Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS to cooler horyzontalny z najwyższej półki. Jest to rzadko spotykane połączenie, ponieważ chłodzenia tego typu zwykle mają czuwać nad oszczędnymi procesorami, w obudowach mini-ITX. A ten konkretny model raczej nie jest niewielki. I tak naprawdę to, że jest horyzontalny trzeba po prostu brać na klatę, ze wszystkimi zaletami i wadami tego typu konstrukcji. Podobnie jak inne modele marki Phanteks, PH-TC14CS jest dostępny w kilku opcjach kolorystycznych: niebieskiej (testowanej), czerwonej, białej i czarnej.

Radiator, z uwagi na horyzontalny układ, jest stosunkowo niewielki (objętościowo) w porównaniu do potężnych coolerów jedno- czy dwuwieżowych. Na dodatek dość skomplikowany kształt rurek lekko ogranicza ich skuteczność. Mimo, iż odpromiennik ma aż pięć rurek o średnicy 8 mm wydajność jest... typowa dla coolerów horyzontalnych. Niestety bazując na swoich własnych doświadczeniach z testami tego typu urządzeń muszę to stwierdzić - ten model nie jest inny. Zapewne jest to jeden z najlepszych coolerów horyzontalnych na rynku, ale ciężko mu nawiązać walkę nawet z niedrogimi modelami wieżowymi. I wygląda na to że nie da się po prostu stworzyć efektywniej działających konstrukcji horyzontalnych. Niestety... Wentylatory nie są głośne, ale przy tej klasie produktu to niejako obowiązek. Szkoda, że zabrakło regulacji PWM. Redukcja prędkości obrotowej wymaga dodatkowych przejściówek (4-pin -> 3-pin oraz rozgałęziacza). Na szczęście obie są dołączone.

W kwestiach montażowych... od czego by tu zacząć. Zdecydowanie jest o czym pisać, gdyż instalacja stanowi całe pasmo problemów. Przede wszystkim na platformie AMD nie ma w ogóle możliwości umieszczenia pamięci z wysokim radiatorem. Cooler można zainstalować tylko na dwa sposoby. W jednym ustawieniu rurki cieplne dotykają modułów pamięci bez żadnego radiatora, w drugim zaś styka się z nimi dolny wentylator. Można go oczywiście nie zakładać, ale jaki ma to sens w przypadku tak drogiego coolera. Na platformie Intela nie będzie niestety inaczej. Sam montaż wygląda na miły i przyjemny dopóki nie okaże się, że śruby trzeba dokręcać kątowym kluczem imbusowym POD RADIATOREM, praktycznie nie widząc ich. Noctua w swoich horyzontalnych modelach problem dawno rozwiązała - w radiatorze są dziury na śrubokręt, i całość montuje się bez problemu. W przypadku PH-TC14CS montaż jest istną udręką. I wreszcie - druciki przytrzymujące wentylatory. O ile w przypadku górnego wentylatora, który ma pompować powietrze do radiatora nie ma z tym kłopotów - to założenie drucików na dolny wentylator (wyciągający nagrzane powietrze z radiatora) jest trudne do wykonania bez kombinerek. Druciki są zdecydowanie zbyt sztywne.

Na koniec, niejako na pocieszenie. Z racji budowy cooler chłodzi dodatkowo też otoczenie gniazda procesora, czyli układy zasilające procesor na płycie głównej oraz pamięci RAM.

rewelacyjna jakość wykonania, oryginalny wygląd i wiele opcji kolorystycznych, względnie cichy

opłacalny tylko do specyficznych obudów - w każdym innym przypadku lepiej nabyć cooler wieżowy (znacznie lepsza wydajność w znacznie niższej cenie), w zasadzie uniemożliwia montaż modułów pamięci z wysokim radiatorem, wentylatory mogły by mieć jednak wtyczkę 4-pin, różnorakie kłopoty z montażem, wysoka cena (i bardzo słaba dostępność w Polsce)

Cena (na dzień 12.7.2017): około 320 zł

Phanteks PH-TC14CS

Do testu dostarczył:

Phanteks logo

https://www.phanteks.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/chlodzenie-cpu-633/

 

Specyfikacja

Phanteks PH-TC14CS
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 160x151x141 mm
Waga coolera 900 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 700-1200 obr./min
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...