Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

W momencie wprowadzania na rynek zasilaczy z PFC, obecność tej funkcji była mocno podkreślana przez producentów. Obecnie PFC jest czymś tak oczywistym, że nie powinno nikogo dziwić. Pytanie tylko, czy dla konsumenta obecność PFC oraz jego typ (pasywne bądź aktywne) ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż nie, nie ma. No chyba, że ktoś jest zadeklarowanym działaczem organizacji ekologicznych. Aczkolwiek w dzisiejszych czasach pasywne PFC posiadają totalnie najtańsze modele za kilkadziesiąt złotych, których oczywiście nie polecam. Power Factor Correction (poprawa współczynnika mocy) jest funkcją pomocną… elektrowni. Większość urządzeń elektrycznych posiada charakter indukcyjny (jak silniki elektryczne). Generują one dodatkowe zapotrzebowanie na moc bierną, z której tak naprawdę nie mamy żadnego pożytku. Powoduje ona zwiększenie natężenia prądu i niepotrzebne straty energii, jak wspomnieliśmy na początku, dla elektrowni. W związku z tym w zasilaczach powyżej mocy 75 W wymagane jest stosowania układów PFC.

PFC nie ma najmniejszego wpływu na jakość napięć oraz prądów dostarczanych do komputera ani na sprawność zasilacza.

Rozróżnia się układy korekcji współczynnika mocy:

  • Pasywne PFC – są zaprojektowane dla domyślnego obciążenia. W przypadku zasilaczy ATX są to cewki o dużej indukcyjności. Często przypominają transformator i są przymocowane do obudowy zasilacza. Skuteczność takiego rozwiązania spada w przypadku dynamicznych zmian obciążenia, lub w przypadku poboru innego od tego przewidzianego podczas projektowania zasilacza. PSU z pasywnym PFC uzyskują współczynnik na poziomie 0,8-0,95. Zasilacz z pasywnym PFC poznamy po większej wadze oraz widocznej dużej cewce przypominającej transformator, często mocowanej do bocznej ścianki obudowy.
  • Aktywne PFC – są to specjalnie zaprojektowane obwody elektroniczne, które w przeciwieństwie do pasywnych układów dostosowują się do aktualnie panującego obciążenia. Dzięki temu korygują przesunięcie fazowe w sposób wydajniejszy, niezależnie od obciążenia PSU osiągając współczynnik mocy w przedziale 0,95-0,99.

Podsumowując: PFC nie ma najmniejszego związku z jakością prądu dostarczanego do komputera ani wydajnością zasilacza. A tym bardziej, że obecnie jest standardem wymaganym przez panujące normy i nie musimy sobie tym zawracać głowy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

 0