Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

Kontynuując testy wentylatorów, tym razem wziąłem na warsztat modele z podświetlaniem LED RGB. Niektóre konstrukcje pozwalają na osiągnięcie wielu ciekawych efektów świetlnych, ale czy iluminacja jest ważniejsza niż wydajność, a dodatkowe pierścienie LED z diodami RGB nie wpływają na wielkość łopatek wirnika, czyli właśnie na osiągi? Z tego artykułu dowiecie się również, czy każdy wentylator podłączycie do Waszej płyty głównej, a także tego, w jakich sytuacjach lepiej będzie kupić taki z dedykowanym kontrolerem.

Od kilku lat można zauważyć nowe trendy podświetlania sprzętu komputerowego. O ile jakieś 10 lat temu używano katod UV czy RGB z odpowiednim inwerTest wentylatorów LED RGBterem, to obecnie powszechnie stosuje się taśmy LED RGB. Ale te ostatnie to dopiero połowa sukcesu, gdyż najciekawsze efekty można uzyskać podświetlanymi wentylatorami LED z diodami RGB. Producenci prześcigają się, serwując nam co chwilę mniej lub bardziej wyszukane produkty. Dostępne są proste wentylatory z czterema diodami, świecącymi na łopatki wykonane z transparentnego tworzywa (przeźroczystego), ale dostaniemy również takie, które wyposażone są w pierścień z kilkunastoma diodami SMD LED RGB, znajdujący się na wewnętrznej stronie ramki. Napis RGB nie zawsze oznacza, że mamy dostępne wszystkie kolory z owej palety. Oczywiście nie znaczy to jednak, że takowych produktów nie ma. Tańsze konstrukcje pozwalają na iluminację w kilku, maksymalnie kilkunastu, kombinacjach kolorów, zaś bardziej zaawansowane, a zarazem stosownie droższe produkty - 256 lub nawet 16,8 mln kolorów, o mnogości trybów świecenie nie wspominając.

Sterowanie

Nie każdy wentylator RGB będziemy mogli podłączyć pod zwykłe, 3- lub 4-pinowe, złącze na płycie głównej. Większość konstrukcji współpracuje z dedykowanymi kontrolerami, a niektóre z nich są kompatybilne wyłącznie z modelami jednego producenta. Mało tego, niektóre kontrolery mogą obsłużyć maksymalnie 3 wentylatory. W prostych sterownikach zmiana trybów czy koloru świecenia odbywa się za pomocą przełącznika, umieszczonego z tyłu PCB montowanego na śledziu I/O obudowy. Niektóre, naturalnie te droższe, są wyposażone w dodatkowy pilot podczerwieni lub komunikują się drogą radiową. Od jakiegoś czasu, większość lepszej jakości płyt głównych (czytaj bardziej zaawansowanych, kierowanych do graczy) posiada zintegrowane podświetlanie RGB wraz z dedykowaną aplikacją, np. Aura Sync, Mystic Light czy Aorus RGB Fusion, oraz specjalnym, 4-pinowym wyjściem do sterowania pasków LED-owych czy podświetlania wentylatora. Oczywiście bardziej dopracowane kontrolery, takich firm jak Thermaltake, NZXT, Corsair czy InWin, również posiadają swoje oprogramowanie. Zdarzają się także wersje w postaci aplikacji mobilnej, dzięki której możemy przejąć całkowitą kontrolę nad kolorem iluminacji czy trybem świecenia bezprzewodowo, za pomocą "apki" ze smartfona.

Test wentylatorów LED RGB

Efektownie czy efektywnie

Jak powszechnie wiadomo, wentylator ma za zadanie wprowadzić w ruch powietrze, powodując jego wymuszony przepływ w ustalonym kierunku, tłocząc chłodne lub wyciągając gorące powietrze z obudowy, ewentualnie wspomagając układy chodzenia (radiatory czy chłodnice LC). Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu liczyła się wydajność i niezawodność. Obecnie, wraz z popularyzacją moddingu czy seryjnie produkowanych obudów z panelami z pleksy lub, coraz popularniejszego, szkła hartowanego, klient coraz częściej zwraca uwagę na walory estetyczne. Mamy czasy LED-ów, które są wszędzie - na płytach głównych, kartach graficznych, modułach pamięci RAM, myszkach, klawiaturach czy nawet w słuchawkach (choć nie wiem, po co). Wracając do tematu, o ile diody montowane w ramce nie mają wpływu na wydajność wentylatora, to jak się ma sprawa, gdy zastosowano pierścień LED na wewnętrznej stronie ramki? Czy nie zakłóca on strumienia powietrza? Czy zaawansowane pierścienie, z diodami LED RGB oraz nakładkami rozpraszającymi światło, wpływają na powierzchnię wirnika (jego średnicę), a zarazem pogorszenie wydajności? Czy producenci, stosując wysublimowane systemy podświetlania, nie oszczędzają na innych ważnych aspektach jak łożysko? Tego wszystkiego oraz wielu innych kwestii, dowiecie się właśnie z tego artykułu, a dokładnie z testów i analizy budowy.

Test wentylatorów LED RGB

Sposoby podświetlania

Strefowe RGB

Sposobów podświetlania wentylatora jest bardzo wiele, każdy producent ma swoje patenty. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, od lat często stosowanym w najprostszych konstrukcjach, jak i tych bardziej zaawansowanych, jest zastosowanie czterech diod po przekątnej. Typowo diody LED skierowane są na transparentne łopatki wirnika. Niektórzy producenci umożliwiają także strefowe sterowanie podświetlaniem. Efektem jest kilka stref o różnych kolorach z palety RGB - przykładowy efekt poniżej.

Test wentylatorów LED RGB
Strefowe podświetlanie w Tt Riing RGB

Ramka LED

Inny sposób to ramka LED-owa. Oznacza to, że na wewnętrznej stronie ramki umieszczono (na cienkim PCB) kilkanaście diod LED SMD, które - odpowiednio sterowane - potrafią tworzyć bardzo miłe dla oka efekty. Zazwyczaj wentylatory takie posiadają transparentne łopatki, a czasem dodatkową odblaskową warstwę.

Test wentylatorów RGB

Wewnętrzna ramka z diodami RGB

Rozszerzeniem powyższego rozwiązania jest zastosowanie nakładki rozpraszającej światło. Niestety, zajmuje ona więcej miejsca, co powodować może zmniejszenie średnicy wirnika z łopatkami wentylatora (zależy od konstrukcji wentylatora), negatywnie wpływając na wydajność, której ubytek kompensowany jest zwiększaniem prędkości obrotowej i, niestety, wzrostem natężenia dźwięku.

Test wentylatorów LED RGB

Pierścień LED

Kolejnym ciekawym sposobem podświetlania jest zastosowanie specjalnej rurki, po wewnętrznej stronie ramki. Efekt jest bardzo ciekawy i znaleźć możemy konstrukcje z jednym kolorem podświetlania, a także wersje RGB - w obu przypadkach z łopatkami transparentnymi lub z czarnego tworzywa.

Test wentylatorów LED RGB

Podświetlanie centralne

Jednym z ostatnich popularnych rozwiązań jest umieszczenie diod w centralnej części wirnika, w pobliżu silnika. Napotkamy je w modelach z cienką ramką. Zaletami są estetyczny wygląd, równomierne podświetlanie łopatek, niezakłócony przepływ powietrza oraz możliwość stosowania wirnika o dużej średnicy. Jednakowoż nie ma wiele miejsca na dużą ilość diod, ale to raczej nie powinno istotnie wpływać na efekt końcowy.

Test wentylatorów LED RGB

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów RGB - InWin, LC-Power, Thermaltake, Inter-Tech

 0