Thermaltake Riing Plus 12 RGB
Wentylatory Thermaltake to jedne z najbardziej innowacyjnych produktów na rynku. Dziś przetestuję jeden z najciekawszych modeli, a mowa o Thermaltake Riing Plus 12 RGB Radiator Fan TT Premium Edition, który zapewnia niesamowite doznania wizualne, nie rezygnując z bardzo dobrej wydajności. Wg specyfikacji, omawiany produkt charakteryzuje się wysokim ciśnieniem statycznym powietrza, a jego sugerowane zastosowanie to radiatory chłodnic układu chłodzenia wodnego. Producent posiada w swojej ofercie ogromną ilość różnego rodzaju wentylatorów, od najprostszych modeli, aż po bardzo zaawansowane konstrukcje, z podświetlaniem LED RGB za pomocą dedykowanego kontrolera bądź tzw. Sync Edition, czyli zgodne z sygnałem z płyt głównych. Mało tego, producent stworzył cały ekosystem, który nie tylko zapewnia nam niesamowite wrażenia wizualne, ale i zgodność oraz synchronizację z pozostałymi iluminowanymi podzespołami Thermaltake jak klawiatury, zasilacze, myszki, itp.. Poza tym, jako uzupełnienie otrzymujemy oprogramowanie dla systemu operacyjnego oraz aplikację mobilną z możliwością głosowego sterowania. Jak to producent pisze: SyncALL. Say "Hello TT".
Thermaltake Riing Plus 12 RGB to wentylator klasy premium, którego pracę możemy sterować komendami głosowymi
Specyfikacja Thermaltake Riing Plus 12 RGB
Wymiary |
120x120x25 mm |
Napięcie zasilania |
12 V |
Sterowanie podświetlaniem |
Dedykowany kontroler, aplikacja Windows oraz mobilna |
Ilość łopatek |
9 - czarne |
Średnica wirnika |
100 mm |
Obroty |
1500 obr./min, sterowanie z aplikacji sygnałem PWM |
Wtyczka zasilania |
8-pin do kontrolera |
Podświetlanie |
12 sztuk LED RGB - diody w wewnątrz pierścienia z rozpraszającego światło tworzywa 16,8 mln kolorów podświetlania |
Przepływ powietrza |
48,34 CFM |
Ciśnienie statyczne |
2,01 mm-H2O |
Rodzaj łożyska |
hydrauliczne |
Gwarancja |
2 lata |
Budowa
Seria Riing Plus występuje w trzech rozmiarach: 12 (Riing 12), 14 (Riing 14) oraz 20 cm (Riing 20). Co istotne, w takich samych liczbach zawierają diody LED RGB do podświetlania pierścienia, a zakupimy je osobno, jak i w trzy- lub pięciopakach. Na testy przybył zestaw trzech Riing 12 RGB, czyli w rozmiarze 120 mm, wraz z kontrolerem. Thermaltake kontynuuje budowę opartą o sprawdzony pierścień w środku ramki (stąd nazwa Riing). Składa się ona z kilku części, dwie to dwuczęściowa ramka wykonana z czarnego plastiku, łączona przez osiem zatrzasków, między którymi umieszczono pierścień z mlecznego plastiku, rozpraszający światło z diod LED RGB. Na pierścieniu spoczywa okrągła płytka drukowana, zawierająca 12 diod LED RGB. Kosztem pierścienia, zmniejszyła się średnica wirnika do 100 mm, czyli podobnie jak w LC-Power czy Argus. Wydajność została zrekompensowana większą prędkością obrotową, która wynosi 1500 obr./min. Wirnik wykonano z czarnego tworzywa sztucznego, a dziewięć łopatek jest specjalnie zoptymalizowanych, by generować wysokie ciśnienie statyczne. Oznacza to, że będą idealne do nawiewu na radiatory chłodnic układów LC. W miejscach montażowych dodano gumowe podkładki antywibracyjne. Wentylator zasilany jest złączem 8-pin (analogicznym do wewnętrznego wyprowadzenia USB 2.0), kompatybilnym wyłącznie z dołączonym kontrolerem. Za regulację obrotów odpowiada wspomniane przed chwilą urządzenie, które za pośrednictwem oprogramowania oraz aplikacji mobilnej zapewnia również kontrolę koloru i trybu świecenia - do wyboru 16,8 mln barw. Kable są strasznie długie i opleciono je gęstym, jednakże trochę luźnym, czarnym oplotem. Jakość wykonania, jak i użytych materiałów stoi na bardzo wysokim poziomie.
Wyposażenie
W pudełku znajdziemy:
- Kontroler,
- Śrubki do montażu wentylatorów i kontrolera,
- Śrubki długie do montażu wentylatorów na chłodnicy,
- Rzep do mocowania kontrolera,
- Kabel zasilający Molex,
- Kabel USB krótki,
- Kabel USB podwójny długi (do podłączenia dwóch kontrolerów).
Pojedynczy kontroler obsługuje do pięciu wentylatorów. Ponadto, możemy podłączyć kolejnych 15 kontrolerów, czyli łącznie sterować nawet 80 wentylatorami, co jest liczbą wręcz abstrakcyjną. Sterowanie odbywa się za pomocą oprogramowania, które - swoją drogą - jest dosyć rozbudowane i pozwala nie tylko na wybór trybu i koloru świecenia. Każdym wentylatorem możemy sterować osobno, zaś jeden z trybów dobiera kolor świecenia w zależności od temperatury. Producent wspomina o regulacji prędkości sygnałem PWM i rzeczywiście jest taka możliwość, ale sygnał ten nie jest pobierany z płyty głównej. Oprogramowanie umożliwia nam skorzystanie z trzech predefiniowanych trybów pracy wentylatora: perfomance, silent i wspomniany PWM. Ten ostatni możemy sami ustawić wedle preferencji, a odniesieniem jest temperatura CPU. Aby dogodzić wygodnym użytkownikom (np. mnie :)), Tt udostępnia aplikację mobilną z możliwością sterowania głosowego (lista komend dostępna na stronie producenta). W moim przypadku, nie wszytko chciało do końca działać, ale to raczej kwestia nauczenia się odpowiedniej wymowy komend. Samo sterowanie z aplikacji, jak i dostępne efekty zobaczycie na załączonym materiale w podsumowaniu. Dodam tylko, że możliwości są bardzo duże i możemy kontrolować każdą diodę indywidualnie.
Thermaltake to jeden z tych producentów, który dba nie tylko o aspekty wizualne, ale nie zapomina o odpowiedniej wydajności. Łopatki wentylatora są zoptymalizowane pod kątem wysokiego ciśnienia statycznego, a takie jest potrzebne, by zapewnić wysoką efektywność układów chłodzenia, a przede wszystkim chłodnic LC. Niestety, pierścień LED wpływa niekorzystnie na wielkość wirnika, który ma średnicę 100 mm, czyli ok. 10 mm mniej od standardowego wentylatora. Przeprowadzone testy wskazują na bardzo wysoką wydajność Tt Riing Plus 12 RGB, który - porównując do konkurencji o rozmiarze 120 mm - ustępuje tylko modelom Arctic Bionix czy Noctua NF-F12 PWM, a po zmniejszeniu obrotów na 1000 RPM jest nawet lepszy. Kultura pracy jest na akceptowalnym poziomie, tudzież po ustawieniu trybu silent wentylatory są niemal niesłyszalne.
Podsumowanie
Z do tej pory przetestowanych wentylatorów z podświetlaniem LED RGB, to właśnie Thermaltake Riing Plus 12 RGB dają najlepsze efekty wizualne oraz największe możliwości konfiguracji i sterowania z poziomu oprogramowania czy aplikacji na smartfony. Mamy poczucie pełnej kontroli iluminacji czy prędkości obrotowej każdego zamontowanego wentylatora, a "soft" obsługuje nawet 80 sztuk. Efekty świetne, wg producenta oferujące 16,8 mln kolorów, są bardzo żywe i intensywne. Mimo łopatek z czarnego plastiku, efekt jest piorunujący. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, okablowanie jest bardzo długie. Oplot mógłby być jednak trochę ciaśniejszy lub wykonany z płaskich taśm, które pozwoliłyby lepiej poukładać je z tyłu obudowy. Należy pamiętać, że w przypadku wykorzystania większej ilości wentylatorów, liczba kabli w ciaśniejszych obudowach może być problemem. Większość producentów pomija kwestię wydajność, co doskonale widać na wykresach. Thermaltake, mimo mniejszej średnicy wirnika, zapewnia bardzo wysokie osiągi, dorównując modelom Arctic czy Noctua - w szczególności przy obniżonych obrotach. Kultura pracy wypada na akceptowalnym poziomie, a w trybie silent nawet trzy wentylatory są niemal niesłyszalne.
Thermaltake Riing Plus 12 RGB to wentylatory oferujące piorunujące efekty iluminacji w 16,8 mln kolorach RGB, zapewniając przy tym bardzo dobrą wydajność
Zestaw trzech wentylatorów Thermaltake Riing Plus 12 RGB kosztuje ok. 350-360 zł. Koszt zakupu nie jest więc mały, ale uważam go za adekwatny do oferowanych możliwości. Ten, kto zakupi te wentylatory, nie będzie zawiedziony. Podświetlanie robi piorunujące wrażenie, ponadto mnogość konfiguracji z poziomu oprogramowania czy aplikacji mobilnej, a do tego bardzo dobra wydajność, to największe zalety testowanego produktu. Możliwości rozbudowy aż do 80 sztuk to trochę przerost formy nad treścią, ale da się tego dokonać. Jedyne, co mi się nie podoba, to okablowanie, które jest zbyt długie i mogłoby być modułowe jak w InWin, razem z kablami o różnej długości. Tanio nie jest, ale Riing Plus 12 RGB jest kompletnym rozwiązaniem, oferującym bogate możliwości podświetlania, zarządzania oraz wysoką wydajność. Testowany sprzęt oceniam na 4,5 gwiazdki, wraz z nagrodami "rekomendacja" i "design".
Thermaltake Riing Plus 12 RGB
Piorunujące efekty wizualne, 16,8 mln kolorów iluminacji, dobra wydajność nawet po obniżeniu obrotów, dedykowane oprogramowanie i aplikacja mobilna, sterowanie komendami głosowymi, możliwość rozbudowy do 80 wentylatorów, jakość wykonania
Wysoka cena, zbyt długie kable, za luźny oplot na kablach
Cena (na dzień publikacji): około 360 zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
* Wentylatory Tt Riing będą dostępne na naszym stoisku GameON 2018 na stanowiskach free 2 play, dzięki czemu będziecie mogli zobczyć ten produkt na żywo i podzielić moją opinię, dodatkowo Thermaltake przygotował podczas targów promocyjne ceny na swoje produkty jak zasilacze, wentylatory, podkładki pod mysz i wiele innych.
Zapoznaj się z atrakcjami jakie przygotowaliśmy dla Was na GameON 2018 (kliknij).
Oraz promocjami innych partnerów
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech