Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

W dzisiejszym teście pod lupę trafia kolejny komputer Actina PBM, tym razem w wersji z procesorem AMD Ryzen 5 7600 oraz kartą graficzną na układzie NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER. Jak mogliście zobaczyć w poprzednich publikacjach, skrót "PBM" w nazwie produktu oznacza "Powered by MSI", a więc wykorzystanie komponentów tej firmy do budowy peceta, a w tym konkretnym przypadku są to płyta główna, obudowa, zasilacz i karta graficzna. Wracając natomiast do CPU i GPU, na pokładzie mamy wydajny, 6-rdzeniowy i 12-wątkowy procesor, który dobrze sprawuje się zarówno w pracy, jak i w grach, oraz szybki układ graficzny, będący odświeżoną i mocniejszą wersją GeForce'a RTX 4070. Wariant z dopiskiem "SUPER" jest obecnie jednym z popularniejszych wyborów dla graczy, a to z uwagi na sensowną cenę oraz solidne osiągi w rasteryzacji i z włączonym śledzeniem promieni, tudzież niskie zużycie energii i wsparcie DLSS. Na papierze jest to więc dobre połączenie, a jaką dokładnie zapewnia wydajność, tego dowiecie się w części praktycznej.

Spis treści:

Jeżeli chodzi o gwarancję, tak samo jak dla innych komputerów marki Actina, tutaj także mamy 3-letnią ochronę, która obowiązuje na każdy komponent z osobna. Oznacza to, że pecet ten nie jest traktowany jako nienaruszalna całość, w którym użytkownikowi nie wolno niczego wymienić czy dołożyć kolejnego dysku, a taka ew. modyfikacja mogłaby być podstawą do odmówienia naprawy. Absolutnie nic takiego nie ma miejsca i swoboda użytkownika nie jest w żaden sposób ograniczana, gdyż producent dodatkowo nie nakleja na obudowę plomb. Natomiast w kwestii zabezpieczenia w transporcie warto dodać, że Actina stosuje wypełniacz piankowy, który skutecznie unieruchamia komponenty (przede wszystkim kartę graficzną), chroniąc je przed uszkodzeniami. Każdy egzemplarz przechodzi też testy obciążeniowe, by klient miał pewność poprawnego działania, a w razie czego do dyspozycji jest wsparcie techniczne producenta. Testowany komputer kupicie w sklepie sferis.pl, gdzie znajdziecie też inne pecety Actina.

Actina PBM w testowanej konfiguracji to pecet, który ma być szybką propozycją dla graczy w sensownej cenie. Zobaczmy, jak komputer ten poradził sobie w praktyce.

Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

Specyfikacja Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W
Obudowa MSI MAG FORGE 320R AIRFLOW
Chłodzenie ENDORFY Fortis 5 ARGB (test)
Zasilacz MSI MAG A650BN (test)
Płyta główna MSI B650 GAMING PLUS WIFI
Procesor AMD Ryzen 5 7600 (test)
Dysk systemowy WD Blue SN580 1 TB
Pamięć RAM Kingston FURY Beast RGB 2x16 GB DDR5-5600 CL 40
Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070 SUPER VENTUS 2X OC
Oprogramowanie Bitdefender Internet Security (12 miesięcy)

 Test MSI Z790 PROJECT ZERO. Płyta główna z ukrytymi złączami

Krótki komentarz odnośnie testowanego peceta

Podstawą testowanego peceta jest płyta główna MSI B650 GAMING PLUS WIFI. To sensownie wyposażony model, który może się pochwalić parą złączy M.2 w standardzie PCIe 4.0, szybkimi portami USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2, a także dwiema kartami sieciowymi, po sztuce LAN 2,5 Gb/s i Wi-Fi 6E. Za to karta graficzna to MSI GeForce RTX 4070 SUPER VENTUS 2X OC, z lekkim fabrycznym OC oraz coolerem wyposażonym w dwa wentylatory. Jako pamięć RAM producent wybrał moduły moduły Kingston FURY Beast RGB o taktowaniu 5600 MHz i pojemności 16 każdy, co razem daje jej 32 GB. Natomiast podsystem dyskowy to nośnik M.2 NVMe, którym jest WD Blue SN580 w wersji 1 TB, będący jednym z najlepszych modeli, jeśli chodzi o relację wydajności do ceny zakupu oraz ogólnie szybkim SSD. Fabrycznie nie znajdziecie na nim systemu Windows, jednak Actina w dalszym ciągu dołącza roczną licencję na pakiet antywirusowy Bitdefender Internet Security.

Test Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER: budowa

Testowany pecet Actina został złożony w obudowie MSI MAG FORGE 320R AIRFLOW, która wyróżnia się bocznym szklanym panelem i meshowym frontem, który zauważalnie poprawia skuteczność wentylacji. Na przednim panelu znajdują się: diody sygnalizujące pracę dysku i komputera, wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, para portów USB 3.2 Gen 1, a także przyciski Power oraz do zmiany kolorystyki iluminacji. Jeśli chodzi o fabryczne chłodzenie obudowy, są to cztery wentylatory o średnicy 120 mm z podświetleniem LED ARGB, z czego trzy zamontowane na froncie odpowiadają za wtłaczanie świeżego powietrza do wewnątrz, za to ostatni, zainstalowany z tyłu, wyrzuca na zewnątrz nagrzane. Chłodzeniem CPU jest ENDORFY Fortis 5 ARGB, tj. radiator powietrzny z wentylatorem 140 mm. Cooler wyposażony jest w diody LED ARGB, zamontowane na szczycie radiatora oraz iluminujące wentylator. Ale jest nie tylko efektownie, ale również wydajnie, jako że chłodzenie to bez najmniejszego problemu radzi sobie z procesorem Ryzen 5 7600. Za zasilanie odpowiada z kolei MSI MAG A650BN, o mocy 650 W oraz z certyfikatem 80 PLUS Bronze. PSU ten może się pochwalić jedną szyną +12 V, zdolną dostarczyć 648 W, czyli prawie całą moc, wysoką sprawnością do 90,7%, niskim poziomem tętnień, dobrą kulturą pracy i kompletem zabezpieczeń.

Dotychczas testowane komputery marki Actina zawsze były chwalone za zarządzanie okablowaniem i nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż producent uporał się z tym doskonale i estetyka jest nienaganna. Dalsza rozbudowa jak najbardziej jest możliwa. Do dyspozycji mamy parę slotów RAM, po jednym PCIe x16 (elektrycznie x4) i PCIe x1 (np. na kartę wideo i dźwiękową), jeden M.2 oraz cztery gniazda SATA. Przy czym istotnym jest, iż w obudowie zmieścimy trzy dyski SATA, z czego dwa mogą być w rozmiarze 3,5". Pozostaje jeszcze kwestia jakości konstrukcji MSI, która moim zdaniem jest dobra. Co prawda MAG FORGE 320R AIRFLOW nie ma brak gumowych przepustów na kable i wykręcanych zaślepek kart rozszerzeń, ale jej blacha jest odpowiedniej grubości, a to ważna cecha. Nie będzie także problemów z ewentualną instalacją dłuższej karty graficznej w przyszłości (do 39 cm) i utrzymaniem porządku, gdyż filtry przeciwkurzowe są na spodzie (zasilacz) oraz na górze.

Test Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER: metodyka

Wszelkie testy przeprowadzono z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 21H2, sterowników GeForce Game Ready 555.99, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby FPS został wykorzystany program Fraps w wersji 3.5.99 - także dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brakujące OSD). Wyniki umieszczone na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, zaś rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms. Każdy wykres jest odpowiednio opisany, jeżeli chodzi o rozdzielczość i informacje o detalach.

Ustawienia platformy były następujące:

  • nastawy pamięci: DDR5-5600 MHz CL 40-40-40-80 (wczytany podstawowy profil XMP),
  • Resizable BAR: włączone.

Test Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER: osiągi

Poniżej zostały zamieszczone rezultaty wydajnościowe zaprezentowanej wcześniej maszyny - w wybranych grach komputerowych. Rozdzielczości biorące udział w testach to 1080p (czyli Full HD), 1440p i 2160p (4K), a poza tym pomiary były wykonywane w dwóch wariantach, tj. dla renderingu natywnego oraz z aktywnym DLSS przy profilu jakościowym (lub z wybraną inną techniką skalowania obrazu). W części tytułów dodatkowo obniżyłem detale, nie rezygnując oczywiście z testów przy maksymalnych ustawieniach.

A Plague Tale: Requiem

Atomic Heart

Call of Duty: Modern Warfare 2

Cyberpunk 2077

Dead Island 2

Dead Space Remake

Dying Light 2

Marvel's Spider-Man Remastered

Resident Evil 4 Remake

The Last of Us Part I

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Test Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER: osiągi RT

W tej sekcji odnajdziecie rezultaty z włączonym śledzeniem promieni, na przykładzie dwóch gier ze standardowej procedury - Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Jeżeli chodzi o to, jaki użytek z RT robią te tytuły, w obu wypadkach są to odbicia, cienie, okluzja otoczenia oraz globalne oświetlenie bazujące na ray-tracingu. Pomiary uwzględniają rendering natywny oraz włączone DLSS 2 z profilem jakościowym lub DLSS 3.

Cyberpunk 2077

Dying Light 2

Actina PBM z R5 7600 i RTX 4070 SUPER - Ocena i Opinia

Zaczynając od osiągów, jak pokazały testy, Ryzen 5 7600 to dobry kompan dla GeForce'a RTX 4070 SUPER, który pozwala karcie graficznej rozwinąć skrzydła, gdyż nie ogranicza jej wydajności. A sam układ firmy NVIDIA potrafi sporo, bo we wszystkich grach z procedury był w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w 1440p, przy maksymalnych detalach i bez potrzeby włączania DLSS. Natomiast w 4K sztuka ta wciąż udała mu się w niektórych tytułach, a w większości pozostałych wystarczyło aktywować DLSS z profilem jakościowym, bez konieczności redukcji ustawień graficznych. Jedynym odstępstwem od tej normy okazał się Cyberpunk 2077, gdzie w 4K oprócz DLSS potrzebne byłe jeszcze detale wysokie. Jeżeli zaś chodzi o granie ze śledzeniem promieni, na podstawie wspomnianej przed chwilą produkcji oraz Dying Light 2 mogę stwierdzić, iż jest możliwe w 1080p bez DLSS lub w 1440p z DLSS. Poza tym można jeszcze włączyć generowanie klatek, czyli DLSS 3, dodatkowo podnosząc wydajność z RT do ponad 90 FPS w 1440p i ponad 120 FPS w 1080p.

Testowany zestaw Actina PBM to pecet o dobrej wydajności, efektownym wyglądzie i sensownej cenie. Jeżeli szukacie komputera za ok. 6000 zł, warto o nim pamiętać.

Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

 Test RT i DLSS w Diablo 4 i Dragon's Dogma 2. Warto włączyć?

Dobór poszczególnych komponentów oraz ocena końcowa zestawu

Co do pozostałych aspektów użytkowych, czas uruchamiania prosto po wyjęciu z pudełka był bardzo długi - aż 38 s. Winnym okazała się opcja "Memory Context Restore" w BIOS-ie, której aktywacja skróciła wynik do 12 sekund, co jest dobrym osiągnięciem. Pobór prądu całego komputera przy obciążeniu samego procesora wynosił ~160 W, a podczas rozgrywki w A Plague Tale: Requiem ok. 330 W i jest to rezultat w normie, mając na uwadze TDP karty graficznej równe 220 W. Idąc dalej, chłodzenie CPU spisuje się nienagannie, gdyż rdzenie nie przekraczały 70 °C, przy hałasie tylko 34,5 dBA. Trochę gorzej poszło natomiast karcie graficznej, której cooler był w stanie utrzymać temperaturę GPU na poziomie maksymalnie 78 °C, jednak przy odczycie sonometru 41,8 dBA. Organoleptycznie mogę dodać, że hałas w dalszym ciągu nie był uciążliwy, co nie zmienia faktu, że w tej kwestii mogłoby być lepiej.

Odnośnie doboru części, komputer został ewidentnie skonfigurowany pod kątem opłacalności zakupu i zostało to zrobione dobrze, gdyż mamy efektowną i poprawnie wentylowaną obudowę, funkcjonalną płytę główną, sensowny dysk twardy, solidne chłodzenie procesora oraz dobry zasilacz z dużym zapasem mocy. Jedyną uwagę kieruję do pamięci RAM, gdzie moduły szybsze niż 5600 MHz by nie zaszkodziły, tym bardziej, że nawet zostając przy firmie Kingston, w jej ofercie praktycznie za te same pieniądze znajdziemy np. zestawy 6000 MHz. Jeżeli chodzi o sferę wizualną, myślę że fani światełek będą usatysfakcjonowani, gdyż w diody LED z ARGB wyposażone są wentylatory oraz radiator procesora, a w LED z RGB moduły RAM. Na koniec do omówienia została cena, która jest przyzwoita, wynosząc w chwili pisania tekstu ~6140 zł. Patrząc po najniższych kwotach z Ceneo, koszt zakupu samych części to ok. 5900 zł, czyli nabywając je w jednym sklepie lub uwzględniając wysyłki, wyjdzie ok. 6000 zł. Innymi słowy, chociaż nie jest to rekordowo opłacalny pecet, dopłata nieco ponad 100 zł za profesjonalne złożenie sprzętu i jego przetestowanie nie jest niczym strasznym. Reasumując, ocena końcowa dla recenzowanego zestawu to 8/10 oraz wyróżnienia design i rekomendacja. Jeżeli szukacie gamingowego komputera w cenie ok. 6000 zł, jak najbardziej warto rozważyć Actina PBA w testowanej wersji.

 

Ocena Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W

Ocena komputera Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650WOcena komputera Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650WOcena komputera Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W

Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W - opinia

Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W - plusy

  • Solidna wydajność w nowych grach komputerowych
  • Efektowna wizualnie oraz dobrze wentylowana obudowa
  • Podświetlenie LED z (A)RGB wentylatorów, pamięci RAM i chłodzenia CPU
  • Dobry zasilacz o mocy 650 W
  • Wydajne chłodzenie procesora
  • Płyta główna o sensownej funkcjonalności
  • Rozsądny pobór prądu oraz szybki czas uruchamiania peceta (po korekcie ustawień BIOS-u)
  • Trzy lata gwarancji na zestaw komputerowy i brak plomb
  • Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)

Actina PBM 7600/­32GB/­1TB/­RTX4070SUPER/­650W - minusy

  • Karta graficzna mogłaby mieć mocniejsze chłodzenie
  • Pamięć RAM można by zamienić na model o wyższym zegarze
  • Fabryczne ustawienia BIOS-u skutkują długim czasem bootowania

Cena (na dzień publikacji): ok. 6140 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowany komputer marki Actina kupicie w sklepie Sferis.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o marce ACTINA i jej komputerach? Zajrzyj na:

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Actina PBM z Ryzen 5 7600 i RTX 4070 SUPER. Test wydajnego peceta za rozsądne pieniądze

 0