Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Ostatnio na ITHardware.pl sporo możecie dowiedzieć się na temat serwerów NAS. Przypomnijmy, chodzi o technologię umożliwiającą podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej, dzięki której dostęp do bazy magazynowanych plików uzyskać możemy z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej, o ile dociera tam Internet. Ale do tej pory zajmowaliśmy się głównie urządzeniami klasy typowo konsumenckiej, które wprawdzie nadają się do wykorzystania w firmie, jednak projektowane są przede wszystkim z myślą o potrzebach użytkownika domowego - mają funkcje transkodowania wideo czy aplikacje służące udostępnianiu zdjęć. Dzisiaj nadszedł czas na sprzęt reprezentujący inną kategorię. QSAN XCubeNAS XN3002T, bo o nim tu mowa, jest NAS-em przygotowanym pod kątem wymiany danych w grupach roboczych, wydajnej wymiany - warto dodać. Urządzenie wyposażono m.in. w 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron, aż 4 GB pamięci DDR3 i nie dwie, lecz trzy zatoki na dyski twarde, z tym że jedna z nich pomieści wyłącznie nośnik 2,5-calowy, który służy w takim wypadku za pamięć podręczną. Co więcej, testowany sprzęt domyślnie wykorzystuje 128-bitowy serwerowy system plików ZFS. Stąd jest urządzeniem znacznie bardziej zaawansowanym (profesjonalnym) niż wszystkie te NAS-y, które mieliśmy okazję testować do tej pory... Zachęcamy do kontynuowania lektury.

Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

Jak już zostało wspomniane, serce QSAN XCubeNAS XN3002T stanowi 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron o taktowaniu 1,1 GHz, wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej. Jest to jeden z ultraniskonapięciowych Apollo Lake'ów, ale który konkretnie - nie wiadomo, bo producent się tym nie chwali. Układowi temu towarzyszy podsystem pamięci DDR3L-1866 o wielkości 4 GB, który można dodatkowo rozszerzyć o kolejne 4 GB, instalując kość SO-DIMM. Jak już wspominałem, testowany NAS pozwala na użycie dwóch dysków 3,5- lub 2,5-calowych, a ponadto dodatkowego dysku 2,5-calowego w roli SSD cache. Przy czym teoretycznie sprzęt można wykorzystać jako serwer 3-dyskowy, tworząc chociażby macierz RAID 5, ale to umiarkowanie praktyczne, bo największe dostępne w ciągłej sprzedaży twarde dyski "laptopowe" mają raptem 2 TB pojemności. Podobnie jak NAS-y marki Asustor, QSAN XCubeNAS XN3002T ma złącze HDMI umożliwiające obsługę bez użycia komputera, a do tego dochodzi jeszcze podwójny Gigabit Ethernet z funkcją agregacji oraz aż pięć portów uniwersalnej magistrali szeregowej, w tym trzy typu 3.0. Odnosząc się do multimedialnych odpowiedników, propozycja marki QSAN może uchodzić za dość surową w swej charakterystyce. Tym bardziej, że nie wspiera kamer IP, ani nie ma jakiegoś rozbudowanego oprogramowania do obsługi mediów, o czym za moment. Niemniej użycie serwerowego systemu plików ZFS jasno pokazuje, jakie aspiracje ma producent - to małe centrum danych, nie zabawka.

 • Procesor: Intel Celeron @ 1,1 GHz (Apollo Lake, cztery rdzenie, 2 MB cache)
 • Sprzętowy silnik szyfrowania danych AES-NI
 • Pamięć RAM: 4 GB DDR3L (możliwość rozszerzenia do 8 GB; SO-DIMM)​
 • Miejsca na dysku twarde: 3 x Serial-ATA III 6Gb/s (w tym jeden tylko 2,5-calowy)
 • Maksymalna pojemność przestrzeni dyskowej: 22 TB  (10 TB HDD w dwóch dyskach + 2 TB SSD; pojemność zależna od typu stworzonej macierzy RAID)
 • Porty USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych: 3 x USB 3.0, 2 x USB 2.0
 • Karta sieciowa: 2 x Gigabit Ethernet
 • Wyjścia wideo: 1 x HDMI 1.4
 • Wentylator: 1 x 70 mm z kilkoma profilami pracy
 • Zasilacz: zewnętrzny o mocy 65 W, pełnozakresowy (100-240 V)
 • Pobór energii elektrycznej: bd.
 • Ciśnienie akustyczne: bd.
 • System operacyjny:
  • Nakładka systemowa: QSM 3.0, możliwość aktualizacji online
  • Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP lub nowsze - oprogramowanie; teoretycznie każdy - dostęp przez przeglądarkę
  • Języki: 9, w tym także Polski
  • Obsługiwane oficjalnie przeglądarki internetowe: Internet Explorer, Safari, Chrome, Firefox
  • Obsługiwane protokoły sieciowe: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (także Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
  • System plików dla dysków wewnętrznych: ZFS
  • System plików dla dysków zewnętrznych: FAT32, NTFS, EXT2, EXT3, EXT4
  • Bezpieczeństwo danych: szyfrowanie AES-256 bit, Firewall, antywirus, połączenie HTTPS, FTP SSL/TLS, SSH, SFTP
  • Serwery: poczta, www, PHP, SQL, SNMP, VPN, UPnP

Z tego właśnie względu QSAN XCubeNAS XN3002T, przynajmniej teoretycznie, nie może być traktowany jako bezpośredni rywal dla testowanych przez nas w przeszłości NAS-ów Asustor AS6302T czy Synology DS718+. Testowany NAS zdaje się być adresowany do tych, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie danych, nie, mówiąc kolokwialnie, wodotryskach. Jak wiadomo, ZFS jest jedynym systemem plików zapewniającym: stałą ochronę przed uszkodzeniami z algorytmem naprawiającym ewentualne szkody, tworzenie migawek i puli pamięci masowych czy natywne szyfrowanie. Takich cech próżno szukać w typowych NAS-ach klasy konsumenckiej, korzystających w lwiej części przypadków z linuksowego EXT4. Poszukując serwera do przechowywania istotnych danych, tak naprawdę nie ma lepszego wyboru niż konstrukcja z systemem plików ZFS. Dlatego już na wstępie pozwalamy sobie zaznaczyć, by na niniejszą recenzję nie patrzeć przez pryzmat prostolinijnego porównania z tabelkami i wykresami w roli głównej, ale od razu wziąć poprawkę na to, czym właściwie jej bohater jest. Jeśli poszukujecie NAS-a z myślą o strumieniowaniu wideo czy przechowywaniu zdjęć z imienin ciotki, to nie tędy droga. Od razu możecie sobie ten artykuł odpuścić. QSAN XCubeNAS XN3002T to rozwiązanie dla grup roboczych - programistów czy nauczycieli, dla których bezpieczeństwo plików stanowi priorytet.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test QSAN XCubeNAS XN3002T – Serwer dla grup roboczych i protokołu SMB

 0