Zestawienie najlepszych gier F2P

Zestawienie najlepszych gier F2P

Puzzles and Dragons to jedyna gra wyłącznie mobilna na tej liście. Ale za to dość unikatowa. Jak nazwa może sugerować PAD łączy w sobie elementy gry RPG oraz logiczne. Gra studia GungHo Entertainment to tzw. "dungeon crawler", w którym eksplorujemy lochy i walczymy z napotkanymi tam przeciwnikami oraz bossami. Grę zaczynamy z jednym stworkiem, reprezentującym wybrany przez nas główny element: ogień, wodę, drewno, ciemność lub światło. Z czasem ta ekipa się powiększa. Potyczki odbywają się turowo, a w ich trakcie gra angażuje nas także w mini-gierkę polegającą na przekładaniu i dopasowywaniu do siebie specyficznych kamieni. Tymi kombinacjami aktywujemy ataki poszczególnych stworów w naszej drużynie, wzmacniając ich ataki im więcej połączymy elementów danego typu. Można też leczyć swoje jednostki dopasowując do siebie ikonki z serduszkami. Walka utrzymuje konwencję papier-nożyce-kamień, gdzie jeden żywioł ma przewagę nad innym, a cała sztuka polega na jak najlepszym dopasowaniu się do sytuacji oraz tworzeniu jak najpotężniejszych kombinacji ataków. Poszczególne potwory posiadają także swoje umiejętności, które potrafią mocno wpłynąć na losy walki. Ta kombinacja elementów logicznych, z taktycznymi i RPG wybija Puzzle and Dragons mocno ponad większość gier dostępnych na platformy mobilne.

Dodatkowe stworki zdobywamy po przejściu danego lochu, gdy zbierzemy jaja pozostawione przez niektórych pokonanych wrogów. Jaja możemy także wrzucić do specjalnej maszyny, która wypluwa rzadko spotykane potwory o unikatowych umiejętnościach . Maksymalnie możemy posiadać 5 stworzeń jednocześnie. Zarządzanie swoim mini-bestiariuszem jest jednym z ważniejszych elementów gry. Jedynym sposobem na ich levelowanie jest przez karmienie innymi monstrami. Dzięki temu ewoluują, zyskując dodatkowe, unikatowe umiejętności. Każdy z nich może specjalizować się w czym innym: leczeniu, obronie, ataku, itp. Po osiągnięciu maksymalnego teoretycznego poziomu, można nasze stworki doprowadzić do swojej ostatecznej formy, pod warunkiem, że posiadamy specjalne, unikatowe materiały.

Spośród potworów z naszej grupy, możemy wybrać przywódcę, którego potem inni gracze mogą przyzwać online do pomocy w przeczesywaniu lochów - i odwrotnie. Gdy splądrujemy już dany poziom z udziałem wybranego ze społeczności stwora, wtedy możemy zawiązać znajomość z jego właścicielem, co da nam stały dostęp do tej kreatury.

Przemierzanie podziemi zużywa naszą wytrzymałość (stamina). Jeśli robimy to zbyt karkołomnie, będziemy musieli odczekać godzinkę lub dwie. Chyba, że użyjemy magicznych jajek (które służą do zdobywania stworów, kontynuacji przygody w lochach po śmierci czy powiększania slotów na stwory) bądź  zakupimy specjalne kamienie (za ukończenie serii lochów, wyzwań albo prawdziwą gotówkę). Istnieje kilka rodzajów lochów, każdy z nich rządzi się nieco innymi zasadami oraz możemy oczekiwać za ich przejście innych nagród.

Z pozoru idea na rozgrywkę w Puzzle and Dragons wydaje się być prosta, ale gra jest dosyć głęboka - głównie przez bardzo rozbudowany system zależności i mikrozarządzania. Można tutaj wpaść w pułapkę mikro-transakcji i czuć się sfrustrowanym ograniczeniem staminy, ale grając rozważnie nie musimy się do nich uciekać.

Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński Redaktor

Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...