Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Jak już wspomnieliśmy komputery zostały dobrane tak, by różnice pomiędzy nimi ograniczały się do zastosowanego procesora. I to się prawie udało, jedyną znaczącą różnicą jest tak naprawdę przekątna ekranu (13,3" w Aspire S13, 14" w Swift 5). Obie maszyny są schowane w tej samej obudowie, a jedyną większą różnicą w wyglądzie jest nieco cieńsza ramka ekranu w Swift 5. Obudowa jest wykonana praktycznie w całości z aluminium, a na klapie ekranu znajdziemy ozdobny wzorki wykonany metodą nanodruku (tak określa to producent). Wzorki mogą się podobać lub nie (kwestia gustu), na pewno nie pomagają jednak w utrzymaniu komputera w czystości. Klapa mocno się "palcuje", a jej czyszczenie jest znacząco utrudnione.

Swift 5

Co ciekawe przestrzeń między zawiasami jest w przypadku obu modeli plastikową osłoną. Jest to troszkę dziwne, w końcu to właśnie w tym miejscu znajdziemy oznaczenie serii do których komputery należą. I wydawać by się mogło że to właśnie w szczególności ten element powinien być wykonany z lepszych materiałów.

Swift 5

Klawiatura

Obie maszyny mają klawiaturę wyspową, bardzo przyjemną w codziennej pracy. Jak już wspomnieliśmy obudowa obu komputerów jest taka sama, także klawiatury niczym się nie różnią. W obu przypadkach może być podświetlana diodami LED - intensywność podświetlenia można regulować za pomocą przycisków funkcyjnych. Znacznie ułatwia to korzystanie z komputera w godzinach nocnych.

Jeśli chodzi o układ klawiszy to moim zdaniem jest poprawny, za wyjątkiem menu kontekstowego. Trzeba je wywoływać naciskając dodatkowo klawisz Fn, co osobom starającym się pracować bez myszki może przeszkadzać. W tej postaci jest on dla nich praktycznie bezużyteczny.

Warto też dodać że okolica klawiatury w przypadku czarnego modelu Aspire S13 jest wykonana ze szczotkowanego aluminium, które przynajmniej w tym kolorze bardzo łatwo się brudzi, i ciężko utrzymać sprzęt w czystości. Biały Swift 5 tutaj zdecydowanie wygrywa, bo jego wykończenie jest matowe - i mimo białej obudowy praktycznie się nie brudzi. Warto tutaj też wspomnieć że oba komputery dostępne są w obydwóch wariantach kolorystycznych.


Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Touchpad

Touchpad jest delikatnie przesunięty z lewo w obydwóch konstrukcjach. Codzienna praca na tak dużej płytce dotykowej jest bardzo przyjemna, a precyzja kursora bardzo dobra. Także przyciski ukryte w dolnych rogach są bardzo dobre - klik jest wyraźnie wyczuwalny i działa zawsze bezproblemowo.

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Porty I/O

Także w kwestii portów I/O laptopy odbiegają od siebie.

Prawa krawędź ma jeden port USB 3.1 typu C, jeden USB 3.0, wyjście HDMI, złącze ładowania oraz dwie diody informujące o stanie ładowania komputera oraz o uśpieniu. Gniazdo ładowania oraz sam wtyk są niestety bardzo cienkie, i trzeba uważać jeśli podczas pracy ładujemy urządzenie.

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Na lewej krawędzi znajdziemy jeden port USB 3.0, czytnik kart pamięci oraz gniazdko słuchawkowe. Wszystkie porty znajdują się odpowiednio daleko od przedniej krawędzi komputera, i podłączając urządzenia USB lub słuchawki raczej nie ma obaw o ułamanie portu. 

Ekran

Obie maszyny mają ekrany IPS o rozdzielczości FullHD, i wystarczająco jasnym podświetleniu. Aspire S13 o przekątnej 13,3" i matowej powłoce, zaś Swift 5 14" błyszczącej. Oba bardzo dobrze radzą sobie z wyświetlaniem czerni, co przekłada się na wysoki współczynnik kontrastu statycznego. Jakość wyświetlanego obrazu jest adekwatna do segmentu cenowego do którego oba komputery należą. Pewne wątpliwości może tylko budzić sztywność samej klapy z ekranem - jest ona bardzo cienka i giętka.

Głośniki

W obu przypadkach głośniki są umieszczone na spodzie komputera i sprawują się przyzwoicie. Dźwięk jest czysty nawet przy wysokich poziomach głośności, a niskie tony nie powodują degradacji jakości dźwięku. W tym względzie producent zrobił dobrą robotę.

Zastosowane nośniki SSD

W obu przypadkach zastosowano nośniki systemowe firmy Lite-ON. Testowy model Aspire S13 miał nośnik o pojemności 512 GB, natomiast Swift 5 o pojemności 256 GB. Są to oczywiście nośniki M.2 SATA3 i można mieć pewne wątpliwości czy w tej klasie cenowej nie można by już liczyć na nośniki PCI-Express. Z drugiej jednak strony w codziennej pracy oba ultrabooki ładują i instalują aplikacje błyskawicznie, nie mam tutaj większych uwag.

Wynik CrystalDiskMark nośnika 512 GB w modelu Aspire S13

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Wynik CrystalDiskMark nośnika 256 GB w modelu Swift 5

Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake

 0