Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Zacznijmy od omówienia obu procesorów, od tych najbardziej oczywistych kwestii, czyli różnic w samych CPU. W przypadku modelu Aspire S13 w testowanej konfiguracji jest to Core i7-6500U.

Core i7-6500U w modelu Acer Aspire S13

S13

Jest to układ z najwyższej półki wydajnościowej jeśli chodzi o procesory niskonapięciowe stworzone dla cienkich komputerów (od niedawna Intel nie używa już oficjalnie nazwy Ultrabook). Ma on dwa rdzenie, 4 MB pamięci L3 cache, i jest wyposażony w Hyper Threading - czyli obsługuje cztery wątki jednocześnie. Bazowe taktowanie wynosi 2,5 GHz, a maksymalne w trybie Turbo 3,1 GHz. Za wyświetlanie grafiki odpowiada zintegrowane GPU HD Graphics 520.

S13

GPU wyposażone w 24 procesory strumieniowe o podobnej wydajności do procesorów Core i7 Skylake dla komputerów biurkowych, jedyną różnicą jest niższe o 100 MHz taktowanie. GPU-Z niestety nie pokazuje poprawnej wartości taktowania jak ma to miejsce w przypadku standardowych kart graficznych. GPU w pełni obsługuje DirectX 12 z FL 12.1.

Core i7-7500U w modelu Acer Swift 5

Swift 5

Core i7-7500U można traktować jako bezpośredniego następce Core i7-6500U. To także model z najwyższej półki wydajnościowej przeznaczony dla cienkich laptopów. Podobnie jak poprzednik ma dwa rdzenie, 4 MB pamięci cache L3 i obsługuje cztery wątki jednocześnie - zmieniło się jednak taktowanie układu. Tym razem jest to bazowo 2,7 GHz, a maksymalnie w trybie Turbo 3,5 GHz. W zależności od scenariusza można zatem liczyć na około 10% wyższą wydajność, zwłaszcza w sytuacjach gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń procesora. Czyli takich jak np. włączanie przeglądarki internetowej czy aplikacji pocztowej - codzienne zastosowania.

Swift 5

GPU zmieniło nazwę, ale tak naprawdę niewiele się zmieniło jeśli chodzi o wydajność. Podobnie jak poprzednik obsługuje DirectX 12 z FL 12.1, ma 24 procesory strumieniowe i jest w stanie maksymalnie pracować z taką samą częstotliwością jak poprzednik. Zaszły jednak kosmetyczne zmiany jeśli chodzi o sprzętową akcelerację filmów, o czym pisaliśmy przy okazji premiery procesorów Kaby Lake. Na szczególną uwagę zasługuje obsługa sprzętowego dekodowania formatu VP9, czyli np. wideo w serwisie YouTube.

Podsumowując kwestię procesora

Zmiany nie są duże, najważniejszą jest tutaj bez wątpienia różnica w taktowaniu układu - co powinno dać około 10% wyższą wydajność. Można być tylko lekko rozczarowanym że dalej są to tylko dwa rdzenie, co w tak drogich komputerach nie każdemu musi się podobać. W końcu są to procesory Core i7 i mogłoby się coś zacząć zmieniać w tym temacie, bo w tym stanie rzeczy Core i7 jest tylko wysoko taktowanym procesorem Core i3.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

 0