TP-Link Deco M4 - test przystępnego cenowo zestawu Wi-Fi Mesh

TP-Link Deco M4 - test przystępnego cenowo zestawu Wi-Fi Mesh

TP-Link Deco M4 - Podsumowanie

TP-Link po raz kolejny udowodnił, że zna się na robieniu sprzętu sieciowego dla konsumentów i ponownie zaskoczył nas produktem, który cechuje się świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Już zestaw Deco M5 wypadał pod tym względem bardzo dobrze na tle konkurencji, a Deco M4 jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w zakresie opłacalności. Ten, bądź co bądź, budżetowy zestaw Mesh nie tylko wychodzi z naszych testów obronną ręką, ale wypada w nich bardzo dobrze. Co więcej, uzyskiwane przez niego wyniki są na tyle dobre, że zdaje się tu nawet dochodzić do swoistego kanibalizmu w ramach rodziny, ponieważ cena jest wyraźnie niższa od Deco M5, a wydajność wypada zaskakująco blisko. Trzeba jednak pamiętać, że droższy sprzęt oferuje kilka dodatkowych funkcjonalności (jak choćby bardzo sprawnego wbudowanego antywirusa), jego satelity są wyraźnie mniejsze, a osiągi jednak odrobinę lepsze (szczególnie w ramach sieci 2,4 GHz).

TP-Link po raz kolejny zaskoczył nas produktem, który cechuje się świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości.

Nowszy zestaw trapi też kilka pomniejszych wad znanych już z wyższego modelu, takich jak brak tradycyjnego panelu kontrolnego dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej (tylko aplikacja mobilna), a także bardzo ubogie możliwości konfiguracji, co na pewno będzie przeszkadzać bardzo zaawansowanym użytkownikom (wydaje się jednak, że nie jest to sprzęt skierowany do tej grupy docelowej). Musimy liczyć się także z brakiem jakiegokolwiek portu USB, a prędkości transferów z wykorzystaniem złącza LAN/WAN pozostawiają nieco do życzenia. Mimo tego Deco M4 zasługuje na wysoką ocenę, a także odznaczenia opłacalności i wzornictwa. Tym samym śmiało możemy polecić ten produkt wszystkim osobom, które cenią sobie prostotę obsługi sprzętu sieciowego (dla nich w pełni zautomatyzowane mechanizmy pracy sieci będą wybawieniem) i design, a nie chcą rezygnować z wysokiej wydajności.

TP-Link Deco M4

 satysfakcjonująca wydajność w połączeniach bezprzewodowych, dostęp do systemu z poziomu chmury, obsługa technik MU-MIMO i Beamforming, wbudowane efektywne kontroli rodzicielskiej, prosta konfiguracja, stabilność pracy, siła sygnału

 brak interfejsu webowego, brak portów USB, nie najwyższa wydajność portów Ethernet, ubogie możliwości konfiguracji 

Cena(w dniu publikacji): ok. 219 zł (pojedyncza jednostka)

 

Do testu dostarczył:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco M4 - test przystępnego cenowo zestawu Wi-Fi Mesh

 0