Intel wraca do segmentu HEDT. CPU Alder Lake-X oferować mają do 56 rdzeni. Zagrożą Threadripperom?

Intel wraca do segmentu HEDT. CPU Alder Lake-X oferować mają do 56 rdzeni. Zagrożą Threadripperom?

Kiedy my, zwykli śmiertelnicy, ekscytujemy się procesorami oferującymi 16 rdzeni, w przypadku segmentu HEDT tego typu CPU nie robią na nikim wrażenia, gdyż stanowią tu raczej podstawowe rozwiązanie. AMD niedawno zaprezentowało kolejną generację procesorów Threadripper, oferujących do 64 rdzeni i wygląda na to, że Intel przygotowuje się do kontrataku za sprawą serii Alder Lake-X.

Intel wciąż nie zapowiedział nic nowego dla segmentu HEDT, więc dopóki nie otrzymamy oficjalnego potwierdzenia, docierające do nas przecieki traktować trzeba z pewnym dystansem. Jednak w najnowszej wersji testowej AIDA64, czyli popularnego narzędzia do diagnostyki i testowania systemów, opracowanego przez FinalWire, pojawiły się odniesienia do Alder Lake-X. Zamieściliśmy poniższy zrzut ekranu na wypadek, gdyby wpis został usunięty (na żądanie Intela) i wyraźnie widać tu nawiązanie do Alder Lake-X w wersji beta AIDA64 6.60.5944. Możliwe, że FinalWire ma wgląd w plany Intela, a „wstępne wsparcie” może oznaczać coś więcej niż dodanie odpowiedniej nazwy.

Alder Lake-X może oferować maksymalnie 56 rdzeni. Dla porównania flagowy AMD Threadripper Pro W5995WX to 64-rdzeniowy CPU.

Intel wraca do segmentu HEDT. CPU Alder Lake-X oferować mają do 56 rdzeni. Zagrożą Threadipperom?

Ostatni atak Intela na segment HEDT miał miejsce dawno temu, gdyż było to pod koniec 2019 r., kiedy debiutował Core i9-10980XE, 18-rdzeniowy procesor oparty na architekturze Cascade Lake-X. Zasadniczo było to odświeżenie Skylake-X, które przyniosło ze sobą obsługę szybszej pamięci, bardziej agresywne algorytmy bazowego taktowania i trybu boost oraz integrację DL Boost w celu przyspieszenia obciążeń AI. Od tego czasu sporo się zmieniło. Architektura Alder Lake firmy Intel jest znacznie bardziej rozbudowana i obsługuje najnowocześniejsze technologie, w tym pamięć DDR5 i PCI Express 5.0. Wydanie Alder Lake w wersji HEDT byłoby więc rewolucją dla serii Core X.

Co ciekawe, jakiś czas temu dochodziły nas też słuchy na temat serii Sapphire Rapids-X, ale w temacie ostatecznie zapadła cisza. Niewykluczone jednak, że Alder Lake-X i Sapphire Rapids-X zostaną wprowadzone na rynek w ramach dwóch osobnych serii produktów. Wydaje się to dziwne, chociaż wielotorowa strategia Core-X nie jest niemożliwa, podobnie jak AMD w przeszłości oferowało zarówno warianty Threadripper, jak i Threadripper Pro (choć nie jest to może analogiczna sytuacja).

Po sieci krążą również plotki, że Alder Lake-X może oferować maksymalnie 56 rdzeni na czterech kościach. Dla porównania flagowy AMD Threadripper Pro W5995WX to 64-rdzeniowy i 128-wątkowy układ HEDT z taktowaniem bazowym 2,7 GHz i maksymalnym taktowaniem boost 4,5 GHz. Niezależnie od konkretnej liczby rdzeni i wątków, interesujące będzie sprawdzenie, czy Alder Lake dla segmentu HEDT również oferować będzie kombinację rdzeni P i E, czy też opiera się wyłącznie na rdzeniach P.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wraca do segmentu HEDT. CPU Alder Lake-X oferować mają do 56 rdzeni. Zagrożą Threadripperom?

 0