Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Inter-Tech Argus RS01 RGB

Inter-Tech to niemiecka firma, mająca w ofercie budżetowe konstrukcje - począwszy od obudów komputerowych, przez zasilacze, aż po wentylatory. Naturalnie sprawdzę tę ostatnią grupę produktów, a dokładnie model Argus RS01 RGB. Jak sama nazwa mówi, jest to konstrukcja z podświetlaniem LED RGB. W zasadzie jest to jeden z najtańszych modeli tego typu na rynku i widać pewne podobieństwo do modeli Corsair LL120 RGB.  Testowany RS01 RGB oferuje nam pierścień LED-owy, będący częścią ramki wentylatora, podobnie jak w LC-Power LC-CF-RGB Combo. Za sterowanie podświetlaniem odpowiada miniaturowy kontroler z pilotem radiowym, który jest przedłużeniem kabla zasilającego z wtyczki Molex. Na odwrocie sterownika jest informacja o 360 efektach i 2048 pikselach, co miałoby prawdopodobnie oznaczać liczbę dostępnych kolorów. Cena jest atrakcyjna i wynosi ok. 59 zł za jedna sztukę. Czy w tej kwocie możemy liczyć na dobrą jakość, wydajność i efekt wizualny? O iluminację jestem spokojny, czego nie mogę powiedzieć o wydajności.

Stosunek ceny do możliwości to specjalność LC-Power, ale jak wypadnie pierwszy wentylator z podświetlaniem RGB?

Test wentylatorów LED RGB

Specyfikacja Inter-Tech Argus RS01 RGB

Wymiary

120x120x25 mm

Napięcie zasilania

12 V

Sterowanie podświetlaniem

Dedykowany kontroler/pilot RF

Ilość łopatek

11 - transparentne, przyciemniane

Średnica wirnika

99 mm

Obroty

1200 obr./min

Wtyczka zasilania

3-pin do kontrolera

Podświetlanie

21 diod LED RGB - diody w wewnątrz ramki z nakładką z rozpraszającego światło tworzywa

Przepływ powietrza

35 CFM

Ciśnienie statyczne

Brak danych

Rodzaj łożyska

olejowe

Gwarancja

2 lata

 

Budowa

Wentylator występuje tylko w rozmiarze 120 mm i jest sprzedawany w zestawie z mini kontrolerem i pilotem RF (radiowym). Budowa nawiązuje do konstrukcji Corsair LL120 RGB. Ramka składa się z dwóch części, jednej stanowiącej stałą konstrukcję oraz cześć z mlecznego plastiku, pod którym znajduje się 15 sztuk diod LED RGB. Podświetlanie ma faktycznie bardzo wiele trybów, trudno by opisywać wszystkie, co dobrze obrazuje załączony w podsumowaniu materiał wideo. Niestety, kosztem grubszej ramki, zawierającej podświetlanie, zmniejszyła się średnica wirnika do 99 mm, czyli 11 mm mniej względem InWin Polaris. Niska wydajność, spowodowana mniejszą powierzchnią łopatek, tym razem nie została zrekompensowana większą prędkością obrotową, jak to było w przypadku wentylatora LC-Power. Wirnik wykonano z transparentnego, przyciemnianego tworzywa sztucznego, co powinno zwiększyć efekt iluminacji. W miejscach montażowych dodano antywibracyjne nakładki gumowe. Wentylator zasilany jest typowym złączem 3-pin, jednak po podłączeniu do płyty głównej nie będzie działać. Dedykowanym rozwiązaniem jest mini kontroler z dołączonym pilotem radiowym, który potrzebuje zasilania 12 V ze złącza Molex. W związku z powyższym, o sterowaniu sygnałem PWM możemy zapomnieć. Testowany model posiada jedną stałą prędkość, ustaloną na 1200 obr./min. Kable zostały wykonane z czarnych taśm, co pozwala na łatwe i dyskretne podłączenie wentylatora. Producent zastosował łożysko olejowe.

Test wentylatorów LED RGB

Test wentylatorów LED RGB

Test wentylatorów LED RGB

Test wentylatorów LED RGB

Wyposażenie

Jeżeli chodzi o wyposażenie, otrzymujemy:

  • Mini kontroler,
  • Pilot zdalnego sterowania,
  • Śrubki do montażu wentylatora.

Sterowanie odbywa się za pomocą pilota drogą radiową, co jest lepszym rozwiązaniem niż w przypadku LC-Power, gdzie musieliśmy celować w sensor. Samo podłączenie wentylatora jest dziecinnie proste.

Test wentylatorów LED RGB

Test wentylatorów LED RGB

Jak wspomniałem wcześniej, podświetlanie zwiększyło grubość ramki do tego stopnia, iż średnica wirnika zmniejszyła się o ponad 1 cm względem modeli InWin. Maksymalny zanotowany przepływ powietrza anemometrem (pomiar w tubie) wykazał 17,47 CFM, czyli bardzo słaby wynik, co miało swoje odzwierciedlenie w pozostałych testach, gdzie Argus wypada poniżej przeciętnej i okupuje najniższe pozycje na wykresach. Jedynie, co dobrze wypada, to kultura pracy, ale trudno w takich okolicznościach o inny rezultat. Poza dość efektownym podświetlaniem, Argus RS01 RGB zawodzi na całej linii.

Test wentylatorów LED RGB

Podsumowanie

Argus RS01 RGB to jeden z najtańszych wentylatorów oferujących podświetlany pierścień RGB z wieloma trybami iluminacji. Za sterowanie odpowiada niewielki pilot RF, który umożliwia wybór jednego z wielu trybów i kolorów podświetlania. Cały efekt jest niezły i może się podobać. Niestety, w tym momencie zalety się kończą. Szkoda, że producent zapomniał, jakie jest główne zadanie wentylatora i skupił się wyłącznie na iluminacji RGB. Mizerna wydajność, spowodowana mniejszą powierzchnią wirnika, to największy grzech RS01 RGB. W takim wypadku można było choćby zwiększyć prędkość obrotową wirnika, jak to zrobiono w przypadku konstrukcji LC-Power. Jakość wykonania jest nieco tandetna, naklejka na wirniku nie prezentuje się najlepiej, a opakowanie mogłoby być z ładniejszymi grafikami.

Inter-Tech Argus RS01 RGB to tani wentylator z pierścieniem LED RGB, który oferuje niezłe efekty świetlne. Niestety, wydajność jest mizerna

Wentylator Inter-Tech Argus RS01 RGB został wyceniony na ok. 59 zł, czyli cena, jak na konstrukcję z kontrolerem i sterowaniem za pomocą pilota RF (komunikacja radiowa), wygląda akceptowalnie. Wentylator do chłodzenia gorących komponentów, ze względu na niską wydajność, się po prostu nie nadaje, tak więc coolery CPU czy chłodnice chłodzenia cieczą odpadają. Jedynym rozsądnym zastosowaniem testowanego produktu jest wentylacja obudowy i to w połączeniu z chłodnymi komponentami. Wybór oczywiście należy do Was, mnie osobiście ten produkt nie przekonał. Testowany sprzęt oceniam na 2 gwiazdki.

Inter-Tech Argus RS01 RGB

 

https://ithardware.pl/admin/ckeditor/filemanager/userfiles/sido107/Tabelki_zasialcze/%2B.jpg?time=1490378593863 Dużo efektów świetlnych, cichy, akceptowalna cena, podkładki antywibracyjne, pilot RF

https://ithardware.pl/admin/ckeditor/filemanager/userfiles/sido107/Tabelki_zasialcze/-.jpg?time=1490378621029 Bardzo niska wydajność, brak kontroli obrotów, niektóre elementy mogłyby być wykonane lepiej/ładniej

 

Cena (na dzień publikacji): około 59 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

 0