Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

LC-Power LC-CF-RGB Combo

Produkty LC-Power to solidne konstrukcje w niezłej cenie. Testowałem już kilka modeli wentylatorów, gdzie dwa z nich miały podświetlanie jednokolorowymi diodami LED i wyposażone były w hydrodynamiczne łożysko FDB. Dzisiaj w moje ręce wpadł ciekawy zestaw dwóch wentylatorów i jednego paska LED RGB, z dedykowanym kontrolerem oraz pilotem na podczerwień - mowa o LC-Power LC-CF-RGB Combo. Wentylatory to konstrukcja z diodami LED RGB, umiejscowionymi w ramce wentylatora. Oznacza to, że sama ramka jest grubsza niż w typowych rozwiązaniach i składa się dwóch części, ale o tym za chwilę. Produkt swoją budową przypomina Enermax T.B RGB. Wentylatory niestety nie oferują pełnej palety kolorów RGB, a jedynie siedem podstawowych, dokładając do tego mnogość trybów pracy. Typowo dla producenta, cena jest bardzo atrakcyjna i wynosi ok. 110 zł. Czy w tej kwocie możemy liczyć na dobrą jakość, wydajność i efekt wizualny? Przekonajmy się.

Stosunek ceny do możliwości to specjalność LC-Power, ale jak wypadnie pierwszy w ofercie wentylator z podświetlaniem RGB?

Test wentylatoró LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Specyfikacja LC-Power LC-CF-RGB Combo

Wymiary

120x120x25 mm

Napięcie zasilania

12 V

Sterowanie podświetlaniem

Dedykowany kontroler/pilot IR

Ilość łopatek

7 - czarne

Średnica wirnika

99 mm

Obroty

1200-1500 obr./min

Wtyczka zasilania

6-pin do kontrolera

Podświetlanie

18 diod LED RGB - diody w wewnątrz ramki z nakładką z rozpraszającego światło tworzywa

Przepływ powietrza

34 CFM

Ciśnienie statyczne

Brak danych

Rodzaj łożyska

FDB

Gwarancja

2 lata

 

Budowa

Wentylator występuje tylko w rozmiarze 120 mm i jest dostępny wyłącznie w zestawie lub w komplecie z wybranymi obudowanymi. Budowa jest nieco inna od tego, do czego do tej pory byliśmy przyzwyczajani. Składa się ona z dwóch części, jednej stanowiącej stałą konstrukcję ramki oraz drugiej z mlecznego plastiku, skrywającej diody LED RGB. Efekt jest bardzo przyjemny, dobrze podkreśla ramkę. Kosztem podświetlania, zmniejszyła się średnica wirnika do 99 mm, czyli 11 mm mniej względem InWin Polaris. Niska wydajność, spowodowana mniejszą powierzchnią łopatek, została zrekompensowana większą prędkością obrotową, która wynosi 1500 obr./min. Wirnik wykonano z czarnego tworzywa sztucznego. Szczerze powiedziawszy, myślę, że transparentna wersja byłaby lepszym rozwiązaniem. W miejscach montażowych dodano niewielkie, gumowe podkładki antywibracyjne. Wentylator zasilany jest nietypowym złączem 6-pin, kompatybilnym wyłącznie z dołączonym kontrolerem. Tak więc wentylatora nie podłączymy bezpośrednio do płyty głównej, sterowania sygnałem PWM również nie ma. Za regulację obrotów odpowiada wspomniany kontroler, który oferuje nam dwie prędkości - 1200 i 1500 obr./min. Kable zostały wykonane z czarnych taśm, co pozwala na łatwe i dyskretne podłączenie wentylatorów oraz paska LED.

Test wentylatoró LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Test wentylatoró LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Test wentylatorów LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

 

Test wentylatorów LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Test wentylatorów LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Wyposażenie

W pudełku znajdziemy:

  • Kontroler,
  • Śrubki do montażu wentylatorów,
  • Magnetyczny pasek z 15 sztukami diod LED RGB typu 5050, o długości 25 cm,
  • Pilot na podczerwień,
  • Kabel do podłączenia paska LED, o długości 45 cm.

Kontroler obsługuje do ośmiu wentylatorów i dwóch pasków LED. Niestety, na obecną chwilę nie są dostępne pojedyncze wentylatory (tak jak wyżej, wyłącznie zestawy). Sterowanie odbywa się za pomocą pilota na podczerwień lub po podłączeniu przycisku reset do wtyczki kontrolera, co jest dobrym rozwiązaniem. Samo podłączenie zestawu jest banalnie proste i intuicyjne. Wszystkie kable wykonano z czarnych, taśmowych wiązek.

Test wentylatorów LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

Producent zastosował niecodzienną budowę, gdzie od połowy wysokości ramki mamy część z mlecznego, rozpraszającego światło plastiku, pod którym umieszczono diody mogące emitować światło w siedmiu kolorach. Końcowy efekt jest tak, jakby wentylator miał kilka pierścieni. Wygląda to bardzo dobrze, przynajmniej od strony wizualnej. Niestety, podświetlanie zwiększyło grubość ramki do tego stopnia, iż średnica wirnika zmniejszyła się o 11 mm względem InWin Polaris. Z tego względu, by nadrobić straty w wydajności, zwiększono prędkość obrotową do 1500 obr./min. Maksymalny przepływ powietrza podany w dokumentacji technicznej to 34 CFM (pomiar w tubie wykazał 31,72 CFM), czyli nie za wiele. Niestety, jeżeli ktoś kontroluje prędkość sygnałem PWM z płyty głównej, będzie zawiedziony - testowany produkt ma tylko dwa poziomy prędkości sterowane z pilota, czyli wspomniane wcześniej 1200 i 1500 obr./min. Warto podkreślić, że po przejściu na 1200 obr./min wentylator staje się niemal bezgłośny. Producent zastosował łożysko FDB, czyli - jak widać - da się (piję do modeli InWin).

Test wentylatorów LED RGB - LC-Power LC-CF-RGB Combo

 

Podsumowanie

LC-Power LC-CF-RGB Combo to tani i dający fajny efekt wizualny zestaw wentylatorów oraz paska LED-owego, który fantastycznie rozświetli naszego PC-ta. Montaż jest dziecinnie prosty i intuicyjny, a dołączony kontroler, sterujący pracą trybów iluminacji, może obsłużyć do ośmiu wentylatorów i dwóch pasków LED-owych. Sama konstrukcja jest solidna, a zwieńczeniem jest dobre łożysko FDB, które zapewni cichą i bezawaryjną pracę w każdej pozycji. Specyficzna konstrukcja ramki, w której osadzono diody LED RGB, zwiększyła jej grubość, co pociągnęło w konsekwencji zmniejszenie średnicy wirnika wentylatora. Niestety, nawet zwiększenie prędkości obrotowej nie pomogło w znaczny sposób zwiększyć wydajności, która - jak pokazują przeprowadzone testy - jest na średnim poziomie i utrzymuje się głównie tuż za plecami modeli InWin. Nie zalecam bardzo zmniejszać prędkości obrotowej, w testach 1000 RPM widoczny jest diametralny spadek efektywności, co spowodowane jest głównie mniejszą średnicą wirnika. Recenzowane wentylatory LC-Power to bardzo bliźniacze konstrukcje do Enermax T.B RGB - z tym, że Enermax wprowadził kilka zmian i nie oferuje w zestawie paska podświetlania.

LC-Power LC-CF-RGB Combo to smak ekskluzywności w rozsądnej cenie

Produkt LC-Power został wyceniony na ok. 110 zł, czyli koszt zakupu nie jest w żaden sposób nie jest przesadzony, a zarazem adekwatny do oferowanych możliwości. Jest to taki smak ekskluzywności w rozsądnej cenie. Produkt, jak większość testowanych wentylatorów z podświetlaniem RGB, w większym stopniu nastawiony jest aspekty wizualne niż na wydajność. Musimy być więc świadomi wyborów - wygląd albo wydajność, przynajmniej w lwiej części produktów. Największą wadą jest brak kontroli prędkości sygnałem PWM oraz średnia wydajność. Wentylatory proponowałbym wykorzystywać raczej do wentylacji obudowy niż do chłodzenia radiatora czy chłodnicy. Dla osób, które niewielkim kosztem chcą wzbogacić walory estetyczne swojej skrzynki, warto wziąć pod uwagę propozycję LC-Power. Testowany sprzęt oceniam na 3,5 gwiazdki wraz z nagrodą "opłacalność".

 

LC-Power LC-CF-RGB Combo


https://ithardware.pl/media/userfiles/sido107/Tabelki_zasialcze/%2B.jpg?time=1490378593863 Dobra jakość wykonania, rewelacyjny wygląd, dobra kultura pracy, atrakcyjna cena, podkładki antywibracyjne, pilot IR, niezłe wyniki testów, łożysko FDB, pasek LED RGB w zestawie
https://ithardware.pl/media/userfiles/sido107/Tabelki_zasialcze/-.jpg?time=1490378621029 Słaba wydajność po obniżeniu obrotów, brak kontroli sygnałem PWM

Cena (na dzień publikacji): około 110 zł

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

 0