AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

Ryzen 7 3750H kontra Core i5-9300H – test

*Uwaga, przygotowaliśmy już aktualizację z procesorami Ryzen 7 4800H oraz Core i7-10750H, którą przeczytacie tutaj.

Procesory mobilne, będące tematem przewodnim dzisiejszego testu, to segment rynku, w którym w ubiegłych latach palmę pierwszeństwa dzierżył Intel i to w sposób jeszcze bardziej zdecydowany niż w przypadku jednostek przeznaczonych dla pecetów stacjonarnych. Wynikało to oczywiście bardziej ze słabości głównego konkurenta aniżeli z geniuszu inżynierów niebieskiego przedsiębiorstwa, ale fakt pozostawał faktem. AMD przez długie lata, bo mówimy tutaj o okresie 2012-2017, dostarczało producentom laptopów wyłącznie kolejne mutacje architektury modułowej, czyli Bulldozera, maksymalnie w wydaniu dwumodułowym i czterowątkowym, a to kombinacja, która po prostu nie zapewnia piorunujących osiągów. Znacząca odmiana przyszła w momencie debiutu architektury Zen i obecnie trzon oferty zielonych w segmencie mobilnym stanowią CPU z rodzin Raven Ridge oraz Picasso. Pod względem budowy są one tożsame z desktopowymi APU z tych samych serii, zatem większości czytelników powinny być dobrze znane - nawet tym, którzy niespecjalnie interesują się nowinkami na rynku bardziej przenośnych sprzętów. Różnica wydajnościowa, względem poprzedników, jest więc bardziej niż znacząca i do tego samego wniosku bez wątpienia doszedł Intel. Wszak modele wyposażone w liczbę rdzeni większą od czterech nie wzięły się z powietrza.

W dzisiejszym teście zmierzą się ze sobą czterordzeniowe procesory mobilne firm AMD oraz Intel. Sprawdźmy, kto okaże się zwycięzcą tego starcia.

AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

Specyfikacja porównywanych procesorów
Producent AMD Intel
Model Ryzen 7 3750H Core i5-9300H
Generacja Picasso Coffee Lake Refresh
Architektura Zen+ Skylake
Liczba rdzeni 4 + SMT 4 + SMT
Taktowanie 2,3-4,0 GHz 2,4-4,1 GHz
Cache L2 4x 512 KB 4x 256 KB
Cache L3 4 MB 8 MB
Kontroler RAM DDR4-2400 DDR4-2666
Współczynnik TDP 35 W (cTDP 12-35 W) 45 W (cTDP 35-45 W)

 Ryzen 7 4800H kontra Core i7-10750H. Dogrywka testu CPU laptopowych

Krótki komentarz odnośnie testowanych modeli

Przechodząc do krótkiego omówienia testowanych procesorów, warto podkreślić, że chociaż najnowszą architekturą firmy AMD, która miała już swoją premierę, jest Zen 2, to jednak do jednostek mobilnych zawita ona znacząco później niż do komputerów stacjonarnych - na pewno nie w tym roku, być może w przyszłym. Dlatego też obóz zielony reprezentowany jest przez generację Zen+, w postaci modelu Ryzen 7 3750H, czyli obecnie najszybszego dedykowanego laptopom w ofercie tego producenta. Po przeciwnej stronie barykady znajduje się natomiast Intel Core i5-9300H z rodziny Coffee Lake Refresh. W przypadku tej firmy sytuacja wygląda nieco inaczej, bowiem procesory mobile są tutaj znacząco bliżej CPU desktopowych, aczkolwiek pewne różnice cały czas występują. Wystarczy przypomnieć, że ramach ósmej i dziewiątej generacji niebiescy postanowili dla pecetów zrobić małe przemeblowanie w serii Core i5, w efekcie którego konfiguracja czterech rdzeni oraz czterech wątków przepoczwarzyła się w sześć rdzeni bez dodatkowego wsparcia HT. Natomiast w przypadku laptopów było trochę inaczej, tzn. po prostu dodano obsługę SMT, tworząc konfigurację 4C/8T. Kompletną specyfikację macie w powyższej tabeli, do której odsyłam zainteresowanych, a tymczasem czas już przejść do testów, które sprawdzą, jak ta dwójka sprawuje się w rozmaitych zastosowaniach rzeczywistych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 3750H kontra Intel Core i5-9300H. Test procesorów mobilnych

 0