Intel obwinia producentów płyt głównych w sprawie awarii i niestabilności procesorów

Intel obwinia producentów płyt głównych w sprawie awarii i niestabilności procesorów

Do Igora z Igor's Lab dotarła wiadomość przeznaczona dla producentów płyt głównych, a dotycząca przedłużającego się problemu ze stabilnością chipów 13. i 14. generacji Raptor Lake oraz Raptor Lake Refresh. Intel postanowił wyjaśnić kwestię niestabilnej pracy procesorów, wskazując producentów płyt głównych, jako winnych całego zamieszania.

Firma szczególnie zwraca uwagę na problem producentów płyt głównych z serii 600/700, gdzie wyłączano zabezpieczenia termiczne i zasilania, aby osiągnąć najwyższe możliwe przetaktowanie, nawet kosztem stabilności. Producenci uczestniczyli w czymś w rodzaju wyścigu o uzyskanie największej wydajności poprzez stosowanie zbyt agresywnych napięć w celu umożliwienia wyższych częstotliwości taktowania.

Firma Intel żąda od producentów systemów i płyt głównych zapewnienia użytkownikom końcowym domyślnego profilu BIOS, który odpowiada ustawieniom zalecanym przez firmę Intel.

Producent chipów powiedział w wiadomości: 

Firma Intel zaobserwowała, że ​​ten problem może być związany z warunkami pracy wykraczającymi poza specyfikację, skutkującymi utrzymującym się wysokim napięciem i częstotliwością w okresach podwyższonego ciepła.
Analiza procesorów, których to dotyczy, pokazuje, że w przypadku niektórych części występują zmiany minimalnego napięcia roboczego, które mogą być związane z pracą w warunkach innych niż określone przez firmę Intel®.
Chociaż główna przyczyna nie została jeszcze zidentyfikowana, firma Intel® zaobserwowała, że ​​większość raportów dotyczących tego problemu pochodzi od użytkowników posiadających płyty główne z odblokowaniem/obsługą podkręcania.
Firma Intel zaobserwowała, że ​​płyty z chipsetami serii 600/700 często ustawiają domyślne ustawienia systemu BIOS w celu wyłączenia zabezpieczeń termicznych i zasilania, mających na celu ograniczenie narażenia procesora na długotrwałe okresy wysokiego napięcia i częstotliwości, na przykład:
– Wyłączanie zabezpieczenia przed wychyleniem prądu (CEP)
– Włączanie funkcji IccMax Unlimited
– Wyłączanie funkcji Thermal Velocity Boost (TVB) i/lub Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB)
– Dodatkowe ustawienia, które mogą zwiększać ryzyko niestabilności systemu:
– Wyłączanie stanów C
– Korzystanie z trybu Windows Ultimate Performance
– Zwiększanie poziomu PL1 i PL2 powyżej zalecanych przez Intela limitów

Firma Intel żąda od producentów systemów i płyt głównych zapewnienia użytkownikom końcowym domyślnego profilu BIOS, który odpowiada ustawieniom zalecanym przez firmę Intel.
Firma Intel zdecydowanie zaleca, aby domyślne ustawienia systemu BIOS klienta zapewniały działanie w zakresie ustawień zalecanych przez firmę Intel.
Ponadto firma Intel zdecydowanie zaleca producentom płyt głównych wdrożenie ostrzeżeń dla użytkowników końcowych, informujących ich o użyciu funkcji odblokowania lub przetaktowywania.
Firma Intel w dalszym ciągu aktywnie bada ten problem, aby określić jego przyczynę i udostępni dodatkowe aktualizacje, gdy tylko pojawią się odpowiednie informacje.
Firma Intel opublikuje publiczne oświadczenie dotyczące stanu problemu i zalecanych przez firmę Intel zaleceń dotyczących ustawień systemu BIOS, planowanych na maj 2024 r.

Asus jako pierwszy podjął działania w celu rozwiązania problemu, wprowadzając nowe wersje BIOS-u z "Intel Baseline Profile", co złagodziło problem poprzez obniżenie limitu mocy i stosowanie ustawień zalecanych przez firmę Intel. Innymi słowy, firma podejmując te kroki, stara się dopasować działanie BIOS-u do standardów i zaleceń producenta procesora. Ostatecznie problem ten zaczął być rozwiązywany również przez inne firmy produkujące płyty główne.  Należy zauważyć, że te kroki mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności, ale jest to lepsze niż doświadczanie awarii podczas grania lub podczas innych intensywnych obciążeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel obwinia producentów płyt głównych w sprawie awarii i niestabilności procesorów

 0