Od momentu ukazania się premierowych materiałów na temat APU Raven Ridge, wprowadziliśmy kilka istotnych aktualizacji. Postanowiliśmy więc zebrać całość w jednym miejscu, aby żaden z Czytelników nie przeoczył niczego ważnego. Zaczynając od testu samych procesorów, pojawiły się informacje odnośnie coolera BOX, Wraith Stealth, oraz kwestii aktualizacji BIOS-ów na płytach głównych. Jeżeli jesteście ciekawi, jak fabryczny zestaw chłodzący radzi sobie z nowymi procesorami od AMD (w tym, na jakie zegary możecie liczyć przy podkręcaniu) oraz tego, czy wgranie wersji firmware oficjalnie obsługującej Raven Ridge jest konieczne, to zapraszam tutaj. Interesujące Was informacje znajdują się na końcu akapitów. Ponadto, potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o zastosowaniu pasty termoprzewodzącej pod rozpraszaczem ciepła, zamiast dotychczas stosowanego w Ryzenach połączenia lutowanego. Chociaż takie rozwiązanie rzecz jasna przyczynia się do zwiększenia temperatur, to te są i tak w zupełności akceptowalne. Zdjęcie procesora po demontażu IHS do zobaczenia chociażby tutaj. Dorzuciłem również dane na temat średniej wydajności w grach, przy zewnętrznej karcie graficznej, na jaką mogą liczyć nabywcy po podkręceniu, przy wykorzystaniu coolera BOX - końcówka trzeciego akapitu podsumowania. Poniżej zamieszczam także listę interesujących wniosków, do jakich doszedłem podczas testów Ryzena 3 2200G oraz Ryzena 5 2400G:
- funkcjonowanie Precision Boost 2 (nowe Turbo) w aplikacjach (pod wykresami),
- funkcjonowanie Precision Boost 2 w grach, wpływ PCIe x8 na zewnętrzne GPU oraz kwestia potencjalnie niskich osiągów w Wiedźminie 3 (pod wykresami),
- Raven Ridge i Summit Ridge zegar w zegar w aplikacjach (pod wykresami),
- Raven Ridge i Summit Ridge zegar w zegar w grach (pod wykresami),
- wpływ schedulera systemu Windows na Precision Boost 2 (drugi akapit).
Z kolei Piotrek Urbaniak dorzucił do swojego materiału dodatkowe pomiary po podkręceniu zintegrowanego układu graficznego Ryzena 5 2400G do 1500 MHz. Czytelników zainteresowanych wpływem OC na wydajność w grach, także w kontekście potencjalnego limitu ze strony podsystemu pamięci, odsyłam do tej strony. Ponadto pojawiły się wyniki Vegi 8 (Ryzen 3 2200G) w grach Far Cry Primal oraz FIFA 18. Przeprowadzenie tych testów na premierą okazało się niemożliwe z uwagi na limit aktywacji zabezpieczenia Denuvo, który dość skutecznie utrudnia pracę testerom sprzętu. Konkretne rezultaty znajdziecie tutaj i tutaj. Na deser ukazał się zupełnie nowy artykuł, w którym Ryzen 5 2400G zestawiany jest z konkurencyjnym połączeniem Pentium G4600 + GeForce GTX 1050. Od siebie informuję jeszcze o dość uciążliwym błędzie, który ujawnia się w momencie wykorzystania zewnętrznej karty graficznej z nowym APU od AMD. W takim przypadku do głosu dochodzą jeszcze nie do końca dopracowane sterowniki, w efekcie czego w menedżerze urządzeń mamy informację o zatrzymaniu Vegi (kod 43), zaś HWiNFO64 pokazuje, że iGPU pracuje z maksymalną częstotliwością (screen). Skutek jest dość oczywisty - niepotrzebnie podniesione temperatury CPU. Jeżeli natkniecie się na taką sytuację, to polecam po prostu ustawić w BIOS-ie minimalne możliwe taktowanie integry (w moim przypadku 442 MHz), co tymczasowo rozwiązuje problem, chociaż jest tylko protezą.
Pokaż / Dodaj komentarze do: APU Raven Ridge: kwestia coolera BOX, aktualizacja BIOS-ów oraz iGPU