Proces montażu bezwzględnie zaczynamy od przyjrzenia się obudowie, której projekt w pewnym sensie narzuca kolejność dalszych kroków. Kluczowe jest zarówno organoleptyczne badanie konstrukcji, jak i zapoznanie się z instrukcją. Starałem się ustalić możliwie uniwersalny szyk czynności, niemniej jednak zdaję sobie sprawę, że nie w każdym przypadku się to sprawdzi. Weźmy za przykład filigranowe obudowy SilentiumPC Brutus S20 oraz Brutus S30, w których montaż zasilacza, po uprzednim ulokowaniu wewnątrz płyty z chłodzeniem procesora, jest literalnie niemożliwy. Na tym etapie warto również usunąć ze środka wszelkie zbędne elementy, czyli chociażby nadmiarowe klatki na dyski. Nie zalecam za to zdzierania folii ochronnych, ponieważ wkrótce będziemy przy obudowie dość intensywnie manipulować, a co za tym idzie nietrudno o przypadkowe zarysowania, zwłaszcza elementów plastikowych o połyskującej powierzchni.
Starałem się ustalić możliwie uniwersalny szyk czynności, niemniej jednak zdaję sobie sprawę, że nie w każdym przypadku się to sprawdzi.
Jeśli zostały zakupione dodatkowe wentylatory, to najlepiej przykręcić je już teraz. Po zainstalowaniu płyty głównej z systemem chłodzenia, dostęp do topu i części tylnej może być zauważalnie utrudniony. Wybierając miejsca dla śmigieł, należy pamiętać o zasadzie konwekcji, która mówi o tym, że ogrzane powietrze samoistnie wędruje ku górze. Jako że z fizyką jeszcze nikt nie wygrał, najoptymalniej jest ulokować jednostki w pozycji wciągającej bliżej dołu, a wyciągającej - bliżej góry. Pozwoli to na uzyskanie niezakłóconej wentylacji.
Schemat wentylacji obudowy na przykładzie modelu Zalman Z3 / fot. producenta
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak złożyć komputer stacjonarny? Poradnik dla początkujących