Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Enermax ETS-T40F-RF

Enermax ETS-T40F-RF to bardzo kompaktowa konstrukcja z wentylatorem 140 mm. Radiator bazuje na czterech 6 mm rurkach cieplnych bezpośrednio przylegających do procesora (H.D.T). Wentylator jest cichą konstrukcją 140 mm oversized, czyli z otworami montażowymi 120 mm. Obraca się on z prędkością do 1200 obr./min i posiada wtyczkę 4-pin.

Bardzo skromne rozmiary odbiły się niestety negatywnie na wydajności, a testowa platforma nie była w stanie w ogóle przejść testu przy maksymalnym podkręceniu procesora, ponieważ temperatura bardzo znacząco przekraczała 70 stopni. Nie jest to zatem cooler przeznaczony do gorących procesorów, i z pewnością nie jest to model pozwalający na maksymalny overclocking procesorów. W odniesieniu nawet do tańszej konkurencji przegrywa w kwestii wydajności. Na pocieszenie pozostaje tylko cichy wentylator - ale konkurencja, np. w postaci SilentiumPC Fera 3, także cechuje się wysoką kulturą pracy.

Jeśli chodzi o montaż, to przynajmniej w przypadku AMD jest on nieco zbyt przekombinowany i identyczny jak w przypadku niektórych coolerów marki Alpenföhn. Oprócz standardowego już backplate, śrub, nakrętek i blokad trzeba jeszcze skręcić z czterech poprzeczek ramkę montażową. Do tego celu służy osiem małych śrubek. Troszkę dużo tych elementów, a na dodatek rysunki w instrukcji montażu są wręcz mikroskopijnych rozmiarów. Łatwo się pomylić, a ramkę można skręcić na wiele sposobów - z których tylko jeden będzie poprawny. Producent zdecydowanie powinien to rozwiązać w prostszy sposób.

kompaktowy i lekki, nie blokuje możliwości instalacji modułów pamięci z wysokim radiatorem w slocie blisko procesora, cichy wentylator

nie wytrzymuje najwyższego trybu OC, słaba ogólna wydajność (także porównując do podobnej cenowo konkurencji), przekombinowany montaż w przypadku platformy AMD, niska opłacalność zakupu

Cena (na dzień 12.7.2017): około 155 zł

Enermax ETS-T40F-RF

Do testu dostarczył:

Antec Kuhler 600 Pro

https://enermax.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-enermax-ets-t40f-rf-767266/

 

Specyfikacja

Enermax ETS-T40F-RF
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 126x40x161 mm
Waga coolera (chłodnicy) 460 g (bez wentylatorów)
Model zastosowanego wentylatora 1 x 140 mm
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) 500 - 1200
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...