Mobilność w świetnym wydaniu?
Bez wątpienia obie testowane maszyny pokazały się z bardzo dobrej strony. Obie kosztują niemało, nawet jak na Ultrabooki, ale jakość wykonania, aluminiowa obudowa, dobry ekran IPS, pojemny dysk SSD i Core i7 w znacznym stopniu usprawiedliwiają ich ceny. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić kilkaset złotych może kupić wersję z procesorem Core i5, i z dużą dozą prawdopodobieństwa też będzie zadowolony.
Szybkość pracy
Na co dzień moim mobilnym sprzętem jest Acer Aspire 1830T TimelineX z archaicznym już procesorem Core i3 330UM o taktowaniu 1,2 GHz. Pracując bez myszki bardzo często spotykam się z sytuacjami, kiedy to ja czekam na reakcję komputera - a nie odwrotnie. Zarówno testowany Aspire S13, jak i Swift 5 to zupełnie inna klasa - komfort pracy i responsywność są porównywalne z komputerem stacjonarnym. I to takim z niezłej półki wydajnościowej. Być może jest to zasługa technologii Intel Speed Shift, która od dodatku Redstone dla Windows 10 ponad trzykrotnie ograniczyła czas reakcji procesora na potrzebę zmiany taktowania (z 100 ms do 35 ms). Działa ona zarówno z procesorami 6. jak i 7. generacji. W przyszłości Intel powinien ją wprowadzić także dla innych systemów - ale należy pamiętać że oficjalnie platformy z procesorami Kaby Lake nie są wspierane w systemach starszych od Windows 10.
Kaby Lake kontra Skylake
Core i7-7500U jest szybszy od poprzednika o około 10%. I większość testów, które przeprowadziliśmy to potwierdza, aczkolwiek zdarzyły się też małe wpadki. Miały one jednak tylko w ekstremalnych sytuacjach, które podczas typowego korzystania z PC tej klasy raczej nie wystąpią. Trzeba też przyznać, że Swift 5 który testowaliśmy pochodzi z wczesnego etapu produkcji - został wyprodukowany w połowie sierpnia 2016 roku, i od tego czasu wiele się zmieniło. No i trzeba też brać poprawkę na to, że procesor był jeszcze w wersji inżynieryjnej (ES) - co też mogło zaburzyć wyniki.
Tak czy inaczej, wybierając dzisiaj ultrabooka tej klasy warto wybierać wyłącznie takie z procesorami Kaby Lake. Są szybsze, a cena praktycznie taka sama.
Wady? Niedociągnięcia?
Po trzytygodniowym użytkowaniu zauważyłem że czasem obie maszyny dość długo wychodziły z hibernacji. Po otwarciu pokryty mijało nawet kilkanaście sekund nim pojawił się obraz. Przyczyny tego stanu rzeczy nie udało mi się ustalić. Mam także wątpliwości, czy sama pokrywa z ekranem jest dostatecznie usztywniona, i czy nie będzie to problemem po dłuższym czasie użytkowania. W tym temacie to jednak klapa Macbooków Air wygląda znacznie lepiej. W przypadku czarnego modelu moje wątpliwości budzi też wykończenie wnętrza szczotkowanym aluminium. Jest ładne, ale komputer bardzo się brudzi i ciężko go utrzymać w czystości.
Gwarancja
Ultrabooki Acera objęte są dwuletnią gwarancją producenta.
Acer Aspire S13 (S5-371-78W2)
Wydajny procesor, bardzo dobra jakość wykonania obudowy, bardzo dobry ekran IPS, aż 512 GB nośnik SSD, wygodna klawiatura i touchpad, dobre głośniki
Wykończenie wnętrza nie sprzyja utrzymaniu sprzętu w czystości, giętka pokrywa z ekranem, drobne kłopoty z działaniem hibernacji
Cena (na dzień 18.1.2017): około 4699 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Acer Swift 5 (SF514-51-752M)
Najszybszy procesor w tej klasie, bardzo dobra jakość wykonania obudowy, bardzo dobry ekran IPS, wygodna klawiatura i touchpad, dobre głośniki
giętka pokrywa z ekranem, drobne kłopoty z działaniem hibernacji
Cena (na dzień 18.1.2017) : około 5000 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ultrabooka Acer Swift 5: i7-7500U Kaby Lake vs i7-6500U Skylake