Zestawienie najlepszych gier F2P

Zestawienie najlepszych gier F2P

World of Tanks to szalenie popularna gra F2P, która zadebiutowała na PC 6 lat temu, ale z czasem zagościła też na konsolach, gdzie także sprawdziła się bardzo dobrze - dlatego też zasługuje na szczególne wyróżnienie w tym zestawieniu.

WoT to strzelanina, w której kontrolujemy czołgi bądź inne opancerzone pojazdy z perspektywy trzeciej bądź pierwszej osoby. Do wyboru mamy 5 klas pojazdów opancerzonych: lekkie, średnie i ciężkie czołgi, niszczyciele czołgów bądź działa samobieżne. Wybieramy spośród niemal 400 modeli z przeróżnych armii z całego globu. Wśród nich są te odwzorowane historycznie, ale też i fikcyjne.

Nie jest to gra nastawiona na super-realizm i właśnie dlatego jest tak przystępna i popularna. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga od uczestników walk pewnego stopnia umiejętności, ani że rozgrywka to czysty "arcade". Na przykład nie każdy celnie ulokowany przez nas pocisk przebije pancerz przeciwnika. Ponadto, walczyć możemy z użyciem przybliżenia bądź nie. Proces ten oczywiście trwa i niesie ryzyko - i o ile przy prawidłowym skalibrowaniu możemy bardzo celnie trafić w określony punkt wrogiego czołgu, to także bardziej odsłaniamy się. Z drugiej strony, jeśli preferujemy być ciągle w ruchu, to nasz pojazd będzie miał gorzej z celowaniem. Wykorzystanie terenu jest tutaj kluczowe, gdyż możemy się w niektórych z nich dobrze ukryć. Również przydatna jest znajomość czułych punktów danych pojazdów, gdzie zadajemy największe obrażenia. WoT to nie tylko walka z odległości i przeciwników można także taranować, a gdy czołgi spadają z wysokości, doznają dodatkowych obrażeń. Jeśli jesteśmy kreatywni, to także możemy w ten sposób naszych adwersarzy utopić.

Oczywiście głównym wabikiem gry jest zyskiwanie nowych poziomów doświadczenia, umiejętności i perków. Wiele różnych rodzajów akcji w trakcie meczu, nawet drobnych, typu zauważenie przeciwnika czy unikanie obrażeń, daje nam punkty doświadczenia. Wszystko to jednocześnie promuje grę zespołową i współpracę oraz daje poczucie spełnienia - nawet gdy niekoniecznie to my niszczymy przeciwnika. Zdobywanie kolejnych poziomów doświadczenia wiąże się z levelowaniem 5 ról jakie odgrywa nasza załoga: dowódca, kierowca, ładowniczy, celowniczy i radiooperator. Ich wzrastające kwalifikacje przekładają się na lepszą wydajność danego pojazdu. Z czasem nasz personel zyskuje pasywne bonusy, bądź umiejętności specjalne aktywowane w trakcie bitwy.

Innym ważnym aspektem gry, który stanowi o jej żywotności to oczywiście budowanie kolekcji czołgów, którą kupujemy albo za grową walutę albo realną gotówkę. Zanim możemy nabyć nowy pojazd opancerzony, musimy go jednak opracować, a do tego wymagane są punkty doświadczenia. Gdy już wreszcie tego dokonamy, możemy go wykupić używając growej waluty, srebra.

World of Tanks generalnie ma dość szczodry system F2P, a przynajmniej do czasu. Przy wyższych szczebelkach doświadczenia gracza tempo rozwoju drastycznie spada. Później gra albo zmusza nas do tzw. "git gud" i dojścia do absolutnego mistrzostwa w grze, albo rzucenia gotówką, by dalszy rozwój miał jakiś sens. Oczywiście możemy grać na niższych szczeblach rozgrywki aby zachować większe szanse i mieć frajdę z gry, ale wtedy będzie ciężko ze zdobywaniem punktów doświadczenia. WoT generalnie to gra która sprawia dużo radości do czasu, ale prędzej czy później, myśląc długoterminowo - będziemy raczej zmuszeni wydać prawdziwe pieniądze. Mimo wszystko jest to jedna z lepszych gier F2P i jedna z niewielu pozycji tego typu godna polecenia na konsolach. Nie ręczę za niedawną wersję na PS4, ale edycje na Xbox 360 i Xbox One mają naprawdę sporą społeczność, a na dodatek możliwy jest crossplay między tymi dwiema platformami.

Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński Redaktor

Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...