Jak złożyć komputer stacjonarny? Poradnik dla początkujących

Jak złożyć komputer stacjonarny? Poradnik dla początkujących

Właściwy montaż rozpoczynamy od procesora, pamięci RAM i chłodzenia, które lepiej umieścić na płycie głównej przed przetransportowaniem jej do wnętrza obudowy - tak jest łatwiej. Przy okazji warto zachować wspomnianą kolejność, by nie narazić się na zbędną gimnastykę ze wciskaniem modułów pamięci pod schładzacz. Co prawda nie dotyczy to coolerów fabrycznych, ale niektórych rozwiązań firm trzecich już tak. Metodologia działań jest ściśle powiązana z producentem procesora, ponieważ jednostki Intela i AMD różnią się budową. Intel stosuje obudowy typu LGA, które w miejscu styku z podstawką posiadają płaskie pady, natomiast AMD od lat praktykuje standard PGA, cechujący się szeregiem miniaturowych nóżek. Teoretycznie jednostki Niebieskich są bardziej odporne na przypadkowe uszkodzenia, w praktyce nie ma to znaczenia, gdyż rolę czynnika wrażliwego przejmuje wyposażona w delikatne piny podstawka. Tak w jednym, jak i drugim przypadku wymagana jest szczególna ostrożność.

PGA vs LGA / fot. tomshardware

Na początku socket należy odblokować - w podstawce pod AMD podnosimy metalową dźwigienkę bezpośrednio do góry, natomiast w podstawce pod Intela mechanizm trzeba najpierw lekko docisnąć i odchylić od krawędzi, a dopiero później podnieść. Wyjątek stanowią tutaj sockety z rodziny LGA 2011, wyposażone nie w jedną, ale w dwie dźwigienki. Sama zasada działania mechanizmu jest identyczna. Na ten moment nie przejmujemy się czarnym kapslem ochronnym - spadnie on samoczynnie przy powtórnym zamykaniu socketu, ale o tym za moment.

Najpierw musimy posadzić procesor w gnieździe, co wymaga dopasowania złotego trójkąta nadrukowanego na laminacie CPU do analogicznego znaku wygrawerowanego w rancie podstawki. W innej pozycji procesor fizycznie nie wejdzie, jednak piny pogiąć można, toteż sugeruję dokładnie sprawdzić symbole, a nie próbować na oślep. Poprawnie usytuowany procesor powinien usiąść na podstawce, bez użycia choćby najdrobniejszej porcji siły. Właściwie to siła jest niewskazana, a jednostkę obliczeniową powinno się instalować powoli i z równomiernym rozłożeniem nacisku. Po umieszczeniu procesora w podstawce, należy odtworzyć procedurę opisaną w poprzednim akapicie, naturalnie w drugą stronę, co spowoduje zablokowanie jednostki na swoim miejscu.

Instalacja pamięci jest banalna, choć nie zawsze przebiega identycznie. Jedne płyty posiadają banki obustronnie domykane, inne - pojedynczą blokadę. Niezależnie od liczby zatrzasków, rozchylamy je na zewnątrz, a następnie pod kątem prostym wciskamy moduł do slotu. Powinno się przy tym pamiętać, że kości nie są symetryczne, co wiąże się z koniecznością dopasowania rowka na module do wyżłobienia w gnieździe. Blokada zaskoczy samoczynnie. Warto natomiast zwrócić uwagę, jakie sloty obsadzamy: posiadaczom jednej kości nie robi to różnicy, ale osoby chcące skorzystać z konfiguracji dwukanałowej muszą bacznie przyjrzeć się podręcznikowi dostarczanemu z płytą główną.

Finalizując ten etap, możemy zainstalować system chłodzenia, na co w gruncie rzeczy nie ma uniwersalnej recepty, bowiem wszystko zależy od konkretnego typu schładzacza. Niezbędnych informacji powinna dostarczyć instrukcja. Tak czy inaczej, warto zawczasu przygotować procesor. Najpierw należy go odtłuścić, do czego polecam wykorzystać nasączony alkoholem filtr do kawy. Bardzo popularne jest używanie wacików kosmetycznych czy syntetycznych ściereczek, ale zarówno jedne, jak i drugie zostawiają na powierzchni jednostki mikroskopijne włókna.

Później wszystko zależy od tego, czy producent preaplikował pastę termoprzewodzącą na stopę chłodzenia, czy też tego nie zrobił. W razie konieczności związek można albo równomiernie rozsmarować, albo nanieść na centralny punkt rozpraszacza w ilości równej ziarnku ryżu. Ponownie wyjątek stanowią procesory na podstawkę LGA 2011 lub 2011-3, które są na tyle duże, że miniaturowe ziarnko może nie wystarczyć - bezpieczniej będzie rozsmarować materiał.

Mając zainstalowane pamięci RAM i chłodzenie, możemy przenieść płytę główną do obudowy, jednak zanim to uczynimy, trzeba poświęcić trochę czasu samej obudowie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak złożyć komputer stacjonarny? Poradnik dla początkujących

 0