Czy i5-12400 i RTX 3080 to dobre połączenie? Sprawdzamy, budując białego peceta na częściach MSI

Czy i5-12400 i RTX 3080 to dobre połączenie? Sprawdzamy, budując białego peceta na częściach MSI

Budujemy biały komputer na komponentach firmy MSI

Kupując lub składając samodzielnie komputer, spora część nabywców zwraca uwagę także na wygląd. Przeszklone obudowy czy wentylatory oraz inne komponenty z podświetleniem LED RGB to obecnie nieodzowny element wielu pecetów, ale niektórym może to nie wystarczać. Chcąc wyróżnić swą maszynę jeszcze bardziej, jednym z trendów jest komputer o białej kolorystyce, zamiast najczęściej spotykanej czerni. Nic więc dziwnego, że producenci coraz śmielej wprowadzają do portfolio białe warianty swoich części i jednym z takowych jest MSI. Bohater dzisiejszej recenzji to pecet zbudowany na komponentach tej właśnie firmy, w białej wersji kolorystycznej. Maszyna została wyposażona w procesor Intel Core i5-12400 i kartę graficzną GeForce RTX 3080 w wersji 12 GB. Takie połączenie niewątpliwie można określić jako nietypowe, ponieważ na ogół CPU tej klasy towarzyszy GPU raczej na poziomie maksymalnie RTX 3070, albo alternatywnie przy tak mocnym układzie graficznym z pewnością nie zaszkodziłaby jednostka centralna pokroju Core i5-12600K lub jeszcze szybsza. Innymi słowy, testy wydajności na pewno będą ciekawe, ale zanim do nich przejdziemy, warto wytłumaczyć, skąd pomysł na zbudowanie maszyny na częściach jednej firmy (tam, gdzie tylko to możliwe). Jak pisałem wyżej, podświetlenie LED jest aktualnie rzeczą pożądaną wśród pecetowców, ale każda firma ma swój własny system zarządzania nim, przez co w razie niekompatybilności musimy instalować kilka różnych aplikacji. Nabywając podzespoły od jednego producenta, unikamy takiej sytuacji i będziemy mogli posługiwać się jednym programem - Mystic Light, o którym więcej będzie na następnej stronie.

Jeden ze sposobów na wyróżnienie budowanego komputera to postawienie na białą kolorystykę. Zobaczmy, co w tej tematyce ma do zaoferowania firma MSI.

Chcesz zbudować biały komputer? Z komponentami od MSI to możliwe

Specyfikacja komputera
Obudowa MSI MPG GUNGNIR 110R WHITE (test)
Chłodzenie MSI MAG CORELIQUID 240R V2 WHITE (test)
Zasilacz MSI MPG A750GF WHITE (test)
Płyta główna MSI MAG B660M MORTAR WIFI
Procesor Intel Core i5-12400 (test)
Dysk systemowy MSI MSI SPATIUM M480 HS 1 TB (test)
Pamięć RAM Patriot Viper Venom RGB 2x16 GB DDR5-6200 CL 40 (test)
Karta graficzna MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12 GB

 Test MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X. Karta graficzna dla wymagających

Krótki komentarz odnośnie prezentowanego komputera

Podstawa recenzowanego zestawu to płyta główna MSI MAG B660M MORTAR WIFI. Model ten może się pochwalić solidną, 12-fazową sekcją zasilania na 60 A MOSFET-ach, obsługą USB 3.2 Gen 2x2, zintegrowanym Wi-Fi 802.11 ax i sensownym audio na kodeku Realtek ALC1200. Chociaż trzeba dodać, że kosztuje niemało, bo ponad 1000 zł. Powracając do karty graficznej, to topowy model MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12 GB, wyposażony w bardzo solidny zestaw chłodzenia z trzema wentylatorami oraz fabrycznie podkręcony, z limitem mocy równym aż 390 W, gdzie referencyjna wartość tego parametru to 350 W. Natomiast dysk twardy to 1 TB nośnik MSI SPATIUM M480, zgodny z PCIe 4.0 oraz w wersji z większym radiatorem, który ma zapewnić brak problemów z przegrzewaniem. Za jego zakup można odebrać kod Steam o wartości 45 euro.

Konkludując tę część tekstu, RAM to dwa moduły Patriot Viper Venom RGB o pojemności 16 GB każdy, tj. łącznie mamy do dyspozycji 32 GB pamięci. Zestawy z tej serii występują w wariantach o zegarze 5600 MHz, 6000 MHz oraz 6200 MHz i do omawianego komputera trafił najszybszy z nich. Co warto podkreślić, choć zablokowane CPU Alder Lake nie pozwalają na regulację napięcia System Agent, które bez względu na to, co wpiszemy w BIOS-ie, wynosi 0,95 V, nie było żadnych problemów z takim taktowaniem - wystarczyło wczytać profil XMP. Moduły bazują na kościach Hynix, także ich potencjał OC jest spory. Szczegóły na ten temat znajdziecie w zalinkowanym wyżej teście, a jeszcze nawiązując do sfery wizualnej, dostępna jest też wersja bez iluminacji LED, tańsza o ok. 100 zł.

* MSI MAG B660M MORTAR WIFI kupicie w sklepie Chcesz zbudować biały komputer? Z komponentami od MSI to możliwe

* MSI SPATIUM M480 HS 1 TB kupicie w sklepie Chcesz zbudować biały komputer? Z komponentami od MSI to możliwe

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy i5-12400 i RTX 3080 to dobre połączenie? Sprawdzamy, budując białego peceta na częściach MSI

 0