Poradnik optymalizacji Windowsa do gier (i nie tylko). Ty też możesz usprawnić działanie peceta

Poradnik optymalizacji Windowsa do gier (i nie tylko). Ty też możesz usprawnić działanie peceta

Poradnik optymalizacji systemu Windows

Żeby komputer działał szybko i stabilnie, tym samym nie zawodząc oczekiwań użytkownika, muszą być spełnione określone warunki. Po pierwsze, sam sprzęt powinien być odpowiednio szybki. Mowa tu przede wszystkim o karcie graficznej zdolnej wygenerować wystarczająco dużo kl./s przy ustawieniach detali i rozdzielczości, które nas interesują, ale nie tylko. Procesor także musi być na tyle mocny, aby nie spowolnić GPU, czyli nie spowodować zjawiska wąskiego gardła, tzw. bottlenecka. I żeby była jasność, chodzi o znaczące ograniczenie potencjału karty, a nie delikatne, które i tak nie wpłynie na komfort rozgrywki w istotny sposób, bo nie ma też  powodu, aby przesadzać z tą kwestią. Spośród podzespołów bazowych zostaje jeszcze pamięć RAM, która powinna mieć wystarczającą pojemność i być szybka, czyli pracować w trybie Dual Channel i z wysokim taktowaniem. Ale na tym temat się nie kończy, gdyż poza sferą sprzętową istotna jest także programowa, czyli optymalizacja systemu operacyjnego. W skrócie chodzi o to, żeby OS pracował ze świeżymi sterownikami, w tle nie działały niepotrzebne usługi mogące obciążać CPU, a także miał odpowiednio skonfigurowane ustawienia zasilania i sprzętowych czasomierzy. To wszystko razem zapewni, że nasza maszyna będzie pracować na miarę swojego potencjału, a komfort rozgrywki będzie możliwie najlepszy. Innymi słowy, jak najbardziej warto pochylić się nad tym aspektem.

Optymalizacja systemu Windows to temat, który nie jest poruszany za często, choć jest to istotna kwestia dla jak najlepszego działania komputera.

Poradnik optymalizacji Windowsa do gier (i nie tylko). Ty też możesz usprawnić działanie peceta

 PC gamingowy - na co zwracać uwagę i co robić z brakami kart graficznych

Gdzie można szukać pomocy przy optymalizacji

Na ogół, bez względu na to, czy składamy komputer we własnym zakresie, czy też kupujemy gotowego peceta, optymalizacja systemu jest czymś, co musimy wykonać we własnym zakresie. Ale nie zawsze tak jest, gdyż niektórzy producenci oferują taką usługę dla swoich klientów i dobrym przykładem w tej grupie jest Actina, której zestawy wielokrotnie gościły w przeszłości w dziale testów na ITHardware, zdobywając przy tym wysokie oceny i sporo wyróżnień. Decydując się na zakup komputera tej marki, możemy liczyć na wsparcie Artura "mendiego" Mendeli, który współpracuje z polskimi e-sportowcami. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie i w zasadzie nie musimy się niczym przejmować. Cały proces optymalizacji jest zdalny z wykorzystaniem oprogramowania TeamViewer, po uprzednim kontakcie celem ustalenia dogodnego terminu. Niemniej bez względu na to, czy wszystkim zajmiecie się samodzielnie, czy też pomoże Wam specjalista, lista rzeczy do wykonania będzie taka sama. Zobaczmy więc, na co warto zwracać uwagę przy usprawnianiu funkcjonowania Windowsa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poradnik optymalizacji Windowsa do gier (i nie tylko). Ty też możesz usprawnić działanie peceta

 0