Budujemy biały PC z MSI: konkluzje
Zaczynając od wyników wydajnościowych, zgodnie z oczekiwaniami Core i5-12400 potrafi przyblokować potencjał GeForce'a RTX 3080 12 GB, co dostrzegalne jest przede wszystkim w rozdzielczości Full HD, ale w World of Tanks zjawisko wąskiego gardła widzimy wyraźnie też w 1440p. Innymi słowy, jeżeli gracie w gry kładące większy nacisk na GPU niż na procesor, do tego przy sporej liczbie pikseli, to taka konfiguracja jest w stanie się obronić, niemniej dla świętego spokoju akcelerator tej klasy zestawiłbym minimum z Core i5-12600K. I żeby nie było niedomówień, omawianej konfiguracji nie znajdziecie w sklepach jako gotowego zestawu, ona została przygotowana na potrzeby niniejszej publikacji, dzięki czemu mogliśmy pokazać Wam taką ciekawostkę. Idąc dalej, w sytuacjach, kiedy Core i5-12400 nie stanowi ograniczenia, GeForce RTX 3080 w wersji 12 GB plasuje się naprawdę blisko RTX-a 3080 Ti, jako że różnice między tymi dwoma GPU są niemal pomijalne. Oczywiście nie należy zapominać, że wykorzystany RTX 3080 to model MSI SUPRIM X, a więc solidnie podkręcony, z limitem mocy równym bagatela 390 W, ergo dla konstrukcji pracujących z referencyjnym PL 350 W dysproporcja byłaby trochę większa.
Jak pokazały testy, na komponentach MSI można zbudować biały komputer, który będzie wydajny, funkcjonalny i rozsądny w kwestii kultury pracy.
FSR 2.0 vs DLSS 2.0 w God of War. Test nowej techniki skalowania obrazu
Kilka słów na temat wyników pozostałych testów
Odnośnie czasu uruchamiania, użyta płyta główna MSI MAG B660M MORTAR WIFI rozpoczyna ładowanie systemu operacyjnego po 13 sekundach od wciśnięcia przycisku Power, co jak na socket LGA 1700 jest wynikiem dobrym. Chłodzenie CPU nie stanowiło żadnego wyzwania dla MAG CORELIQUID 240R V2 WHITE i nie ma się co dziwić, bo to solidne AIO (odsyłam do testu zalinkowanego na pierwszej stronie), które przy Core i5-12400 tak naprawdę się zwyczajnie nudzi - do temperatur rdzeni, ani do kultury pracy nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Nieco inaczej sprawa wygląda dla karty graficznej, co jest związane z faktem, że obudowa MPG GUNGNIR 110R WHITE, jak już pisałem, na pierwszym miejscu stawia efektowny wygląd, który wymusił mocno zabudowaną konstrukcję frontu, co ogranicza skuteczność wentylacji. W efekcie, przy ustawieniach fabrycznych generowany hałas był znaczący i trzeba było dokonać korekt. Zdecydowałem się na obniżenie limitu mocy do 350 W, czyli wartości referencyjnej, i ustawienie wentylatorów na 57%, co przełożyło się na sensowną kulturę pracy (odczyt decybelomierza 39,9 dBA) przy wciąż bezpiecznych temperaturach karty graficznej, łącznie z Hot Spot i pamięcią VRAM.
FSR vs DLSS - test wydajności i porównanie jakości obrazu w Chernobylite
Biały pecet można zbudować na komponentach jednej firmy
Podsumowując zgromadzone wyniki, jak pokazały testy, na komponentach od MSI można zbudować biały zestaw komputerowy, który będzie wydajny, funkcjonalny i rozsądny w kwestii kultury pracy. Idąc po kolei, MAG B660M MORTAR WIFI to solidna płyta główna z mocną sekcją zasilania, zintegrowanym Wi-Fi 6, przyzwoitym audio oraz szybkimi portami USB 3.2 Gen 2/2x2, która użytkowo również spisuje się bez zarzutu. Przy czym należy zwrócić uwagę na rzecz, o której wspominałem w testach modeli z wyższej półki na chipsecie B660, tj. ich ceny, które są na poziomie budżetowych Z690, zatem warto się dobrze zastanowić, w jaki mostek chcecie zainwestować. Co do MPG GUNGNIR 110R WHITE, to obudowa stylowa, efektownie podświetlona i dobrze wykonana, którą warto mieć na oku, jeżeli Wasz pecet ma się wyróżniać. Jedynie należy pamiętać o ograniczonej wentylacji, w związku z czym wewnątrz osobiście montowałbym karty graficzne o poborze prądu najlepiej do ok. 300 W, a maksymalnie do 350 W. Zasilacz MPG A750GF WHITE to bardzo dobra jednostka o dużej mocy oraz wysokiej sprawności, elektrycznie radząca sobie bez zarzutu i z aż 10-letnim okresem ochrony gwarancyjnej, z kolei AIO MAG CORELIQUID 240R V2 WHITE spokojnie schłodzi też mocniejsze CPU dla podstawki LGA 1700. A na koniec chciałbym zadać Wam pytanie - lubicie białe pecety? Koniecznie dajcie znać w komentarzach :)
Artykuł powstał we współpracy z firmą:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy i5-12400 i RTX 3080 to dobre połączenie? Sprawdzamy, budując białego peceta na częściach MSI