Zestawienie najlepszych gier F2P

Zestawienie najlepszych gier F2P

Do tej pory w Bogów mogliśmy się "wcielić" w strategicznych grach Petera Molyneux typu Populous i jej spadkobiercach a'la From Dust - rzadko kiedy była okazja sterować nimi bezpośrednio.

SMITE na PC nie bije co prawda rekordów popularności, ale to jedna z niewielu gier F2P, która jest generalnie sukcesem (co do stałej ilości grających osób) na wszystkich platformach.  Produkcja Hi-Rez Studios pozwala nam się wcielić w bogów z różnorodnych mitologii i brać udział w drużynowych starciach, w które uwikłane są także sterowane przez komputer postaci NPC. SMITE łączy elementy gry akcji z elementami RPG i domieszką strzelanki.

Gra reprezentuje gatunek MOBA, czyli taki "odłam" gry strategicznej, w której bierze udział jedynie kilka jednostek, lecz niezwykle potężnych i obdarzonych specjalnymi mocami (tutaj są to bogowie, bóstwa i mitologiczne demony wzięte z wierzeń z całego świata). Mecze toczą się pomiędzy dwiema drużynami, które muszą zniszczyć wszystkie Feniksy przeciwników (wieże, które przyzywają popleczników sterowanych przez AI), a to umożliwi zniszczenie Tytana, ogromnej, statycznej jednostki, która potrafi walczyć wręcz i gonić wrogów, ale jedynie w obrębie ograniczonego pola. Sęk w tym, że Feniksy odradzają się po trzech minutach, więc cały proces wymaga sprawnej koordynacji.

SMITE w odróżnieniu od większości gier typu MOBA posiada widok TPP, w którym widzimy naszą postać z bliska - jak w konwencjonalnej grze akcji, co może spodobać się wielu osobom alergicznie reagującym na typowych przedstawicieli tego gatunku.

Jeśli chodzi o walkę, to poza RT/R2, które inicjuje standardowy auto-atak, wszystkie ruchy przypisane danej postaci mają formę umiejętności, które najczęściej wymagają celowania, a po użyciu regeneruje się w określonym czasie. System usprawniania skillów i wybierania przedmiotów jest dosyć głęboki, ale jeśli ktoś przy zdobywaniu kolejnych poziomów nie chce zaprzątać ciągłą ich żonglerką głowy - można ten proces zignorować i pozwolić konsoli automatycznie levelować za nas.

Cotygodniowa rotacja oferuje 11 grywalnych postaci z puli 79. SMITE ma dosyć nieinwazyjny model free-to-play, w którym w zasadzie wszystkie postaci możemy odblokować w sposób naturalny bezpośrednio w grze - bez uciekania się do wykładania prawdziwej gotówki.

Jest to jedna z nielicznych gier F2P poza World of Tanks, które naprawdę sprawdziły się na konsolach - zarówno w kwestii przełożenia sterowania na pada, jak również w liczbie aktywnych graczy. Sterowanie jest całkowicie stworzone od podstaw pod pada, tak więc wszystkie akcje wydają się perfekcyjnie intuicyjne. W obliczu małej ilości tego typu gier (a dobrych jest jeszcze mniej), to właśnie konsolowcy powinni na tę grę zwrócić szczególną uwagę.

Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński Redaktor

Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...