Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

Wydajność laptopów w środowisku NVIDIA Studio - test

Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu obserwujemy postępujący trend odchodzenia od tradycyjnych komputerów osobistych, na rzecz bardziej przenośnych rozwiązań. Najczęściej wiąże się to ze spadkiem dostępnych zasobów obliczeniowych i o ile dla przeciętnego zjadacza chleba nie ma to większego znaczenia, bo przeglądarka internetowa czy inne podstawowe aplikacje dalej działają wystarczająco żwawo, to już dla osób zajmujących się pracą kreatywną, tudzież w zastosowaniach profesjonalnych w ogólności, szybkość sprzętu odgrywa niebagatelną rolę. Dlatego nie ma się co dziwić, że producenci komponentów od lat starają się dostarczać coraz wydajniejsze rozwiązania mobilne, tak bliskie desktopom pod względem wydajności, jak to tylko możliwe. Co więcej, pojawiają się nawet całe platformy dedykowane profesjonalistom chcącym nabyć komputer przenośny. Jedną z nich jest NVIDIA Studio, której rynkowy debiut był ściśle powiązany z nową linią kart graficznych GeForce RTX. Mianowicie, aby laptop mógł dostać stosowny znaczek, musi mieć na pokładzie GPU przynajmniej klasy RTX 2060, a ponadto spełnić kilka dodatkowych wymogów, tzn. procesor minimum z rodziny Core i7 9. generacji, co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej, wyświetlacz 1080p lub 4K, a także 512 GB lub więcej przestrzeni dyskowej typu SSD. Przekonajmy się, co potrafi sprzęt o takiej specyfikacji.

NVIDIA Studio to program dla twórców treści, w dużej mierze bazujący na kartach graficznych GeForce RTX. Zobaczmy, co to oznacza dla użytkowników laptopów.

Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

 Czy sterowniki mają wpływ na rendering? Test wydajności GPU w Blender

Kilka słów na temat NVIDIA Studio: karty graficzne, dedykowane sterowniki

Zanim to jednak nastąpi, jeszcze kilka słów uzupełnienia na temat wspomnianej platformy zielonych. Jeżeli chodzi o karty graficzne, to warto dodać, że w gronie modeli kwalifikujących się do certyfikatu są również TITAN RTX (tylko desktopy) oraz członkowie linii Quadro RTX, aczkolwiek ta dwójka w dniu dzisiejszym występować nie będzie. Niemniej całą trójkę łączy bardzo istotny dla NVIDIA Studio fakt - wszystkie GPU bazują na architekturze Turing, która ma kilka cech ciekawych z punktu widzenia zajęć kreatywnych. Jedną z nich jest obecność w strukturze krzemowej nowego rodzaju jednostek wykonawczych, tzn. rdzeni RT (ang. RT Cores), o których zapewne zdążyliście usłyszeć i to nie raz. Ich rola polega na przyspieszaniu przeszukiwania drzewa BVH oraz testowania przecięcia obiektów sceny przez promień, zatem są one intensywnie wykorzystywane w grach ze wsparciem śledzenia promieni. Ale to nie koniec możliwości, bo można ich użyć też do wspomagania renderingu, co jest już dostępne chociażby w Blender Cycles czy V-Ray. I na deser najważniejsze - na rynku znajdziecie sporo laptopów, które sprzętowo spełniają wymagania programu, ale nie mają wspomnianej naklejki na obudowie. One w żadnym wypadku nie są gorsze, gdyż sterowniki Studio, zawierające optymalizacje dla twórców treści, można zainstalować w każdym przypadku i właśnie taki sprzęt został wybrany na potrzeby niniejszego artykułu.

Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

 World of Tanks enCore RT – test wydajności ray-tracingu

Charakterystyka laptopa wykorzystanego na potrzeby testów

W celu weryfikacji możliwości komputerów przenośnych w środowisku NVIDIA Studio, zatem przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, ale dodatkowo także w rozrywce, do akcji wkroczył Acer Predator Helios 700. Jeśli jednak jesteście zainteresowani modelem należącym stricte do programu, z odpowiednim certyfikatem, to odsyłam Was do tej strony, gdzie znajdziecie wszelkie istotne informacje. Przechodząc do komponentów, jako jednostkę centralną producent wybrał Intel Core i7-9750H, czyli CPU sześciordzeniowe oraz dwunastowątkowe. Procesor ten jest w stanie przy obciążeniu jednowątkowym rozpędzić się aż do 4,5 GHz, zaś przy maksymalnym użyciu rdzeni teoretycznie pracować z zegarem na poziomie 4 GHz. No właśnie, należy położyć mocny nacisk na słowo "teoretycznie", bo - jak wiadomo - w segmencie mobilnym z trzymaniem parametrów papierowych bywa różnie, więc do tej kwestii na pewno powrócę. Poza tym mamy kartę graficzną GeForce RTX 2080, czyli najmocniejszą laptopową z tej rodziny, 16 GB pamięci RAM w dwóch modułach, tj. z aktywnym Dual Channel, oraz robiący wrażenie podsystem dyskowy, złożony z dwóch 512 GB nośników M.2 NMVe w macierzy RAID 0, którymi są Western Digital PC SN720. Jest więc zdecydowanie na bogato i miejmy nadzieję, że testy praktyczne potwierdzą dużą moc maszyny.

Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

Komputer w testowanej konfiguracji jest dostępny do nabycia w sklepie x-kom:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wydajności laptopa Acer Predator Helios 700 w środowisku NVIDIA Studio

 0