Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 52. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 52. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy gotowe, kluczowe informacje. Za nami premiera kart mobilnych układów Intel Arts, które teoretycznie powinny być dostępne od 30 marca, aczkolwiek w internecie ciężko znaleźć recenzje laptopów opartych na tych układach graficznych. Wszystko wskazuje na to, że Niebiescy wraz z partnerami pospieszyli się z debiutem i nie byli w stanie dostarczyć na rynek ani jednego notebooka zwierającego GPU z serii Arc. Kiedy zatem należy oczekiwać ich udostępnienia? Intel Supoort zasugerował na Twitterze, że będzie to koniec drugiego kwartału 2022 roku.

Zapraszamy do oglądania najnowszego newsowego podsumowania tygodnia.

Tymczasem przecieki zdradziły wydajność oraz szczegóły specyfikacji Radeona RX 7700 XT (Navi 33). Karta bazująca na architekturze RDNA 3 będzie złożona zarówno z rozwiązań monolitycznych, jak i wielochipletowych. Procesor graficzny Navi 33 jest uważany za układ średniej klasy i podobno może być traktowany jak zoptymalizowana wersja GPU Navi 21 w ramach nowszej architektury RDNA 3. Zostanie wyprodukowany w 6 nm procesie technologicznym. Konstrukcja ma mieć wymiary 360 do 460 mm2 co oznacza, że będzie o 30% mniejsza od flagowej jednostki AMD. Radeon RX 7700 XT (Navi 33) powinien dostać 8 GB pamięci VRAM GDDR6, obsługiwanej przez 128-bitową szynę. Ceny kart graficznych to nadal spory problem, jednak analityk uważa, że wrócą one do normalności jeżeli gracze... się postawią. Jon Peddie znany analityk rynku GPU opisał jak doszło do aktualnej sytuacji i co należy zrobić, by ją poprawić.

O dziwo według Peddie producenci kart graficznych mimo wysokich cen nie korzystają na tej sytuacji. To zaskakujące stwierdzenie patrząc na wartości GPU - przykładowy GeForce RTX 3090 Ti kosztuje po 10 tysięcy złotych. Główne korzyści mają czerpać takie sklepy, jak Amazon, Best Buy czy Newegg, no i oczywiście skalperzy. Chiny z kolei mają zaledwie 4% udziału w światowej produkcji chipów. Liderem są Stany Zjednoczone, które posiadają ponad połowę udziałów, a następnym krajem jest Korea Południowa. Kolejne regiony to Tajwan - 9% oraz Europa - 6% udziałów w światowej produkcji. Wargaming to kolejna firma, która wycofała się z Rosji i Białorusi. 31 marca deweloperzy przenieśli swoje gry z Federacji Rosyjskiej i Białorusi do lokalnie zarządzanej firmy Lesta Studio, która nie jest powiązana z Wargaming.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 52. Sprawdź co Cię ominęło

 0