AMD podobno szykuje CPU Renoir-X, aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake

AMD podobno szykuje CPU Renoir-X, aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake

Aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake, AMD podobno przygotowuje zupełnie nową serię Renoir-X, która należeć będzie do rodziny Ryzen 4000. O odświeżonych procesorach Zen 2 krążyły plotki jakiś czas temu, ale Enthusiast Citizen przedstawił właśnie nowe informacje na ich temat w sieci społecznościowej Bilibili.

Mówi się, że procesory Renoir-X dla komputerów stacjonarnych są oparte na 7 nm architekturze rdzeni Zen 2 i będą miały bardzo zbliżone specyfikacje do układów APU Ryzen 4000G. Jedną zasadniczą różnicą będzie tu brak iGPU na pokładzie. Mówi się, że desktopowe procesory Renoir X nie będą miały żadnej zintegrowanej grafiki, co oznacza, że z technicznego punktu widzenia będą tu CPU, a nie APU. Nadal będą to konstrukcje monolityczne, takie jak układy Ryzen 4000G, ale najciekawszym elementem tej serii jest „X” w schemacie nazewnictwa.

Aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake, AMD podobno przygotowuje zupełnie nową serię Renoir-X, która należeć będzie do rodziny Ryzen 4000.

AMD podobno szykuje CPU Renoir-X, aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake

Jak wynika z najnowszych przecieków, procesory AMD Renoir-X „Ryzen 4000” będą kompatybilne z tanimi płytami, w tym A320, co oznacza, że ​​AMD w pewnym momencie pójdzie na rękę producentom MOBO i umożliwi szersze wsparcie dla swoich procesorów na płytach głównych z serii 300. Już kilka dni temu pisaliśmy, że Czerwoni rozważają umożliwienie wsparcia dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 300, a ASRock wypuściło już nawet stosowną aktualizację. Jest to idealne rozwiązanie, aby użytkownicy pozostali przy swoich obecnych platformach AM4 do czasu pojawienia się nowej generacji AM5. To powinno sprawić, że AMD nie straci udziału w procesorach desktopowych na rzecz CPU Intel Alder Lake (przynajmniej nie tak bardzo).

Doniesienia  od Enthusiast Citizen dotychczas się potwierdzały, ale w tym przypadku sam podkreśla, że to w dużej mierze spekulacje. Uważa, że ​​AMD wprowadzi na rynek trzy jednostki Renoir-X, w tym Ryzen 7 4700 z 8 rdzeniami, 16 wątkami, 4 MB pamięci podręcznej L2, bazowym taktowaniem 3,6 GHz i 4,4 GHz w trybie Boost, Ryzen 5 4600 z 6 rdzeniami, 12 wątkami, 3 MB pamięci podręcznej L2, bazowym taktowaniem  3,6 GHz i 4,1 GHz w trybie Boost oraz Ryzen 3 4300 z 4 rdzeniami, 8 wątkami, 2 MB pamięci podręcznej L2, podstawową częstotliwością taktowania 3,8 GHz i 4 GHz w trybie Boost. Pierwsze dwa modele będą miały podobno 8 MB pamięci podręcznej L3, podczas gdy układ Ryzen 3 ma mieć 4 MB pamięci podręcznej L3.

Na podstawie specyfikacji wygląda na to, że AMD będzie pozycjonować układy Renoir-X Ryzen 5 i Ryzen 3 przeciwko procesorom Intel Core i5 i Core i3. Jeśli chodzi o chip Ryzen 7, to powalczy on z Core i7 bez K w nazwie, ale musimy poczekać i zobaczyć, czy wydajność i cena Zen 2 wystarczą, aby poradzić sobie z linią Alder Lake w tym segmencie, w którym Niebiescy teraz mocno zamieszali. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD podobno szykuje CPU Renoir-X, aby powalczyć z tańszymi procesorami Intel Alder Lake

 0