziej ZFS potrzebne nie są. Niemniej istnieje grupa, dla której QSAN XCubeNAS XN3002T stanowi jedyny rozsądny wybór. Stąd pozwalamy sobie na wystawienie temu urządzeniu "trójki" z plusem i wyróżnieniem Opłacalność - dla klasy biznesowej, za system plików ZFS.

 

QSAN XCubeNAS XN3002T

3,5 Opłacalność

 Serwerowy i niezwykle bezpieczny system plików ZFS, aż pięć portów USB, wyjście HDMI (choć chwilowo wykorzystywane raptem w śladowym stopniu), możliwość stworzenia macierzy RAID 5, SSD cache, przejrzyste i dobrze spolszczone oprogramowanie, możliwość rozbudowy pamięci RAM, dobra zapora sieciowa, synchronizacja z najpopularniejszymi chmurami, wysoka jakość wykonania obudowy

Minusy Braki w warstwie programowej (brak aplikacji mobilnej, ograniczona funkcjonalność przy podłączeniu przez HDMI; producent stale dopracowuje software), nie najwyższa wydajność w zastosowaniach sieciowych, powolny i problematyczny moduł transkodowania wideo, umiarkowana na tle konkurencji liczba aplikacji i pakietów

Cena (na dzień 24.05.2018): 2339 zł

Gwarancja: 24 miesiące

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

 0